رییس زندان اوین تغییر کرد

یوسفی، رییس پیشین زندان اوین مرداد ماه سال گذشته در زمان ریاست سهراب سلیمانی بر اداره‌کل زندان‌های استان تهران به‌عنوان رییس جدید زندان اوین منصوب شد که اکنون جای خود را به امیرحسین درویش داده است.

براساس این گزارش، امیرحسین درویش تا زمان انتصاب رییس جدید زندان اوین به عنوان سرپرست این زندان انتخاب شده است.

۴۷۴۷

رهبر انقلاب:سلامت قوه قضاییه عامل اصلی جلب رضایت مردم است/انقلابی‌گری برخلاف نظر برخی‌ها تندروی نیست

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه، سلامت دستگاه قضا و تلاش مستمر برای جلب رضایت مردم را وظیفه مهم و هدف اساسی قوه قضاییه خواندند و با اشاره به نزدیک شدن روز جهانی قدس تأکید کردند: به فضل الهی روز جمعه، بار دیگر فریاد یکپارچه دفاع از مردم مظلوم فلسطین در سراسر ایران و دنیای اسلام بلند خواهد شد و امت اسلامی به فریضه مهم دفاع از مظلوم عمل خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله بهشتی پایه‌گذار قوه قضاییه به عنوان مدیری خوش فکر، قاطع، مدبر و پیگیر، از زحمات و تلاشهای مسئولان عالی قضایی، مدیران و کارکنان قوه قضاییه صمیمانه تشکر کردند.

ایشان با تجلیل از رئیس قوه قضاییه به عنوان شخصیتی عالِم، فرزانه و جامع، گفتند: دستگاه قضایی از جهت وظایف ذاتی همچون نظارت بر اجرای قانون، و پیشگیری از جرم و همچنین از جهت حضور رئیس قوه قضاییه در شوراهای عالی و اصلی نظام و تأثیرگذاری در سیاستهای کلان، دارای اهمیت بسیار بالایی است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: به دلیل این اهمیت مثال زدنی، اقدامات و عملکرد قوه قضاییه همواره از حساسیت خاصی برخوردار بوده و همچنین این قوه هدف تهاجم ها و تبلیغات سوء زیادی قرار دارد.

ایشان خاطرنشان کردند: تبلیغات مغرضانه رسانه های بیگانه و تهاجم به قوه قضاییه، در دوره کنونی افزایش بیشتری پیدا کرده که دلیل آن مواضع انقلابی، ارزشی و صریح رئیس دستگاه قضایی و مسئولان عالی این قوه است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر جلب رضایت مردم به عنوان وظیفه ای اسلامی و هدفی مبنایی، «حفظ سلامت قوه قضاییه» را اصلی ترین عامل جلب رضایت مردم دانستند و تأکید کردند: باید در داخل قوه قضاییه با افراد متخلف و فاسد در همه استانها و شهرها، با جدیت و قاطعانه برخورد شود و این شیوه باید استمرار یابد.

ایشان خطاب به مسئولان دستگاه قضایی گفتند: سلامت قوه قضاییه را در درجه اول اهمیت قرار دهید و آن را یک کار اساسی بدانید.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی در خصوص برخورد با افراد خاطی در داخل دستگاه قضایی تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: معدود افرادی که در داخل قوه قضاییه مرتکب فساد و اقدامات خلاف می شوند، علاوه بر خیانت به مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش دستگاه قضایی، به مردم نیز ظلم می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای برنامه محوری و زمان بندی برای اجرای برنامه ها، پیشگیری از جرم و اصلاح قوانین را از دیگر الزامات اهمیت بسیار بالای قوه قضاییه و خروجی مطلوب این قوه برشمردند و با تأکید مجدد بر لزوم کاهش مجازات حبس گفتند: باید با استفاده از افراد صاحب نظر و کارشناسان مجرب، برای مجازات های جایگزین زندان برنامه ریزی و طراحی شود.

ایشان همچنین درخصوص موضوع پیشگیری از جرم خاطرنشان کردند: این موضوع بسیار مهم و فرا قوه ای است که نیازمند اندیشه، علم و تجربه است.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از کارهای بسیار ضروری در قوه قضاییه را، انعکاس خدمات این قوه و اطلاع رسانی آنها به مردم دانستند و افزودند: باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می گیرد، از شیوه های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی استفاده شود.

رهبر انقلاب اسلامی آموزش جذاب مسائل عمومی حقوقی و قضایی به مردم را موجب کاهش مراجعه به دادگستری ها خواندند و به مسئولان قضایی توصیه کردند فراهم کردن زمینه استفاده مردم از مشورتهای قضایی ۲۴ ساعته را مورد توجه جدی قرار دهند.

ایشان، فعال تر شدن قوه قضاییه در پیگیری حقوقی قضایای بین المللی را ضروری دانستند و افزودند: پیگیری حقوق پایمال شده ملت ایران به علت تحریم ها، در دستور کار قضایی قرار گیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به حکم دادگاههای امریکا برای دست اندازی به دارایی های ملت ایران به بهانه های واهی و اتهامات بی اساس، خاطرنشان کردند: تضییع حقوق ملت ایران به واسطه تحریم ها، واقعیتی است که باید در سطح جهانی پیگیری قضایی شود.

«پیگیری حقوق هزاران قربانی تروریسم در ایران»، «اقامه دعوا علیه دولتهایی که قاتلان این قربانیان را حمایت آشکار و پنهان می کنند» و «دفاع حقوقی از شخصیتهای مظلوم مسلمان در سراسر جهان» از دیگر مواردی بود که رهبر انقلاب به مسئولان قضایی توصیه کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای احیای حقوق بشر اسلامی را در سطح جهان، وظیفه دیگر دستگاه قضا خواندند و خاطرنشان کردند: حقوق بشری که غرب می گوید بر مبنای غلطی تنظیم شده و لازم است حقوق بشر اسلامی با پایه های متقن و عقلانی در افکار عمومی جهان و مجامع حقوقی تبیین و پیگیری شود.

ایشان اعلام رسمی «چشم بستن سازمان ملل بر جنایت جاری و کودک کشی در یمن را در ازای گرفتن پول از برخی کشورها»، باعث شرمندگی بشریت خواندند و افزودند: این رسوایی، ضد حقوق واقعی بشر است و باید در سطح جهان، روی آن کار حقوقی و قضایی کنیم.

رهبر انقلاب در پایان در نوعی جمع بندی از سخنانشان، تأکید کردند: قوه قضاییه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند.
ایشان خاطرنشان کردند: البته انقلابی گری بر خلاف نظر و تبلیغ برخی ها، تندروی نیست بلکه انقلابی گری یعنی «عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن».

2929

یک نکته در ماجرای جدایی دو سرخپوش که همه را شوکه کرد

بی پرده و بی مقدمه بحث را آغاز می کنم. این بار نه از بازیکن گله دارم که از تیم رفته و نه از مدیران در خصوص نحوه قرارداد بستن سوال دارم. حرف امروز تنها راجع به این شخص است که چند مدتی است همبشه و همه جا کنار بازیکنان تیم دیده می شود.
او رفته رفته جایگاه بالاتری پیدا کرده تا این که امروز از او به عنوان دوست صمیمی و مشاور چندین بازیکن پرسپولیس یاد می شود . همانطور که از جریان رضاییان و طارمی فهمیدیم از مدیر برنامه هم به آن ها نزدیک است تا جایی که وکیل طارمی در تهران بود و بنابراخبار دریافتی طارمی که قرار بود بدون امضای قرارداد به تهران بازگردد او را در جریان عقد قرارداد نگذاشت تا مباد وکیلش او را منصرف کند.حال  پاشاکی این مشاور و دوست بازیکنان  اقداماتی انجام داده که با ایجاد حواشی مختلف آرامش را از پرسپولیس سلب کرده. گویا باشگاه پرسپولیس چند وقتی است او که بسیار به تیم نزدیک شده بود را از حضور در رختکن و زمین  اخراج کرده.
نکته عجیب این جاست که او بارها گفته یکی از اقوام علی کریمی است اما با پرس و جو که کردیم متوجه شدیم هیچ نسبتی با جادوگر ندارد.
این ها را گفتیم تا بدانید مهم ترین دلیل انتقال طارمی و رضاییان و ایجاد برخی حواشی علیه باشگاه بزرگ پرسپولیس از نگاه برخی مسوولان او و یک واسطه دیگر به نام فیضی بوده اند.
پ.ن: برای صدمین بار می گویم که او هیچ نسبتی با علی کریمی ندارد(محمد همتی)

 

251 41

آملی‌لاریجانی در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌قضاییه با رهبر انقلاب: ورودی زندانها ۲۰درصد کاهش یافته است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری؛ پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه گزارشی از مهمترین اقدامات و فعالیتهای این قوه بیان کرد.

آیت الله آملی لاریجانی، حجم خدمات قوه قضائیه را گسترده خواند و در این خصوص به رسیدگی به بیش از ۱۴ میلیون پرونده به دادگستریها و شوراهای حل اختلاف و ارائه بیش از ۷۰ میلیون خدمات ثبتی در سال گذشته اشاره کرد.

رئیس قوه قضائیه، «تشدید نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان» و «مبارزه جدی با فساد به منظور تأمین سلامت دستگاه قضایی» را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: «برخورد بدون ملاحظه و مقتدرانه با مفاسد اقتصادی» از جمله پرونده متهمان نفتی و رسیدگی به پرونده های معوقات کلان بانکی و «ایجاد امنیت اقتصادی برای تولید و سرمایه‌گذاری» از مهمترین سیاستها و اقدامات دستگاه قضا است.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی بر کاهش تعداد زندانیان گفت: در این خصوص دستورالعمل جامع و دقیقی تدوین شده است و به دنبال مجازاتهای جایگزین حبس هستیم و ورودی زندانها نیز ۲۰ درصد کاهش یافته است.

رئیس قوه قضائیه همچنین به فعالیتهای انجام شده در خصوص «پیشگیری از جرم»، «برنامه‌محوری»، «تنقیح و اصلاح قوانین» اشاره کرد و کمبود بودجه و نیروی انسانی را از مشکلات قوه قضائیه دانست.

۴۷۴۷

آیت‌الله هاشمی:در اوج تلخی‌ شهادت برخی نمایندگان در سال 60،نواختن زنگ رسمیت جلسه مجلس چقدر شیرین بود

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور و جمعی از فعالان کانون‌های فکری و هنری و همچنین کانون‌های نشریات دانشجویی، دانشجویان امروز دانشگاه‌های سراسر کشور را مدیران و مسئولان فردای جامعه دانست و گفت: ارزش کار دانشجویی، ورود به عرصه‌های پر هزینه با هدف تقویت پایه‌های نظام و حمایت از مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سوابق پنجاه و چند ساله خویش در مبارزه و مسئولیت‌های مختلف نظام و آشنایی با اقشار مختلف، اظهار داشت: جوانانی که در زمان دانشجویی، در کنار تحصیل، با نگاهی منصفانه، مسایل سیاسی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بعدها مسئولان موفق کشور می‌شوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به نگرانی چند تن از دانشجویان که به خاطر ایجاد محدودیت‌ها در فعالیت‌های آنان در سال‌های گذشته، ابراز گلایه کرده بودند، خاطرنشان کرد: از محدودیت‌ها خسته نشوید که «افضل الاعمال احمزها».

وی با بیان این جمله که «منافقین در همه‌ تاریخ اسلام حضور داشتند»، به اقدامات منافقین در شهادت ائمه جمعه اشاره کرد و افزود: به خاطر انحرافات فکری کارشان به جایی رسید که زمانی ستون پنجم ارتش بعث برای مقابله با مردم ایران بودند و الان نیز در خدمت اهداف صهیونیست‌ها هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی تاریخی از روند شکل‌گیری منافقین در سال‌های مبارزه و انحراف تدریجی آنان تا محو شدن در افکار التقاطی کمونیست‌ها، به مقطع پس از پیروزی انقلاب به ویژه مقطع ایام فاجعه هفتم تیر اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی مردم به خاطر افکار انحرافی آنان را پس زدند، به فکر انتقام افتادند که به فاصله‌ی دو سه ماه در سال‌های اول انقلاب بسیاری از شخصیت‌های ارزنده انقلاب را شهید کردند و در سال 60، ابتدا آیت‌الله خامنه‌ای را ترور کردند که خدا ایشان را برای آینده نظام حفظ کرد، سپس دفتر حزب جمهوری اسلامی را با 72 مسئول از قوای سه گانه منفجر کردند که هدفشان سقوط انقلاب بود و در سومین حرکت منافقانه رئیس جمهور و نخست وزیر ما را به شهادت رساندند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با یادآوری روزهای سخت تیرماه 60 ، گفت: پس از شهادت 72 نفر برای رسمیت بخشیدن به جلسات مجلس شورای اسلامی، مجبور بودیم نمایندگان مجروح را با تخت‌های بیمارستانی به مجلس بیاوریم و یادم می‌آید در اوج تلخی‌های آن روزها، نواختن زنگ رسمیت جلسه مجلس چقدر شیرین بود!

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه صحبت‌های خود با توصیه دانشجویان به فراگیری علم و دانش، جغرافیای سیاسی ایران، منابع غنی، نیروهای تحصیل‌کرده فراوان، استعدادهای درخشان، وفاداری مردم به کشور و بالاتر از همه مکتب اهل بیت(ع) را امتیازات ایران برای الگو شدن در دنیا و جهان اسلام خواند و خطاب به جوانان دانشجو، خاطرنشان کرد: شما نسل جوان، خود را برای مسئولیت‌های مهم آماده کنید و یادتان باشد که مردمی بودن و با مردم بودن را فراموش نکنید.

وی با اشاره به اوضاع نگران کننده‌ مسلمانان در کشورهای افغانستان، پاکستان، یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان، مصر، لیبی و تونس، امنیت پایدار ایران در منطقه‌ آلوده به آتش و خون را نتیجه اتکای نظام به مردم دانست و افزود: در تشکل‌ها با تکیه بر نظرات دانشجویان، تمرین دموکراسی و مردم سالاری کنید تا فردا در جامعه نیز از این شیوه‌ ستودنی که پایه‌گذار آن در تاریخ معاصر ایران، امام راحل(ره) بودند، استفاده کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح برنامه‌های دشمنان اسلام از صدر تا کنون، به اهداف جعل رژیم صهیونیستی در منطقه‌ خاورمیانه اشاره کرد و با یادآوری اهمیت حضور در مراسم راهپیمایی جمعه آخر ماه رمضان برای قدس، اظهار داشت: اگر مسلمانان به جای درگیری‌های قومی و مذهبی و کشتار همدیگر، به حمایت از فلسطین می‌پرداختند، شاهد زندگی سخت آوارگان و زندانی‌های مبارزان و جنایات ضدّ بشری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی‌، مخصوصاً غزه نبودیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری حساسیت‌های امام نسبت به اسرائیل و ابتکار انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، خاطرنشان کرد: مسلمانان عالم و به ویژه ایرانیان در تمام این سال‌ها ثابت کردند که روز قدس از آرمان‌های ملت فلسطین و قداست اسلامی مسجد الاقصی حمایت می‌کنند و امسال نیز با حضور شکوهمند خویش در راه‌پیمایی به غاصبان یادآوری می‌کنند که دفاع از آرمان‌های فلسطین مشمول زمان و فراموشی نخواهد شد.

2929

واکنش چاوشی به انتقاد هوادارانش،گرد و خاک پرسپولیسی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و بقیه اخبار پرکلیک

محسن چاوشی لحظاتی از آهنگ جدیدش را در صفحه شخصی‌اش
قرار داده بود اما با انتقاد تعدادی از طرفدارانش روبرو شد که خواستار این شده بودند
که چاوشی از ترانه‌های امروزی استفاده کند. اینجا را ببینید.

 مهر نوشت:
ملیحه نیکجومند با نام هنری شیده رحمانی هنرمند قدیمی و بازیگر سینما و تلوزیون بر
اثر سانحه در بیمارستان بستری و از ناحیه سر و صورت به شدت آسیب دیده است. اینجا را ببینید.

سیاست

ایرنا نوشت: به دنبال اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور درخصوص اعمال
فشار در انتصاب مدیرعامل بانک رفاه و ارتباط آن با یکی از نزدیکان رییس
جمهوری، علی ربیعی روز سه شنبه تاکید کرد که اساسا انتصاب یا عزل مدیران
عامل بانکها دارای رویه و ضوابط خاصی است که با نظارت دستگاههای ناظر اعمال
و اجرا می شود.اینجا را ببینید.

«عده‌ای که در دست‌اندازی به بیت‌المال مسابقه می‌گذارند
و آلوده به سیاسی‌کاری هستند، نمی‌توانند مدعی پیروی از پیامبر باشند و دیگران را
تخطئه کنند.» اینجا را ببینید.

اقتصاد

در جریان معاملات روز
چهارشنبه قیمت دلار صعودی شد و انواع سکه روند قیمتی کاهشی داشتند. اینجا را ببینید.

به دنبال انفجارهای فرودگاه آتاتورک استانبول،تمام شرکت های
هواپیمایی پروازهای خود به مقصد استانبول را تا پیش از ظهر امروز لغو
کردند. اینجا را ببینید.

جامعه

ایران نوشت:زن جوان با
مراجعه به مطب پزشک وقتی فهمید دچار بیماری سرطان شده و مهلت چندانی برای ادامه
زندگی با شوهر و فرزندانش ندارد تصمیم گرفت پیش از مرگ برای شوهرش همسری انتخاب
کند تا سرپرستی دختر و پسرش را به یک هووی مهربان بسپارد. اما پس از یافتن زنی
برای شوهرش سرنوشت، ماجرای شگفت‌انگیزی را برایش رقم زد . اینجا را ببینید.

فارغ از
پیام های سیاسی، امنیتی و بین المللی این انفجار می تواند برای ترک ها شوک آور
باشد، تاثیر مستقیمی است که بر صنعت توریسم در این کشور می گذارد. اینجا را ببینید.

بین الملل

 واحد
مرکزی خبر نوشت: شبکه بی بی سی در خبری فوری به نقل از نخست وزیر ترکیه داعش را
مظنون حمله تروریستی در فرودگاه استانبول دانست. اینجا را ببینید.

سخنان رئیس‌جمهور سوریه در
مورد تبدیل حلب به قبرستان رژیم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نشان داد
مذاکرات سوریه تقریباً بدون آغاز شدن شکست خورده است.. اینجا را ببینید.

ورزش

جدایی همزمان طارمی و
رضاییان برای هواداران پرسپولیس گران تمام شده است. اینجا را ببینید.

میزان
نوشت: مدافع و مهاجم ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال پرسپولیس به تیم ریزه‌اسپور ترکیه
پیوستند. اینجا را ببینید.

دانش

 کمبود
ویتامین دی با دریافت کمتر از ۶۰۰
واحد از این ویتامین در روز برای زنان و مردان مرتبط است و می‌تواند منجر به عوارض
بسیار جدی و حتی مرگ زودرس شود. اینجا را ببینید.

 عکس روز
نشنال جئوگرافیک به تصویری متفاوت از یک شیر اختصاص پیدا کرده است. شیری که در
پارک ملی حیات وحش ماسای مارا در کنیا مشغول کش و قوس در زیر ابرهایی در ارتفاع
پایین است. اینجا را ببینید.

 فناوری اطلاعات

مقاطعه‌کار امنیتی سابق
آژانس NSA به پوتین توصیه کرد تا قانون جدید ضبط مکالمات
تلفنی و پیامک کاربران روسیه را امضاء نکند. اینجا را ببینید.

دیتای جدید دریافتی از ناسا
منجر به شفاف‌تر شدن تصاویر سرویس تصویری گوگل ارث و گوگل مپ شد. اینجا را ببینید.

طنز و کاریکاتور

مرد مشهور به «بگم بگم» که
ابزار سیاسی‌اش افشاگری و یا ژست آن بود این روزها، سیاسیون را به اخلاق و عدم
افشاگری در مباحث سیاسی توصیه می کند. اینجا را ببینید.

در حاشیه خروج انگلیس از اتحادیه
اروپا و تحرکات برخی کشورهای دیگر عضو اتحادیه. اینجا را ببینید.

چند رسانه ای

 تصاویر
تکان‌دهنده که از دوربین‌های امنیتی فرودگاه آتاترک استانبول در ترکیه به دست آمده‌اند،
‌لحظه‌ای از حمله تروریستی به این فرودگاه را ثبت کرده‌اند که یکی از تروریست‌های
مسلح در حال دویدن در راهروهای فرودگاه به ضرب گلوله پلیس از پا در‌می‌آید و اسلحه‌اش
روی زمین می‌افتد. اینجا را ببینید.

گروه های امدادی از نخستین
ساعات حدود 150 مجروح حمله تروریستی فرودگاه اتاتورک ترکیه را به مراکز درمانی
انتقال دادند. اینجا را ببینید.

پربحث ترین ها

برخی ها معتقدند ،کاهش نرخ های سود سپرده بانکی به حداکثر 15 درصد در شرایط
کنونی نباید انجام می شد،چون نرخ سود تسهیلات 18 درصد تعیین شده است.اینجا را ببینید.

«عده‌ای که در دست‌اندازی به بیت‌المال مسابقه می‌گذارند و آلوده به
سیاسی‌کاری هستند، نمی‌توانند مدعی پیروی از پیامبر باشند و دیگران را
تخطئه کنند.» اینجا را ببینید.

محبوب ترین ها

میزان نوشت: مدافع و مهاجم ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال پرسپولیس به تیم ریزه‌اسپور ترکیه پیوستند.اینجا را ببینید.

مهدی طارمی با پیوستن به ریزه اسپور، باعث خوشحالی هواداران استقلال شده است.اینجا را ببینید.

/212 17

بـاغ رویایی هخامنشیان تلی از خاک و دیگر هیچ!

آنطور که باستان شناسان می گویند آرامگاه و كاخهای كوروش در میان باغی بزرگ و دشتی خرم واقع بوده كه توسط گذرهای آبی متعددی كه از رود پلوار سرچشمه میگرفته، سیراب میشده اند. این محوطه زیبای سرسبز را باغ پاسارگاد (باغ سلطنتی) مینامند؛ باغهایی که یکی از قدیمیترین بقایای باغسازی ایرانی بوده و اکنون تنها بخشی از زهکشیها و آبنماهای آن باقیمانده است. باغ شاهی یا سلطنتی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد شامل مجموعهای از کاخها و کوشکها به همراه جویهای سنگی و گلی بوده که آثار کمی از آنها باقی مانده و كل باغ در حدود ۸ هکتار وسعت داشته است. کارشناسان حوزه میراث فرهنگی بر این باورند کوروش اولین شخصی است که در ایران شخصاً دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درختها نیز به چه شکل کاشته شوند و در واقع هندسیسازی باغ و شکل و شمایل آن از دیدگاه کوروش به عنوان باغ ایرانی مطرح شده است که البته این اطلاعات بر اساس نتایج حاصل از گروههای مختلف باستانشناسی بهدست آمده است.آنچه که این روزها گردشگران با ورود به محوطه جهانی پاسارگاد نمی بینند باغ است ، چرا که در این محوطه تاریخی به غیر از آرامگاه کوروش ،بقایایی از کاخ های هخامنشی و قسمتی از آبراهه های باغ پاسارگاد دیده می شود .
در حال حاضر نيز قسمت هاي عمده اي از آبراهههاي باغ در زير زمين قرار دارد و آن طور كه مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد مي گويد كمتر از 200 متر از اين آبراه ها برروي سطح زمين قابل ديدن است و تاكنون شناسايي شده است.
حميد فدايي در گفت وگو با خبرنگار سرويس گردشگري «خبرجنوب» اضافه مي كند: ثبت جهاني باغ پاسارگاد در واقع به معرفي اين مجموعه باستاني كمك مي كند.وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا امكان احياي اين باغ وجود دارد، مي گويد: نمي توان به اين پرسش به اين سادگي ها پاسخ داد زيرا بايد تمامي ابعاد موضوع مورد بررسي دقيق كارشناسي قرار گيرد.
فدايي با تاكيد بر اينكه ثبت جهاني باغ پاسارگاد در واقع مفهومي از معرفي باغ ايراني بوده است، مي افزايد: در حال حاضر قسمت هاي اندكي از باغ پاسارگاد را ميتوان ديد كه به طور حتم براي دست يافتن به اطلاعات بيشتر از نحوه ساخت و وجود پوشش گياهي آن نيازمند فعاليتهاي باستان شناسي در محل هستيم، از اين رو طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته و پروژه همكاري با هيات باستان شناسي فرانسوي، اين موضوع مورد بررسي دقيقتري قرار مي گيرد.
مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد در ادامه با بيان اينكه نمي دانيم چه نوع درختاني در اين باغ وجود داشته، اضافه ميكند: اطلاعات در خصوص اين باغ باستاني بسيار اندك است و بايد در تمامي ابعاد اين محوطه باستان شناسي مورد بررسي قرار گيرد تا به ابعاد شناخت ما از اين محوطه كمك كند.
فدايي با اشاره به اينكه شواهد بسياري از وجود باغ در سراسر محوطه باستاني پاسارگاد وجود دارد، مي گويد: وسعت اين باغ بسيار زياد بوده به طوري كه محوطه آرامگاه و كاخ هاي هخامنشي مجموعه را نيز دربر مي گرفته است.
وي در ادامه تاكيد مي كند: يكي از اقدامات اصلي كه در محوطه باستاني پاسارگاد در حال انجام است مطالعات و انجام يكسري كارهاي پژوهشي با همكاري هيات باستان شناسي فرانسوي هاست كه در اين پروژه، مجموعه باغ، نحوه شكلگيري، اقليم شناسي و گياه شناسي مجموعه در زمان هخامنشيان مورد بررسي قرار ميگيرد و اميدواريم بتوانيم اطلاعات پايگاه را در اين حوزه تكميل تر كنيم.
مديرپايگاه ميراث جهاني پاسارگاد می گوید: مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان شناسی در دشت پاسارگاد، براساس تفاهمنامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه انجام شدو براساس مطالعاتی که در دشت پاسارگاد در زمینه های مختلف مورفولوژی دشت و زیرساخت هیدرولیکی آن، زمین شناسی منطقه، وضعیت اولیه پوشش گیاهی در محوطه، کشاورزی باستان، شرایط آب و هوایی و غیره انجام شد وضعیت محیط زیست پاسارگاد دوره هخامنشی مورد ارزیابی علمی قرار میگیرد.
فدایی افزود: با انجام این مطالعات ضمن ارایه تصویری از گذشته دشت پاسارگاد، نقشه زمین باستان شناسی محوطه با جزییات ژئومورفولوژی آن نیز تهیه خواهد شد.به گفته وی، انجام این مطالعات چشم انداز درستی از ظرفیتهای زیست محیطی منطقه برای الگوی شهری پاسارگاد در دوره باستان در اختیار میگذارد و بازسازی چشم انداز هخامنشی پاسارگاد و قلمرو آن را ممکن میکند.فدایی افزود:این مطالعات درکنار اندازه گیریهای ژئوفیزیکی که در فصل گذشته توسط هیات مشترک آغاز شد در ارایه شناخت امروزی و شفاف تر ما نسبت به شهر پاسارگاد و از جمله ارایه الگوی سکونتگاهی آن موثر خواهد بود.بنا بر این گزارش باغ ایرانی پاسارگاد به همراه باغ های ارم، چهلستون، فین، عباسآباد، شازده، دولتآباد، پهلوانپور و اکبریه به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیدند.
باغ پاسارگاد با ساختارکامل معماری، بیانگر رابطه تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی و نشانهای از سازگار نمودن و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته محیط ، طبیعت و چگونگی استفاده از آن بوده است . خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقاء و پویایی بستر طبیعی شده است .
گفتنی است باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصربهفرد دارد؛ اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد، دوم اینکه با دیوارهای بلند محصور است و سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد. اولین باغهای ایرانی در مسیر خروجی قناتها شکل گرفته است و چون حفر قنات و علوم وابسته به آن به طریقی تجربی به دست مقنیهای ایرانی برای اولین بار صورت گرفته ، از این رو شکلگیری باغ در کنار قناتها نیز از تفکرات و اندیشه ایرانیان سرچشمه گرفته است. این سه مشخصه باغهای ایرانی را متمایز می کند. در واقع این باغسراهای ایرانی را جهانگردان اروپايی با مشخصه و نام «پرشین گاردن» وصف کردهاند .
یکی از ویژگیهای خاص مجموعه پاسارگاد وجود باغ شاهی و مجموعه کاخهای آن است. در پاسارگاد، باغ ایرانی با تمام ویژگی و عناصر اصلی معماریاش ساخته میشود. توجه به عناصر مذهبی و استفاده از آن به صورت مفهومی در ساختارهای معماری، الگوی هندسی باغ به همراه کوشکها و راهآبهای سنگی آن در میان باغ بزرگ پاسارگاد، نحوه توزیع و تقسیم مناسب آب در داخل مجموعه باغ و کاخها و ترکیب عناصر و ساختارهای معماری با طبیعت از جمله ویژگیهایی است که این باغ را به عنوان الگویی مادر در باغسازی ایرانی مطرح میکند به تعبیری دیگر، باغ پاسارگاد و مجموعه کاخهای آن شاهکار، خلاقیت و اصالت هنری هنرمندان ایرانی به عنوان اولین نمونههای چهارباغ است که بعدها در معماری صفوی و دوره مغولی هند بار دیگر نمود پیدا میکند.

 

1717

شورای پول و اعتبار کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را تصویب کرد/ سود وام حداکثر 18 درصد

به گزارش خبرگزاری
خبرآنلاین، شورای پول و اعتبار در جلسه امروز عصر خود پس از ارایه گزارش بانک
مرکزی از آخرین تحولات اقتصادی کشور، ضمن حمایت از سیاست های بانک مرکزی در زمینه هدایت
بازار پول و نرخ های سود بانکی با استفاده از ابزارهای غیرمستقیم نظیر بازار بین بانکی
بر استمرار اقدام‌ها و سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.

شورای پول و اعتبار
اقدام اخیر بانک ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده
بانکی به حداکثر 15 درصد برای سپرده های یک ساله را تایید و تصویب کرد. همچنین در این
جلسه، نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد تعیین شد.

همچنین نرخ سود
تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری را معادل 15 درصد و برای سایر تسهیلات
معادل 18 درصد تعیین کرد. این مصوبه از تاریخ 16 تیرماه سال جاری از سوی بانک ها و
موسسات اعتباری، لازم الاجرا خواهد بود.

شورای پول و اعتبار
همچنین با هدف تمهید شرایط حضور بانک های معتبر، رقابت پذیر و توانمند از حیث سرمایه
ای در مناطق آزاد کشور، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک برون مرزی را از
25 میلیون یورو به 150 میلیون یورو افزایش داد. ضمناً از این پس انجام عملیات بانکداری
برون مرزی در مناطق آزاد در قالب تأسیس موسسه اعتباری غیربانکی، منتفی و صرفاً از طریق
تأسیس بانک امکان پذیر خواهد بود.

 

22339

 

طرح گوگل برای روپوش پزشکان و کادر بیمارستان‌ها/تحول با اتصال لباس به گجت‌های مورد نیاز

پروژه ژاکارد که واحد پروژه‌ها و فناوری‌های پیشرفته برای تولید پوشاک “متصل” است، اخیرا از همکاری با شرکت تولیدکننده لباس پزشکی سینتاس (Cintas) در ساخت پوشاک تعاملی برای خدمات بهداشتی و ایمنی خبر داده است.

این پروژه پیش از این به نمایش یک کت هوشمند جدید پرداخته بود که رانندگان می‌توانستند با لمس آستین‌های خود به کنترل تلفن همراهشان بپردازند. این کت قرار است در بهار سال آینده وارد بازار شود.

قرارداد جدید گوگل با سینتاس نشان‌دهنده کاربرد بالقوه چشمگیرتری از فناوری ژاکارد است. سینتاس با چندین بیمارستان مهم برای دستیابی به روش‌های استفاده از این فناوری برای بیماران و کارکنان آن‌ها همکاری خواهد کرد.

هیچکدام از شرکت‌ها جزئیات بیشتری در مورد این همکاری ارائه نکرده‌اند، اما ایوان پوپیرف، رهبر این پروژه اظهار کرد که تیم وی همان اصولی را پیش گرفته که در زمان تفکر در مورد طراحی محل کار برای یک انسان متوسط در نظر گرفته می‌شود.

همانطور که کت لیوایز با در نظر گرفتن رانندگان ساخته شده بود، کاربردهای پزشکی نیز با بررسی مشکلات واقعی در بیمارستان‌ها توسعه خواهد یافت.

برخلاف سایر پروژه‌های جاه‌طلبانه گوگل، این ایده از ضرب‌الاجل دوساله برخوردار بوده که طی آن زمان باید ارزش خود را به عنوان یک تجارت مستقل ثابت کند.

5454