دیدگاه‌ها برای تفاوت لنز‌های سینمایی و عکاسی با سجادجعفري

لنز‌های سینمایی چه تفاوتی با لنز‌های عکاسی دارد. اساساً چرا باید از لنز‌های سینمایی استفاده کرد در حالی‌که با لنز‌های عکاسی می‌توان ویدئوهای باکیفیت و مطلوبی را خلق کرد. اغلب افرادی که دوربین‌های DSLR در اختیار دارند بر این باورند که با لنز‌های عکاسی‌ای که در اختیار دارند می‌توانند ویدئوهایی با کیفیت و وضوح بالایی را به ثبت برسانند و نیازی به لنز‌های سینمایی نیست، چرا که لنز‌های still یا همان لنز‌های عکاسی به خوبی کار خود را انجام می‌دهند. در ادامه سعی شده است با بررسی تفاوت‌های لنز‌های Still و Cine مزیت استفاده از لنز‌های Cine برای فیلم‌برداری توضیح داده شود.

مشخص‌ترین تفاوت: قیمت بالای لنز‌های سینه

در صنعت تصویربرداری، تجهیزات که لنزها هم شامل آن می‌شود، قیمت بالاتری نسبت به تجهیزات عکاسی دارند. قیمت‌ یک لنز Cine شاید در نظر یک عکاس حرفه‌ای بسیار بالا و غیرمنطقی به نظر بیاید ولی با توجه به ویژگی‌هایی که دارند و قابلیت‌های که ارائه می‌دهند خرید یا اجاره آن‌ها برای پروژه‌های تصویربرداری کاملاً منطقی است.

وزن و ابعاد

لنز‌های سینه به حد قابل‌توجهی از لنز‌های Still سنگین‌تر و بزرگ‌تر هستند. برای مثال در عکس زیر یک لنز کامپکت 28mm Carl Zeiss و یک لنز ۲۸ میلی‌متری Still کنار هم قرار داده شده است. معولا لنز‌های سینه هر سازنده قطر دهانه یکسانی دارند تا بتوان تمام لوازم و ابزار‌های جانبی را مانند فیلتر‌ها به لنز‌هایی با فاصله کانونی مختلف متصل کرد. این ویژگی هزینه خرید تجهیزات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و به عنوان مثال برای یک مجموعه لنز می‌توان فقط یک فیلتر ND تهیه کرد. یا مثلاً برای اتصال مت‌باکس به دهانه لنز، نگرانی از این که دهانه لنز برای اتصال اندازه است یا نه وجود ندارد. این موضوع برای سیستم‌های فوکوس، زوم و کنترل دیافراگم نیز صادق است و تجهیزات را به صورت یونیورسال می‌توان به لنز‌هایی با فواصل کانونی مختلف متصل کرد.

کنترل فوکوس:

یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌هایی که لنز‌های سینمایی را از لنز‌های عکاسی متمایز می‌کند، قابلیت‌هایی است که در فوکوس دستی در اختیار فیلم‌بردار قرار می‌دهند. اغلب لنز‌های عکاسی یا Still از موتور فوکوس و سیستم فوکوس خودکار برخوردار هستند و همچنین معمولاً از این سیستم برای فوکوس بر روی سوژه استفاده می‌شود. در عکاسی معمولاً سوژه ثابت و بدون حرکت است و می‌توان با یک بار فوکوس خودکار یا دستی، به صورت دقیق بر روی آن فوکوس کرد. ولی اگر بخواهید بر روی سوژه دومی در تصویر، بدون تغییر کادر فوکوس کنید، زمان نسبتاً زیادی از شما خواهد گرفت. چرا که یا باید نقطه فوکوس را تغییر داد و دوباره بر روی سوژه دوم فوکوس کرد و یا با یک رینگ نه چندان بزرگ و روان، صفحه فوکس را بر روی سوژه دوم تغییر داد. هم‌چنین مقیاس‌هایی که بر روی رینگ فوکوس لنز‌های عکاسی درج‌شده، دقت بالایی ندارند. برای مثال در لنز ۲۴-۱۰۵ کانن برای تغییر فوکوس از ۳.۵ به ۵ متر باید رینگ فوکوس را خیلی دقیق و در جهت عقربه ساعت چرخاند. به علاوه که نمی‌توان به صورت دقیق رینگ را بر روی ۵ متر ثابت نگه داشت، چرا که اصلاً عددی با این شماره بر روی لنز وجود ندارد. با چرخش یک دور یا حتی کمتر از یک دور رینگ فوکوس، فاصله فوکوس از مینیمم تا بی‌نهایت تغییر می‌کند. این فاصله برای فوکس دستی دقیق و آسان مناسب نیست.

در طرف مقابل لنز‌های سینمایی در کمینه فاصله فوکوس و بی‌نهایت می‌توانند ثابت قرار گیرند. رینگ این لنزها بسیار روان‌تر است و با دقت بسیار بیشتری درجه‌بندی شده، بنابراین حتی بدون فالوفوکوس می‌توان دقیق‌تر و آسان‌تر صفحه فوکس را از سوژه‌ای به سوژه دیگر منتقل کرد.

لنز بریثینگ، lens Breathing

زمانی که درباره‌ فوکوس صحبت می‌شود معمولاً موضوع لنز بریثینگ نیز مطرح می‌شود. لنز بریثینگ پدیده‌ای است که هنگام تغییر فاصله فوکوس رخ می‌‌دهد و بزرگنمایی سوژه‌ها با تغییر فاصله فوکوس تغییر می‌کند. بروز این پدیده در عکاسی معمولاً مشکلی به وجود نمی‌آورد چرا که اول بر روی سوژه فوکوس می‌شود و بعد عکس گرفته می‌شود. البته زمانی که می‌خواهیم از یک سوژه مثلاً در عکاسی ماکرو چند عکس بگیریم و با تکنیک استک آن‌ها را روی هم بیندازیم ممکن است این قضیه مسئله‌ساز شود و با تغییر فوکوس، اندازه سوژه نیز در تصویر تغییر کند و نتوان تصاویر را بر روی هم منطبق کرد. به هر جهت این مشکل در فیلم‌برداری بسیار بیشتر خودش را نشان می‌دهد چون در حین ضبط فاصله فوکوس ممکن است مدام تغییر کند و در نتیجه آن اندازه پس‌زمینه‌ها و بوکه‌ها به صورت غیر طبیعی تغییر کند. لنز‌های عکاسی اغلب لنز بریثینگ بالایی دارند ولی لنز‌های سینه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که احتمال بروز این پدیده اپتیکی به کمترین میزان خود یا به صفر برسد.


تغییر بزرگنمایی با خارج شدن سوزه ار فوکوس، عکس ثبت شده با لنز عکاسی

کنترل دیافراگم

لنز‌های Still یا عکاسی، اغلب دیافراگم‌ را به صورت پله‌ای و در واحد‌های ۱/۳ یا ۱/۵ f استاپ و به صورت الکترونیکی تغییر می‌دهند. در لنزهای قدیمی‌تر نیز این کار توسط یک رینگ انجام می‌شد. این سیستم در عکاسی بسیار ایده‌آل است و بعد از تنظیم عدد دیافراگم و رسیدن به روشنایی و عمق‌میدان دلخواه می‌توان عکس موردنظر خود را ثبت کرد. ولی در فیلم‌برداری و در زمان رکورد تصویر، تغیر عدد دیافراگم به صورت مشهود و غیرطبیعی‌ای روشنایی تصویر را تغییر می‌دهد. برای حل این مشکل، لنز‌های سینمایی از یک رینگ دیافراگم برخوردار هستند که به صورت پیوسته می‌توان آن را تغییر داد. به لطف این قابلیت می‌توان هنگام فیلم‌برداری و با توجه به روشنایی صحنه، رینگ دیافراگم را چرخاند و دیافراگم را تنظیم کرد. از طرفی لنز‌های سینمایی همگی بر اساس عدد دیافراگم بر اساس T تعریف می‌شود که بسیار دقیق‌تر از F است. به علاوه که در لنز‌های سینه عدد دیافراگم با تغییر فاصله کانونی نیز تغییر نمی‌کند.

زوم کردن

دوربین‌ و لنز در هنگام فیلم‌برداری حتماً باید بالانس وزنی شوند تا با پایداری بالایی بر روی پایه قرار گیرند. تغییر طول لنز برای زوم کردن بر روی سوژه در زمان فیلم‌برداری ممکن است باعث لرزش دوربین و به هم‌زدن بالانس دوربین شود. احتمال دارد همین تکان کوچک تأثیر خود را بر روی فاصله فوکوس بگذارد و سوژه تا حدی از فوکوس خارج شود. به همین علت المان‌های لنز‌های سینه به گونه‌ای طراحی و کنار هم قرار می‌گیرند تا زوم به صورت داخلی انجام شود و طول لنز تغییر نکند. رینگ زوم نیز بسیار روان‌تر از رینگ زوم لنزهای عکاسی است و دامنه حرکتی رینگ لنز‌های سینمایی نیز بیشتر است تا بتوان با دقتی بیشتری زوم کرد.

لنز‌های سینمایی پارفوکال هستند:

در لنز‌های عکاسی با تغییر فاصله کانونی باید دوباره بر روی سوژه فوکوس کرد. این یعنی با زوم کردن فاصله فوکوس و عمق میدان کمی تغییر می‌کند. این ویژگی در فیلم‌برداری می‌تواند نتیجه بدی داشته باشد چرا که بعضاً پیش می‌آید که در حالت رکوردینگ زوم‌این یا زوم‌اُوت کرد. در این حالت سوژه از فوکوس خارج می‌شود و تا حدودی تصویر محو و ناواضح ضبط می‌شود. برای حل این مشکل لنز‌های سینمایی از لحاظ اپتیکی پارفوکال طراحی می‌شوند؛ یعنی زمانی که بر روی سوژه فوکوس می‌کنید، فوکوس مستقل از فاصله کانونی ثابت می‌ماند. البته که برخی از لنز‌های عکاسی نیز پارفوکال هستند ولی با توجه به موتور فوکوس دقیقی که امروزه در لنز‌های عکاسی به کار می‌رود، عملاً نیازی به این ویژگی در لنز‌های عکاسی نیست.


خارج شدن سوژه از فوکوس با زوم کردن در لنز‌های غیر پارفوکال یا Varifocal

تفاوت کیفیت اپتیکی

لنز‌های عکاسی که از لحاظ اپتیکی با دقت بالایی طراحی و ساخته می‌شوند، معمولاً کیفیت تصویری ارائه می‌دهند که برای فیلم‌برداری مناسب است و تفاوت شارپنس تصویری که با لنز سینمایی گرفته شده و تصویری که با لنز عکاسی ثبت شده، به آسانی قابل‌تشخیص نیست. هر چند که تفاوت‌های کیفیت تصویری که این دو نوع لنز ارائه می‌دهند در محیط‌های کم‌نور و یا در حالت تابش مستقیم منبع نور به لنز کاملاً مشهود است.

اعوجاج و خطاهای رنگی

یکی از علت‌های گران بودن لنز‌های سینمایی این است که به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا تصویر با بالاترین دقت رنگی و با کمترین اعوجاج ممکن به ثبت برسد. البته در لنز‌های سینمایی نسبت به لنز‌های عکاسی حلقه‌های نوری و light های بیشتری تشکیل می‌شود که در عکاسی معمولاً پدیده مطلوبی نیست ولی در فیلم‌برداری به زیبای ویدئو کمک می‌کند.

 

با توجه به تمام ویژگی‌هایی که در بالا موردبررسی قرار گرفت، اگر قصد دارید با لنز‌های پرایم یا ثابت، فیلم‌برداری کنید، استفاده از لنز‌های Still می‌تواند در شرایط معمولی مناسب، باشد ولی در شرایط نوری تاریک یا متغیر و هم‌چنین فیلم‌برداری با کادر یا سوژه متحرک و یا فاصله کانونی و یا فاصله فوکوس متغیر، تفاوت این دو نوع لنز کاملاً مشخص است و در این شرایط است که قیمت بالای لنز‌های سینمایی قابل توجیه است.

دیدگاه‌ها برای آنچه باید در هنگام خرید اولین DSLR به آن توجه داشت با سجاد

یکی از مسائلی که بسیاری از افراد در هنگام برنامه‌ریزی برای خرید دوربین DSLR به آن توجه نمی‌کنند، هزینه‌های مربوط به خرید لوازم جانبی و برخی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر دیگر است. عدم توجه به این موارد در هنگام خرید و یا پس‌از خرید دوربین، برخی خریداران را با مشکلات جدی‌ای مواجه می‌سازد. در اینجا به برخی از لوازم و هزینه‌هایی که چند مورد از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند اشاره شده تا به کمک آن در هنگام برنامه‌ریزی برای هزینه‌های خرید اولین DSLR خود دچار مشکل نشوید:

 

لنز مناسب

ارزان‌ترین لنز همراه دوربین‌های DSLR غیرفول فریم، یک لنز زوم ساده با فاصله کانونی 55-18 است. این لنزها، لنزهای بی‌کیفیتی نیستند و باید توجه داشت که تفاوت کیفیت DSLR (حتی ارزان‌ترین مدل‌ها) در مقایسه با دوربین‌های کامپکت خانگی به حدی است که حتی با این لنزهای ارزان نیز مشهود خواهد بود.

در مورد لنزهای زوم، با تقسیم عدد بزرگ‌تر فاصله کانونی بر عدد کوچک‌تر به میزان زومی که این دوربین‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند خواهد رسید. برای مثال یک لنز 55-18 سه برابر زوم در اختیار شما قرار می‌دهد. این مقدار زوم با توجه به فاصله کانونی 18 (واید) تا 55 میلی‌متر برای عکاسی‌های روزمره، خیابانی و منظره و یا حتی پرتره مناسب است. اما اگر پیش‌ازاین با دوربین‌های خانگی با زوم بالاتر عکاسی کرده‌اید و عکاسی با زوم بالا از سوژه‌هایی در فاصله دورتر را ترجیح می‌دهید، لنزهای 135-18 کانن و 140-18 نیکون انتخاب مناسب‌تری هستند. این لنزهای بیش از 7 برابر زوم در اختیار شما قرار می‌دهند؛ ضمن اینکه فاصله کانونی 55-18 را هم پوشش خواهند داد!

اما بیاد داشته باشید که مزیت دوربین DSLR امکان تعویض لنز و دستیابی به فواصل کانونی مورد نظر در هنگام نیاز است. پس اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید خرید لنزی با زوم بیشتر را به آینده موکول کنید، و به خرید لنزهای تله زومی مثل 250-55 و یا 300-70  در آینده فکر کنید که هم مکملی برای لنز 55-18 محسوب می‌شوند و هم فاصله کانونی بسیار بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

کارت حافظه

در حال حاضر هیچ دوربینی دارای حافظه داخلی برای ثبت عکس‌ها نیست. این یعنی خرید  کارت حافظه از هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری است که در هنگام برنامه‌ریزی برای خرید اولین DSLR باید به آن فکر کرد. با توجه به افزایش سرعت ثبت عکس و همچنین بالاتر بودن حجم عکس‌ها در دوربین‌های جدید، بهتر است روی استفاده از کارت‌های حافظه قدیمی خود در دوربین جدید حساب نکنید، زیرا صرفاً امکان نصب یک کارت‌حافظه روی یک دوربین دلیل بر مناسب بودن آن کارت‌حافظه برای دوربین نیست.

Memory Card

دلیل این مسئله مناسب نبودن سرعت کارت‌های قدیمی‌تر برای دوربین‌های جدیدتر و استانداردهای پشتیبانی شده توسط این کارت‌هاست. توصیه می‌شود کارت حافظه را از برندهای معتبری مثل SanDisk تهیه کنید که مبتکر فناوری‌های جدید درزمینهٔ ساخت کارت حافظه هستند و حافظه داخلی بسیاری از لوازم الکترونیک مثل برخی مدل‌های گوشی موبایل آیفون و یا آیپد را تأمین می‌کند.

 

فیلتر محافظ

فیلترها به‌طورکلی برای ایجاد تغییر در نور ورودی به لنز به‌کار می‌روند که در بسیاری از مواقع این تغییر ایجاد‌شده در عکس‌ها نیز دیده می‌شوند. اما در مورد فیلتر UV که از ارزان‌ترین فیلترها محسوب می‌شوند این مورد صادق نیست و با نصب این فیلترها روی لنز هیچ تغییری در عکس‌های ثبت‌شده ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل عکاسان برای محافظت از عدسی لنز خود از آن استفاده می‌کنند.

UV Filter
نصب یک فیلتر UV ارزان‌قیمت روی لنز، بدون ایجاد تغییر در عکس‌ها می‌تواند از خش‌افتادگی و شکسته شدن عدسی لنز جلوگیری کند

ارزان بودن فیلتر UV دلیل بر کیفیت پایین آن نیست، بلکه خرید فیلتر از برندهای معتبری مثل HAMA که در رنج‌های مختلف قیمتی محصولات خود را تولید می‌کند تصمیم درست‌تری است. توجه داشته باشید که برخی از فیلترهای UV نامعتبر در هنگام خرید بسیار شفاف و باکیفیت به نظر می‌رسند اما به‌مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند و روی عکس‌های ثبت‌شده تأثیر منفی می‌گذارند.

تفاوت فیلترهای UV گران‌تر از برندهای معتبر در تعداد لایه‌های محافظ در برابر اشعه UV در آن‌هاست؛ البته استفاده از این فیلترهای گران در هنگام استفاده از لنزهای ارزان‌ مقرون‌به‌صرفه نیست.

 

کیف

شاید تعریف شما از لوازم جانبی ضروری برای دوربین، لوازمی باشد که دوربین بدون آن‌ها کار نمی‌کند!

طبق این تعریف فقط کارت حافظه یک وسیله جانبی ضروری محسوب می‌شود، زیرا بدون وجود آن هیچ عکسی ثبت نخواهد شد.

توصیه ما به شما این است که پیش از تجربه حمل دوربین بدون کیف و متقاعدشدن در مورد اینکه “کیف نیز یکی از لوازم جانبی ضروری دوبین است” (که معمولاً با آسیب دیدن دوربین همراه است)، یک کیف هرچند ارزان‌قیمت تهیه کنید. زیرا ممکن است حمل نامناسب دوربین خسارت‌هایی به آن وارد آورد که حتی در صورت تعمیر نیز دوربین هرگز کارایی سابق را پیدا نکند.

Vanguard ADAPTOR
کوله پشتی سری آداپتور ونگارد که از کیف‌های پرطرفدار در بین عکاسان است
Vanguard Sydney II
کیف شانه آویز مدل سیدنی ونگارد که گرچه یک کیف مخصوص دوربین است اما دارای طراحی خاص و زیباست

در هنگام خرید کیف مناسب برای دوربین ابتدا کارایی و میزان محافظت آن از دوربین را مدنظر قرار دهید و “زیبایی”  را در اولویت‌های بعدی قرار دهید.

National Geographic
کیف‌های نشنال‌جئوگرافیک دارای طراحی بسیار زیبا و کارایی بالایی هستند

 

محافظ صفحه‌نمایش

با لمسی شدن صفحات نمایش دوربین‌های DSLR و افزایش ابعاد آن‌ها، این صفحات بیش‌ازپیش در معرض خش افتادگی قرار دارند.

راهکار جلوگیری از خش‌افتادگی روی این صفحات نصب شیشه محافظ یا به‌اصطلاح “گلس” روی آن‌هاست. این قطعه محافظ به‌قدری شفاف است و به‌گونه‌ای روی صفحه‌نمایش نصب می‌شود که هیچ تغییری در کیفیت تصویر صفحه‌نمایش ایجاد نمی‌کند. با نصب شیشه محافظ نه‌تنها صفحه‌نمایش دوربین در برابر خط و خش و حتی ضربه مقاوم خواهد شد، بلکه برای پاک کردن آن با هر نوع پارچه یا پاک‌کننده محدودیتی نخواهید داشت.

 

دفترچه راهنما فارسی

دفترچه راهنما فارسی یک کتاب آموزشی نیست که از ابتدا شروع به خواندنش کنید و به ترتیب تک‌تک صفحات آن را بخوانید!

این محصولات درواقع کتاب‌های مرجعی هستند که ریزبه‌ریز تنظیمات و طریقه استفاده از حالت‌ها و دکمه‌های دوربین شما به همراه شکل در آن‌ها درج‌شده است و شما فقط در هنگامی‌که سؤالی در مورد یکی از بخش‌های دوربین داشته باشید (از طریقه روشن یا خاموش کردن دوربین گرفته تا استفاده از کم‌کاربردترین حالت‌های عکس‌برداری) به آن مراجعه خواهید کرد و در سریع‌ترین زمان به پاسخ سؤال خود خواهید رسید.

 

سه‌پایه

سه‌پایه گرچه یکی از پرکاربردترین ابزارهای جانبی در رشته عکاسی است، اما توسط بسیاری از عکاسان تازه‌کار جدی گرفته نمی‌شود. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سه‌پایه تسلط کامل بر قاب‌بندی و صرف زمان بیشتر برای بستن قابی دقیق‌تر است!

سه پایه

وقتی شما از تنظیمات دستی استفاده می‌کنید وجود سه‌پایه برای ثبت یک عکس مشابه با چند تنظیم متفاوت ضروری است. ضمن اینکه در هنگام استفاده از زوم لنزهای تله و عکس‌برداری با فاصله کانونی بالا هیچ لرزش‌گیر روی لنزی ثباتی که یک سه‌پایه به عکس شما خواهد داد را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. باید توجه داشت که در صورت عدم وجود سه‌پایه، امکان تجربه برخی از سبک‌ها و تکنیک‌های عکاسی مثل عکاسی نجومی یا عکاسی با زمان نوردهی بالا وجود ندارد.


یک عکس گرفته شده با زمان نوردهی بالا که ثبت آن بدون وجود سه‌پایه ممکن نیست

در مورد سه‌پایه، گران‌تر بودن آن به معنای منعطف بودن آن و یا راحت‌تر بودن کارکردن با آن نیست. بلکه آنچه که همواره با بالا رفتن قیمت به آن دست خواهید یافت ثبات و استحکام بیشتر است. که این مورد در هنگام کار با لنزها و دوربین‌های کاملاً حرفه‌ای و سنگین دارای اهمیت است.

FotoPro

برای شروع عکاسی خرید سه‌پایه‌های سبک و ارزان‌قیمت از برندهای معتبری مثل BENRO ، Vanguard ، SLIK ، Fotopro و حتی Manfrotto (که بیشتر به ساخت سه‌پایه‌های گران‌قیمت و کاملاً حرفه‌ای مشهور است) هیچ منافاتی با تهیه یک سه‌پایه حرفه‌ای در آینده ندارد؛ زیرا وجود سه‌پایه‌ای کوچک‌تر و سبک‌تر که در هر موقعیتی قابل‌حمل و استفاده آسان باشد، برای حرفه‌ای‌ترین عکاسان هم ضروری است.

 

لوازم تنظیف

تهیه لوازم تنظیف از مواردی است که هر عکاس دیر یا زود به لزوم آن پی خواهد برد. خصوصاً عکاسانی که در محیط‌ها خارجی و پر گردوغبار عکاسی می‌کنند. تمیز کردن دوربین از کارهای بسیار دقیق و حساس است، تا جایی که می‌توان گفت یک دوربین کثیف، دوربین سالم‌تری نسبت به دوربین ظاهراً تمیزی است که به‌درستی تمیز نشده است!

Vanguard
کیت تنظیف ونگار یکی از کیت‌های کارآمد و کامل است

در مورد این مسئله به‌صورت یک مطالب کامل و مفصل جداگانه نوشته شده است که لینک آرا در ادامه میبینید:

اما به‌طور خلاصه باید گفت تمیز کردن دوربین با روش‌های غیرمستقیم نسب به روش‌های مستقیم اولویت دارد و باید سعی شود از کیت‌های تمیزکننده ساخته‌شده برای این کار استفاده کرد تا انجام این کار موجب وارد آمدن خسارت به قطعات حساس دوبین و عدسی لنز نشود.

 

بیمه

آنچه که همه خریداران در هنگام خرید دوربین در مورد آن می‌پرسند، ضمانت‌نامه است. خرید دوربین با یک ضمانت‌نامه معتبر قطعاً کار درست و مطمئنی است. اما خرید یک دوربین دارای ضمانت‌نامه از یک فروشنده معتبر کار درست تری‌ست. ضمن اینکه باید توجه داشت ضمانت‌نامه‌ها فقط اشکالات و خرابی‌هایی که “کاربر در آن‌ها دخیل نباشد” را شامل می‌شوند!

تعریف اشتباهی که بسیاری از خریداران از ضمانت دارند، دقیقاً تعریفی مطابق با “بیمه” است. شما در هنگام خرید دوربین با پرداخت مبلغی بسیار ناچیز در مقابل قیمت دوربین می‌توانید آن را بیمه کنید. و بیمه “هر ایراد و خرابی که حتی شما در آن دخیل باشید” را هم بی‌قیدوشرط پوشش می‌دهد و تنها استثنای آن سرقت است.

علت گران‌تر بودن دوربین‌هایی با برخی از ضمانتنامه‌های خاص، مدت طولانی‌تر ضمانت و یا ارائه بیمه به همراه کالاست. این نوع از بیمه‌های همراه ضمانت‌نامه‌ها معمولاً دارای مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به بیمه‌نامه‌هایی هستند که به‌صورت جداگانه تهیه می‌شوند، به همین دلیل انجام بیمه به‌صورت جداگانه کمی هزینه بالاتری خواهد داشت.

در نهایت

هزینه‌های جانبی برای خرید اولین دوربین DSLR هرچند که قابل چشم پوشی باشند، اما محدوده عمل شما را به عنوان کسی که بدنبال تجربه سبک‌های مختلف عکاسی است را محدود می‌کنند. باید توجه داشت که گرچه هیچ گرانی بی علت نیست و قطعاً تفاوت‌هایی در بین دوربین‌هایی با بدنه گرانتر و بدنه ارزانتر وجود دارد، اما این تفاوت‌ها لزوماً چیزی نیستند که عکاسی را برای یک تازه کار جذاب‌تر و راحت‌تر کنند!

برای مثال دوربین نیکون D7100 قطعاً دوربین کامل‌تر و حرفه‌ای تری نسبت به نیکون D5500 محسوب می‌شود، اما روی بدنه سنگین‌تر و گران‌تر دوربین D7100 خبری از صفحه نمایش چرخنده لمسی D5500 و Wi-Fi داخلی آن نیست که وجودشان عکاسی را برای یک تازه کار ساده‌تر و جذاب‌تر می‌کند. و قطعاً خرید یک DSLR ارزان‌تر با لوازم جانبی کامل‌تر گزینه بهتری نسبت به خرید یک دوربین رده بالاتر با کمترین لوازم جانبی خواهد بود.

دیدگاه‌ها برای ویدئویی شگفت‌انگیز از مقاومت گوپرو در برابر سقوط از ارتفاع و ضربه با تلگرام باز

گوپرو بعنوان محبوب‌ترین اکشن کمرای جهان، در هر مدل جدید خود دارای قابلیت های خلاقانه‌ای است که رقبای همواره درپی پیروی از آن هستند. ضمن اینکه برخی رقبا برای پیشی گرفتن از گوپرو قابلیت‌های دیگری همچون ضدضربه بودن را به دوربین های اکشن خود افزوده‌اند.

گرچه قابلیت ضد ضربه بودن صرفاً در حد سقوط از ارتفاع چند متری است، در ویدئویی که در ادامه میبینید یک دوربین گوپرو که ضدضربه نیست به اشتباه از یک هواپیما در ارتفاع چند هزار متری از سطح زمین سقوط می‌کند و در کمال ناباوری در حالی که همچنان درحال ادامه تصویربرداریست در یک مزرعه به زمین می‌خورد!

این ویدئو سال 2014 روی یوتیوب قرار گرفت و در همان سال 1.8 میلیون دفعه دیده شد و همچنان بعنوان یکی از ویدئوهای جالب ثبت شده با دوربین گوپرو است.

آنچه باید در هنگام خرید اولین DSLR به آن توجه داشت

یکی از مسائلی که بسیاری از افراد در هنگام برنامه‌ریزی برای خرید دوربین DSLR به آن توجه نمی‌کنند، هزینه‌های مربوط به خرید لوازم جانبی و برخی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر دیگر است. عدم توجه به این موارد در هنگام خرید و یا پس‌از خرید دوربین، برخی خریداران را با مشکلات جدی‌ای مواجه می‌سازد. در اینجا به برخی از لوازم و هزینه‌هایی که چند مورد از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند اشاره شده تا به کمک آن در هنگام برنامه‌ریزی برای هزینه‌های خرید اولین DSLR خود دچار مشکل نشوید:

 

لنز مناسب

ارزان‌ترین لنز همراه دوربین‌های DSLR غیرفول فریم، یک لنز زوم ساده با فاصله کانونی 55-18 است. این لنزها، لنزهای بی‌کیفیتی نیستند و باید توجه داشت که تفاوت کیفیت DSLR (حتی ارزان‌ترین مدل‌ها) در مقایسه با دوربین‌های کامپکت خانگی به حدی است که حتی با این لنزهای ارزان نیز مشهود خواهد بود.

در مورد لنزهای زوم، با تقسیم عدد بزرگ‌تر فاصله کانونی بر عدد کوچک‌تر به میزان زومی که این دوربین‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند خواهد رسید. برای مثال یک لنز 55-18 سه برابر زوم در اختیار شما قرار می‌دهد. این مقدار زوم با توجه به فاصله کانونی 18 (واید) تا 55 میلی‌متر برای عکاسی‌های روزمره، خیابانی و منظره و یا حتی پرتره مناسب است. اما اگر پیش‌ازاین با دوربین‌های خانگی با زوم بالاتر عکاسی کرده‌اید و عکاسی با زوم بالا از سوژه‌هایی در فاصله دورتر را ترجیح می‌دهید، لنزهای 135-18 کانن و 140-18 نیکون انتخاب مناسب‌تری هستند. این لنزهای بیش از 7 برابر زوم در اختیار شما قرار می‌دهند؛ ضمن اینکه فاصله کانونی 55-18 را هم پوشش خواهند داد!

اما بیاد داشته باشید که مزیت دوربین DSLR امکان تعویض لنز و دستیابی به فواصل کانونی مورد نظر در هنگام نیاز است. پس اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید خرید لنزی با زوم بیشتر را به آینده موکول کنید، و به خرید لنزهای تله زومی مثل 250-55 و یا 300-70  در آینده فکر کنید که هم مکملی برای لنز 55-18 محسوب می‌شوند و هم فاصله کانونی بسیار بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

کارت حافظه

در حال حاضر هیچ دوربینی دارای حافظه داخلی برای ثبت عکس‌ها نیست. این یعنی خرید  کارت حافظه از هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری است که در هنگام برنامه‌ریزی برای خرید اولین DSLR باید به آن فکر کرد. با توجه به افزایش سرعت ثبت عکس و همچنین بالاتر بودن حجم عکس‌ها در دوربین‌های جدید، بهتر است روی استفاده از کارت‌های حافظه قدیمی خود در دوربین جدید حساب نکنید، زیرا صرفاً امکان نصب یک کارت‌حافظه روی یک دوربین دلیل بر مناسب بودن آن کارت‌حافظه برای دوربین نیست.

Memory Card

دلیل این مسئله مناسب نبودن سرعت کارت‌های قدیمی‌تر برای دوربین‌های جدیدتر و استانداردهای پشتیبانی شده توسط این کارت‌هاست. توصیه می‌شود کارت حافظه را از برندهای معتبری مثل SanDisk تهیه کنید که مبتکر فناوری‌های جدید درزمینهٔ ساخت کارت حافظه هستند و حافظه داخلی بسیاری از لوازم الکترونیک مثل برخی مدل‌های گوشی موبایل آیفون و یا آیپد را تأمین می‌کند.

 

فیلتر محافظ

فیلترها به‌طورکلی برای ایجاد تغییر در نور ورودی به لنز به‌کار می‌روند که در بسیاری از مواقع این تغییر ایجاد‌شده در عکس‌ها نیز دیده می‌شوند. اما در مورد فیلتر UV که از ارزان‌ترین فیلترها محسوب می‌شوند این مورد صادق نیست و با نصب این فیلترها روی لنز هیچ تغییری در عکس‌های ثبت‌شده ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل عکاسان برای محافظت از عدسی لنز خود از آن استفاده می‌کنند.

UV Filter
نصب یک فیلتر UV ارزان‌قیمت روی لنز، بدون ایجاد تغییر در عکس‌ها می‌تواند از خش‌افتادگی و شکسته شدن عدسی لنز جلوگیری کند

ارزان بودن فیلتر UV دلیل بر کیفیت پایین آن نیست، بلکه خرید فیلتر از برندهای معتبری مثل HAMA که در رنج‌های مختلف قیمتی محصولات خود را تولید می‌کند تصمیم درست‌تری است. توجه داشته باشید که برخی از فیلترهای UV نامعتبر در هنگام خرید بسیار شفاف و باکیفیت به نظر می‌رسند اما به‌مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند و روی عکس‌های ثبت‌شده تأثیر منفی می‌گذارند.

تفاوت فیلترهای UV گران‌تر از برندهای معتبر در تعداد لایه‌های محافظ در برابر اشعه UV در آن‌هاست؛ البته استفاده از این فیلترهای گران در هنگام استفاده از لنزهای ارزان‌ مقرون‌به‌صرفه نیست.

 

کیف

شاید تعریف شما از لوازم جانبی ضروری برای دوربین، لوازمی باشد که دوربین بدون آن‌ها کار نمی‌کند!

طبق این تعریف فقط کارت حافظه یک وسیله جانبی ضروری محسوب می‌شود، زیرا بدون وجود آن هیچ عکسی ثبت نخواهد شد.

توصیه ما به شما این است که پیش از تجربه حمل دوربین بدون کیف و متقاعدشدن در مورد اینکه “کیف نیز یکی از لوازم جانبی ضروری دوبین است” (که معمولاً با آسیب دیدن دوربین همراه است)، یک کیف هرچند ارزان‌قیمت تهیه کنید. زیرا ممکن است حمل نامناسب دوربین خسارت‌هایی به آن وارد آورد که حتی در صورت تعمیر نیز دوربین هرگز کارایی سابق را پیدا نکند.

Vanguard ADAPTOR
کوله پشتی سری آداپتور ونگارد که از کیف‌های پرطرفدار در بین عکاسان است
Vanguard Sydney II
کیف شانه آویز مدل سیدنی ونگارد که گرچه یک کیف مخصوص دوربین است اما دارای طراحی خاص و زیباست

در هنگام خرید کیف مناسب برای دوربین ابتدا کارایی و میزان محافظت آن از دوربین را مدنظر قرار دهید و “زیبایی”  را در اولویت‌های بعدی قرار دهید.

National Geographic
کیف‌های نشنال‌جئوگرافیک دارای طراحی بسیار زیبا و کارایی بالایی هستند

 

محافظ صفحه‌نمایش

با لمسی شدن صفحات نمایش دوربین‌های DSLR و افزایش ابعاد آن‌ها، این صفحات بیش‌ازپیش در معرض خش افتادگی قرار دارند.

راهکار جلوگیری از خش‌افتادگی روی این صفحات نصب شیشه محافظ یا به‌اصطلاح “گلس” روی آن‌هاست. این قطعه محافظ به‌قدری شفاف است و به‌گونه‌ای روی صفحه‌نمایش نصب می‌شود که هیچ تغییری در کیفیت تصویر صفحه‌نمایش ایجاد نمی‌کند. با نصب شیشه محافظ نه‌تنها صفحه‌نمایش دوربین در برابر خط و خش و حتی ضربه مقاوم خواهد شد، بلکه برای پاک کردن آن با هر نوع پارچه یا پاک‌کننده محدودیتی نخواهید داشت.

 

دفترچه راهنما فارسی

دفترچه راهنما فارسی یک کتاب آموزشی نیست که از ابتدا شروع به خواندنش کنید و به ترتیب تک‌تک صفحات آن را بخوانید!

این محصولات درواقع کتاب‌های مرجعی هستند که ریزبه‌ریز تنظیمات و طریقه استفاده از حالت‌ها و دکمه‌های دوربین شما به همراه شکل در آن‌ها درج‌شده است و شما فقط در هنگامی‌که سؤالی در مورد یکی از بخش‌های دوربین داشته باشید (از طریقه روشن یا خاموش کردن دوربین گرفته تا استفاده از کم‌کاربردترین حالت‌های عکس‌برداری) به آن مراجعه خواهید کرد و در سریع‌ترین زمان به پاسخ سؤال خود خواهید رسید.

 

سه‌پایه

سه‌پایه گرچه یکی از پرکاربردترین ابزارهای جانبی در رشته عکاسی است، اما توسط بسیاری از عکاسان تازه‌کار جدی گرفته نمی‌شود. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سه‌پایه تسلط کامل بر قاب‌بندی و صرف زمان بیشتر برای بستن قابی دقیق‌تر است!

سه پایه

وقتی شما از تنظیمات دستی استفاده می‌کنید وجود سه‌پایه برای ثبت یک عکس مشابه با چند تنظیم متفاوت ضروری است. ضمن اینکه در هنگام استفاده از زوم لنزهای تله و عکس‌برداری با فاصله کانونی بالا هیچ لرزش‌گیر روی لنزی ثباتی که یک سه‌پایه به عکس شما خواهد داد را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. باید توجه داشت که در صورت عدم وجود سه‌پایه، امکان تجربه برخی از سبک‌ها و تکنیک‌های عکاسی مثل عکاسی نجومی یا عکاسی با زمان نوردهی بالا وجود ندارد.


یک عکس گرفته شده با زمان نوردهی بالا که ثبت آن بدون وجود سه‌پایه ممکن نیست

در مورد سه‌پایه، گران‌تر بودن آن به معنای منعطف بودن آن و یا راحت‌تر بودن کارکردن با آن نیست. بلکه آنچه که همواره با بالا رفتن قیمت به آن دست خواهید یافت ثبات و استحکام بیشتر است. که این مورد در هنگام کار با لنزها و دوربین‌های کاملاً حرفه‌ای و سنگین دارای اهمیت است.

FotoPro

برای شروع عکاسی خرید سه‌پایه‌های سبک و ارزان‌قیمت از برندهای معتبری مثل BENRO ، Vanguard ، SLIK ، Fotopro و حتی Manfrotto (که بیشتر به ساخت سه‌پایه‌های گران‌قیمت و کاملاً حرفه‌ای مشهور است) هیچ منافاتی با تهیه یک سه‌پایه حرفه‌ای در آینده ندارد؛ زیرا وجود سه‌پایه‌ای کوچک‌تر و سبک‌تر که در هر موقعیتی قابل‌حمل و استفاده آسان باشد، برای حرفه‌ای‌ترین عکاسان هم ضروری است.

 

لوازم تنظیف

تهیه لوازم تنظیف از مواردی است که هر عکاس دیر یا زود به لزوم آن پی خواهد برد. خصوصاً عکاسانی که در محیط‌ها خارجی و پر گردوغبار عکاسی می‌کنند. تمیز کردن دوربین از کارهای بسیار دقیق و حساس است، تا جایی که می‌توان گفت یک دوربین کثیف، دوربین سالم‌تری نسبت به دوربین ظاهراً تمیزی است که به‌درستی تمیز نشده است!

Vanguard
کیت تنظیف ونگار یکی از کیت‌های کارآمد و کامل است

در مورد این مسئله به‌صورت یک مطالب کامل و مفصل جداگانه نوشته شده است که لینک آرا در ادامه میبینید:

اما به‌طور خلاصه باید گفت تمیز کردن دوربین با روش‌های غیرمستقیم نسب به روش‌های مستقیم اولویت دارد و باید سعی شود از کیت‌های تمیزکننده ساخته‌شده برای این کار استفاده کرد تا انجام این کار موجب وارد آمدن خسارت به قطعات حساس دوبین و عدسی لنز نشود.

 

بیمه

آنچه که همه خریداران در هنگام خرید دوربین در مورد آن می‌پرسند، ضمانت‌نامه است. خرید دوربین با یک ضمانت‌نامه معتبر قطعاً کار درست و مطمئنی است. اما خرید یک دوربین دارای ضمانت‌نامه از یک فروشنده معتبر کار درست تری‌ست. ضمن اینکه باید توجه داشت ضمانت‌نامه‌ها فقط اشکالات و خرابی‌هایی که “کاربر در آن‌ها دخیل نباشد” را شامل می‌شوند!

تعریف اشتباهی که بسیاری از خریداران از ضمانت دارند، دقیقاً تعریفی مطابق با “بیمه” است. شما در هنگام خرید دوربین با پرداخت مبلغی بسیار ناچیز در مقابل قیمت دوربین می‌توانید آن را بیمه کنید. و بیمه “هر ایراد و خرابی که حتی شما در آن دخیل باشید” را هم بی‌قیدوشرط پوشش می‌دهد و تنها استثنای آن سرقت است.

علت گران‌تر بودن دوربین‌هایی با برخی از ضمانتنامه‌های خاص، مدت طولانی‌تر ضمانت و یا ارائه بیمه به همراه کالاست. این نوع از بیمه‌های همراه ضمانت‌نامه‌ها معمولاً دارای مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به بیمه‌نامه‌هایی هستند که به‌صورت جداگانه تهیه می‌شوند، به همین دلیل انجام بیمه به‌صورت جداگانه کمی هزینه بالاتری خواهد داشت.

در نهایت

هزینه‌های جانبی برای خرید اولین دوربین DSLR هرچند که قابل چشم پوشی باشند، اما محدوده عمل شما را به عنوان کسی که بدنبال تجربه سبک‌های مختلف عکاسی است را محدود می‌کنند. باید توجه داشت که گرچه هیچ گرانی بی علت نیست و قطعاً تفاوت‌هایی در بین دوربین‌هایی با بدنه گرانتر و بدنه ارزانتر وجود دارد، اما این تفاوت‌ها لزوماً چیزی نیستند که عکاسی را برای یک تازه کار جذاب‌تر و راحت‌تر کنند!

برای مثال دوربین نیکون D7100 قطعاً دوربین کامل‌تر و حرفه‌ای تری نسبت به نیکون D5500 محسوب می‌شود، اما روی بدنه سنگین‌تر و گران‌تر دوربین D7100 خبری از صفحه نمایش چرخنده لمسی D5500 و Wi-Fi داخلی آن نیست که وجودشان عکاسی را برای یک تازه کار ساده‌تر و جذاب‌تر می‌کند. و قطعاً خرید یک DSLR ارزان‌تر با لوازم جانبی کامل‌تر گزینه بهتری نسبت به خرید یک دوربین رده بالاتر با کمترین لوازم جانبی خواهد بود.

دیدگاه‌ها برای شش محصول جدید کانن معرفی شدند! با سجاد آینه‌چی

پس از طوفانی که نیکون با معرفی رسمی D850 به پا کرد، معرفی محصول جدید کانن ، نام این سازنده را در صدر اخبار عکاسی قرار داد. دوربین بدون آینه M100 یکی از این محصولات است که قطعاً معرفی رسمی آن به‌تنهایی، آن‌هم پس از معرفی رسمی دوربین قدرتمندی مثل D850 از طرف نیکون، هرگز آن‌چنان‌که شایسته است به چشم نمی آمد و چه‌بسا در میان اخبار مربوط به فول فریم تازه‌وارد نیکون گم می‌شد!

یکی از چهار لنز معرفی‌شده توسط کانن EF 85MM F/1.4L IS USM است که قطعاً بیشتر از سه لنز خاص تیلت شیفت معرفی‌شده و حتی هر پنج محصول دیگر موردتوجه قرار خواهد گرفت.

جدیدترین دوربین کانن، یک بدون آینه دیگر

کانن به‌طور رسمی دوربین بدون آینه EOS M100 را به‌عنوان جانشین EOS M10 معرفی کرد. این دوربین در دو رنگ سیاه و سفید عرضه خواهد شد و دارای یک حس‌گر ۲۴٫۲ مگاپیکسلی APS-C CMOS است. بزرگ‌ترین تغییر ایجادشده در این دوربین استفاده از پردازنده قدرتمند DIGIC 7 در ساخت آن است که قطعاً در کاهش نویز و سرعت فوکوس آن تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

canon EOS M100
Canon EOS M100

این دوربین مجهز به سیستم فوکوس Dual Pixel CMOS AF است که فوکوس دقیق و پیوسته در هنگام عکاسی و تصویربرداری را موجب خواهد شد. این محصول جدید کانن مجهز به Wi-Fi ، NFC و بلوتوث است که بررسی هم‌زمان تصویر روی صفحه گوشی هوشمند یا تبلت و همچنین انتقال تصاویر به آن را به‌وسیله‌ی اپلیکیشن Canon Camera Connect ممکن می‌سازد.

Canon EOS M100
Canon EOS M100

صفحه‌نمایش ۳ اینچی این دوربین نیز مانند مدل‌های قبلی لمسی است. این نمایشگر متحرک بوده و قابلیت چرخش به سمت جلو را داراست که برای ثبت عکس‌های سلفی کاربردی است. همچنین رابط کاربری دوربین به‌روزرسانی شده تا تغییر تنظیمات آن به‌راحتی صورت گیرد. وزن این دوربین ۳۰۳ گرم است و دارای قابلیت تصویربرداری فول اچ‌دی 60fps است.

Canon EOS M100

این دوربین آبان امسال روانه بازار خواهد شد و قیمت آن با لنز EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM در حدود ۹۵۰ دلار خواهد بود.

 

لنزهای معرفی‌شده توسط کانن

کانن چهار لنز نیز معرفی کرده است که سه مورد از آن‌ها از نوع تیلت شیفت است و دیگری یک لنز ۸۵ میلی‌متری که مشخصات دقیق آن‌ها به این شرح است:

لنز EF 85MM F/1.4L IS USM

به نظر می‌رسد این محصول ستاره‌ی نمایش کانن باشد. زیرا EOS M100 نه در حد یک دوربین حرفه‌ای کامل است و نه پیشرفت بسیار زیادی نسبت به مدل قبلی داشته است. اما این لنز به‌عنوان اولین ۸۵ میلی‌متری با F/1.4 کانن، یک لنز کاملاً جدید است.

Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
 • یک عدسی غیر کروی برای افزایش وضوح و کاهش اعوجاج تصویر
 • موتور فوکوس خودکار اولتراسونیک
 • لرزش گیر تصویر با ایجاد امکان عکاسی تا چهار استاپ آهسته‌تر
 • دیافراگم ۹ تیغه
 • حداقل فاصله فوکوس ۸۵ سانتیمتر
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متری
 • وزن ۹۵۰ گرم

 

– لنز TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens


canon TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

بله درست خواندید! یک لنز ماکرو تیلت شیفت!

سه لنز دیگری که توسط کانن معرفی شده‌اند از این نوع هستند و دارای فاصله کانونی ۵۰، ۹۰ و ۱۳۵ میلی‌متر می‌باشند که در ادامه مشخصات این لنزها را خواهید خواند:

 • حداکثر تیلت +/- 8.5 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۲۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۴۴ گرم

 

– لنز TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • یک بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۳۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۱۶ گرم

 

– لنز  TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۴۸٫۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی (رسماً اعلام نشده اما قاعدتاً باید 1:1 باشد)
 • دهانه فیلتر ۸۲ میلی‌متر
 • وزن ۱٫۱ کیلوگرم

 

 

فلاش ماکرو دوقلو MT-26EX-RT

فلاش معرفی شده توسط کانن نیز دارای کاربرد حرفه‌ای خاص است و معرفی آن در کنار سه لنز ماکرو تیلت شیفت، بی دلیل نبوده است. این فلاش دوقلوی ۵۷۰ گرمی در واقع مدل قوی‌تر و بروز شده ی TwinLite MT24EX است.

MT-26EX-RT
MT-26EX-RT
 • سیستم بی‌سیم ۲٫۴ گیگاهرتز
 • عدد راهنما : ۲۷ متر در ایزوی ۱۰۰
 • سری قابل جداسازی
 • حرکت فلاش‌ها تا ۶۰ درجه
 • سازگار با سیستم E-TTL / E-TTL II
 • زمان بازیابی: حدود ۵ ثانیه
 • دیفیوزرهای متحرک
 • دارای صفحه‌نمایش
MT-26EX-RT
MT-26EX-RT

 

دیدگاه‌ها برای شش محصول جدید کانن معرفی شدند! با مجنون

پس از طوفانی که نیکون با معرفی رسمی D850 به پا کرد، معرفی محصول جدید کانن ، نام این سازنده را در صدر اخبار عکاسی قرار داد. دوربین بدون آینه M100 یکی از این محصولات است که قطعاً معرفی رسمی آن به‌تنهایی، آن‌هم پس از معرفی رسمی دوربین قدرتمندی مثل D850 از طرف نیکون، هرگز آن‌چنان‌که شایسته است به چشم نمی آمد و چه‌بسا در میان اخبار مربوط به فول فریم تازه‌وارد نیکون گم می‌شد!

یکی از چهار لنز معرفی‌شده توسط کانن EF 85MM F/1.4L IS USM است که قطعاً بیشتر از سه لنز خاص تیلت شیفت معرفی‌شده و حتی هر پنج محصول دیگر موردتوجه قرار خواهد گرفت.

جدیدترین دوربین کانن، یک بدون آینه دیگر

کانن به‌طور رسمی دوربین بدون آینه EOS M100 را به‌عنوان جانشین EOS M10 معرفی کرد. این دوربین در دو رنگ سیاه و سفید عرضه خواهد شد و دارای یک حس‌گر ۲۴٫۲ مگاپیکسلی APS-C CMOS است. بزرگ‌ترین تغییر ایجادشده در این دوربین استفاده از پردازنده قدرتمند DIGIC 7 در ساخت آن است که قطعاً در کاهش نویز و سرعت فوکوس آن تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

canon EOS M100
Canon EOS M100

این دوربین مجهز به سیستم فوکوس Dual Pixel CMOS AF است که فوکوس دقیق و پیوسته در هنگام عکاسی و تصویربرداری را موجب خواهد شد. این محصول جدید کانن مجهز به Wi-Fi ، NFC و بلوتوث است که بررسی هم‌زمان تصویر روی صفحه گوشی هوشمند یا تبلت و همچنین انتقال تصاویر به آن را به‌وسیله‌ی اپلیکیشن Canon Camera Connect ممکن می‌سازد.

Canon EOS M100
Canon EOS M100

صفحه‌نمایش ۳ اینچی این دوربین نیز مانند مدل‌های قبلی لمسی است. این نمایشگر متحرک بوده و قابلیت چرخش به سمت جلو را داراست که برای ثبت عکس‌های سلفی کاربردی است. همچنین رابط کاربری دوربین به‌روزرسانی شده تا تغییر تنظیمات آن به‌راحتی صورت گیرد. وزن این دوربین ۳۰۳ گرم است و دارای قابلیت تصویربرداری فول اچ‌دی 60fps است.

Canon EOS M100

این دوربین آبان امسال روانه بازار خواهد شد و قیمت آن با لنز EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM در حدود ۹۵۰ دلار خواهد بود.

 

لنزهای معرفی‌شده توسط کانن

کانن چهار لنز نیز معرفی کرده است که سه مورد از آن‌ها از نوع تیلت شیفت است و دیگری یک لنز ۸۵ میلی‌متری که مشخصات دقیق آن‌ها به این شرح است:

لنز EF 85MM F/1.4L IS USM

به نظر می‌رسد این محصول ستاره‌ی نمایش کانن باشد. زیرا EOS M100 نه در حد یک دوربین حرفه‌ای کامل است و نه پیشرفت بسیار زیادی نسبت به مدل قبلی داشته است. اما این لنز به‌عنوان اولین ۸۵ میلی‌متری با F/1.4 کانن، یک لنز کاملاً جدید است.

Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
 • یک عدسی غیر کروی برای افزایش وضوح و کاهش اعوجاج تصویر
 • موتور فوکوس خودکار اولتراسونیک
 • لرزش گیر تصویر با ایجاد امکان عکاسی تا چهار استاپ آهسته‌تر
 • دیافراگم ۹ تیغه
 • حداقل فاصله فوکوس ۸۵ سانتیمتر
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متری
 • وزن ۹۵۰ گرم

 

– لنز TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens


canon TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

بله درست خواندید! یک لنز ماکرو تیلت شیفت!

سه لنز دیگری که توسط کانن معرفی شده‌اند از این نوع هستند و دارای فاصله کانونی ۵۰، ۹۰ و ۱۳۵ میلی‌متر می‌باشند که در ادامه مشخصات این لنزها را خواهید خواند:

 • حداکثر تیلت +/- 8.5 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۲۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۴۴ گرم

 

– لنز TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • یک بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۳۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۱۶ گرم

 

– لنز  TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۴۸٫۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی (رسماً اعلام نشده اما قاعدتاً باید 1:1 باشد)
 • دهانه فیلتر ۸۲ میلی‌متر
 • وزن ۱٫۱ کیلوگرم

 

 

فلاش ماکرو دوقلو MT-26EX-RT

فلاش معرفی شده توسط کانن نیز دارای کاربرد حرفه‌ای خاص است و معرفی آن در کنار سه لنز ماکرو تیلت شیفت، بی دلیل نبوده است. این فلاش دوقلوی ۵۷۰ گرمی در واقع مدل قوی‌تر و بروز شده ی TwinLite MT24EX است.

MT-26EX-RT
MT-26EX-RT
 • سیستم بی‌سیم ۲٫۴ گیگاهرتز
 • عدد راهنما : ۲۷ متر در ایزوی ۱۰۰
 • سری قابل جداسازی
 • حرکت فلاش‌ها تا ۶۰ درجه
 • سازگار با سیستم E-TTL / E-TTL II
 • زمان بازیابی: حدود ۵ ثانیه
 • دیفیوزرهای متحرک
 • دارای صفحه‌نمایش
MT-26EX-RT
MT-26EX-RT

 

شش محصول جدید کانن معرفی شدند!

پس از طوفانی که نیکون با معرفی رسمی D850 به پا کرد، معرفی محصول جدید کانن ، نام این سازنده را در صدر اخبار عکاسی قرار داد. دوربین بدون آینه M100 یکی از این محصولات است که قطعاً معرفی رسمی آن به‌تنهایی، آن‌هم پس از معرفی رسمی دوربین قدرتمندی مثل D850 از طرف نیکون، هرگز آن‌چنان‌که شایسته است به چشم نمی آمد و چه‌بسا در میان اخبار مربوط به فول فریم تازه‌وارد نیکون گم می‌شد!

یکی از چهار لنز معرفی‌شده توسط کانن EF 85MM F/1.4L IS USM است که قطعاً بیشتر از سه لنز خاص تیلت شیفت معرفی‌شده و حتی هر پنج محصول دیگر موردتوجه قرار خواهد گرفت.

جدیدترین دوربین کانن، یک بدون آینه دیگر

کانن به‌طور رسمی دوربین بدون آینه EOS M100 را به‌عنوان جانشین EOS M10 معرفی کرد. این دوربین در دو رنگ سیاه و سفید عرضه خواهد شد و دارای یک حس‌گر ۲۴٫۲ مگاپیکسلی APS-C CMOS است. بزرگ‌ترین تغییر ایجادشده در این دوربین استفاده از پردازنده قدرتمند DIGIC 7 در ساخت آن است که قطعاً در کاهش نویز و سرعت فوکوس آن تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

canon EOS M100
Canon EOS M100

این دوربین مجهز به سیستم فوکوس Dual Pixel CMOS AF است که فوکوس دقیق و پیوسته در هنگام عکاسی و تصویربرداری را موجب خواهد شد. این محصول جدید کانن مجهز به Wi-Fi ، NFC و بلوتوث است که بررسی هم‌زمان تصویر روی صفحه گوشی هوشمند یا تبلت و همچنین انتقال تصاویر به آن را به‌وسیله‌ی اپلیکیشن Canon Camera Connect ممکن می‌سازد.

Canon EOS M100
Canon EOS M100

صفحه‌نمایش ۳ اینچی این دوربین نیز مانند مدل‌های قبلی لمسی است. این نمایشگر متحرک بوده و قابلیت چرخش به سمت جلو را داراست که برای ثبت عکس‌های سلفی کاربردی است. همچنین رابط کاربری دوربین به‌روزرسانی شده تا تغییر تنظیمات آن به‌راحتی صورت گیرد. وزن این دوربین ۳۰۳ گرم است و دارای قابلیت تصویربرداری فول اچ‌دی 60fps است.

Canon EOS M100

این دوربین آبان امسال روانه بازار خواهد شد و قیمت آن با لنز EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM در حدود ۹۵۰ دلار خواهد بود.

 

لنزهای معرفی‌شده توسط کانن

کانن چهار لنز نیز معرفی کرده است که سه مورد از آن‌ها از نوع تیلت شیفت است و دیگری یک لنز ۸۵ میلی‌متری که مشخصات دقیق آن‌ها به این شرح است:

لنز EF 85MM F/1.4L IS USM

به نظر می‌رسد این محصول ستاره‌ی نمایش کانن باشد. زیرا EOS M100 نه در حد یک دوربین حرفه‌ای کامل است و نه پیشرفت بسیار زیادی نسبت به مدل قبلی داشته است. اما این لنز به‌عنوان اولین ۸۵ میلی‌متری با F/1.4 کانن، یک لنز کاملاً جدید است.

Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
Canon EF 85MM F/1.4L IS USM
 • یک عدسی غیر کروی برای افزایش وضوح و کاهش اعوجاج تصویر
 • موتور فوکوس خودکار اولتراسونیک
 • لرزش گیر تصویر با ایجاد امکان عکاسی تا چهار استاپ آهسته‌تر
 • دیافراگم ۹ تیغه
 • حداقل فاصله فوکوس ۸۵ سانتیمتر
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متری
 • وزن ۹۵۰ گرم

 

– لنز TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens


canon TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

بله درست خواندید! یک لنز ماکرو تیلت شیفت!

سه لنز دیگری که توسط کانن معرفی شده‌اند از این نوع هستند و دارای فاصله کانونی ۵۰، ۹۰ و ۱۳۵ میلی‌متر می‌باشند که در ادامه مشخصات این لنزها را خواهید خواند:

 • حداکثر تیلت +/- 8.5 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۲۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۴۴ گرم

 

– لنز TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • یک بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۳۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی 1:2
 • دهانه فیلتر ۷۷ میلی‌متر
 • وزن ۹۱۶ گرم

 

– لنز  TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens
 • حداکثر تیلت +/- 10 درجه
 • حداکثر شیفت +/- 12 میلی‌متر
 • دو بخش ultra-low apportionment برای کاهش انحراف رنگی
 • دارای پوشش‌های داخلی روی عدسی‌ها برای کاهش بازتاب نور و فلر در داخل لنز
 • قفل تیلت با اهرم بزرگ
 • حداقل فاصله فوکوس ۴۸٫۷ سانتی‌متر
 • ضریب بزرگنمایی (رسماً اعلام نشده اما قاعدتاً باید 1:1 باشد)
 • دهانه فیلتر ۸۲ میلی‌متر
 • وزن ۱٫۱ کیلوگرم

 

 

فلاش ماکرو دوقلو MT-26EX-RT

فلاش معرفی شده توسط کانن نیز دارای کاربرد حرفه‌ای خاص است و معرفی آن در کنار سه لنز ماکرو تیلت شیفت، بی دلیل نبوده است. این فلاش دوقلوی ۵۷۰ گرمی در واقع مدل قوی‌تر و بروز شده ی TwinLite MT24EX است.

MT-26EX-RT
MT-26EX-RT
 • سیستم بی‌سیم ۲٫۴ گیگاهرتز
 • عدد راهنما : ۲۷ متر در ایزوی ۱۰۰
 • سری قابل جداسازی
 • حرکت فلاش‌ها تا ۶۰ درجه
 • سازگار با سیستم E-TTL / E-TTL II
 • زمان بازیابی: حدود ۵ ثانیه
 • دیفیوزرهای متحرک
 • دارای صفحه‌نمایش
MT-26EX-RT
MT-26EX-RT

 

دیدگاه‌ها برای Yongnuo YN600EX-RT II در برابر Nissin Di866 Mark II با fard

خیلی از عکاسان حرفه‌ای معتقدند اولین و کاربردی‌ترین وسیله جانبی برای عکاسی، یک منبع نور مصنوعی یا در واقع یک فلاش عکاسی است. برخلاف آنچه که برخی از مردم فکر می‌کنند، یک فلاش اکسترنال تنها برای روشن کردن محیط‌های کم نور استفاده نمی‌شود. اگرچه تابش نور در محیط‌های کم‌نور هم یکی از کاربرهای این تجهیزات است، اما مهم‌ترین و بلکه اصلی‌ترین کاربرد این تجهیزات، فراهم آوردن زمینه‌ای برای ثبت عکس‌های خلاقانه است، خصوصاً در زمانی که نور کافی وجود دارد. فلاش‌های اکسترنال را می‌توان به دو سری فلاش‌های آتلیه‌ای و اسپیدلایت‌ها دسته‌بندی کرد. اگرچه نام اسپیدلایت با دو نوشتار Speedlite و Speedlight  صرفاً به ترتیب یک نام تجاری برای فلاش‌های روی دوربینی کانن و نیکون است، اما ما معمولاً فلاش‌های رو دوربینی شرکت‌های دیگر را هم به همین نام می‌شناسیم که می‌توانید آن‌ها را در صفحه فلاش‌های رو دوربینی در پیکسل پیدا کنید. دو تا از پرفروش‌ترین فلاش‌های اسپیدلایت موجود در وب‌سایت پیکسل Nissin Di866 Mark II و Yongnuo Speedlite YN600EX-RT II هستند که اولی هم برای دوربین‌های کانن و هم برای نیکون و دومی تنها برای برند کانن عرضه می‌شوند. هر دوی این فلاش‌ها امکانات فوق‌العاده‌ای دارند و از نظر قیمت نیز بسیار به هم نزدیک هستند. بنابراین در این مقاله سعی دارم امکانات و قابلیت‌های این دو فلاش پرفروش را پیکسل به پیکسل در برابر هم قرار داده و آن‌ها را با هم مقایسه کنم.

چرا هیچ‌یک از این فلاش‌ها را نخریم؟

فلاش‌های اسپیدلایت مخصوص دوربین‌هایی هستند که کفشک فلاش یا HotShoe دارند. همان جایی که فلاش روی آن نصب می‌شود و روی آن کانکتورهایی برای اتصال پین یا میخ‌های زیر فلاش وجود دارد. این نقاط اتصال برای دوربین‌های کانن و نیکون (و همین‌طور برند‌های دیگر) مختلف است و طبیعتاً نمی‌توانید هر یک را به جای دیگری استفاده کنید. خصوصاً اینکه هر کدام از این دوربین‌ها از الگوریتم‌های نورسنجی متفاوتی استفاده می‌کنند که امکان استفاده آن‌ها به جای یکدیگر را غیرممکن می‌کند. بنابراین اگر از دوربین‌های خانگی بدون کفشک فلاش مانند Canon PowerShot G9 X، دوربین‌های بدون آینه یا دوربین‌های DSLR برند‌های دیگر مانند Sony Alpha A6300 یا دوربین‌های فیلم‌برداری مانند Sony HXR-NX100 Full HD NXCAM استفاده می‌کنید، به طور کلی این فلاش‌ها برای شما به هیچ کاری نمی‌آید. حتی دوربین‌های فیلم‌برداری که دارای کفشک هستند هم نمی‌توانند از فلاش‌های اسپیدلایت استفاده کنند و معمولاً فقط می‌توانند به عنوان یک پایه برای نگهداری چنین تجهیزات استفاده شوند.

از سوی دیگر اگر برای خرید این فلاش‌ها به یکی از فروشگاه‌های پیکسل بیایید، اولین سؤالی که از شما می‌پرسند این است که برند دوربینتان چیست؟ نه فقط برای اینکه فلاش مخصوص هر برند را به شما معرفی کنند، بلکه به این دلیل که اگر از دوربین نیکون استفاده می‌کنید، به طور کلی فلاش YN600EX-RT II برای شما کاربردی ندارد. متأسفانه امکانات این فلاش تنها برای برند کانن طراحی شده است و مدل نیکونی آن تاکنون عرضه نشده است.

از آنجا که این فلاش‌ها، تجهیزات نسبتاً بزرگ و سنگینی هستند، معمولاً برای دوربین‌های کامپکت رده بالا که به کفشک فلاش مجهز هستند نیز استفاده نمی‌شوند. استفاده از این فلاش‌ها روی بدنه‌های کوچکی مانند Canon Powershot G5 X که کفشک فلاش دارند نیز باعث برهم خوردن تعادل دوربین روی دست می‌شود و عکاسی با آن‌ها را سخت می‌کند. به همین دلیل است که برای دوربین‌هایی از این دست، فلاش‌های کوچکی مانند Nissin i60A یا Canon Speedlite 270EXII ارائه شده است.

مورد دیگر اینکه هیچ‌کدام از این فلاش‌ها برای عکاسی ماکرو مناسب نیستند و اغلب موجب ایجاد سایه‌های تیز در اطراف سوژه‌های نزدیک می‌شوند. اگر می‌خواهید از اشیا ریز مانند جواهرات و زیورآلات، حشرات و گل‌ها یا اجزای صورت (مانند دندان‌ها) عکاسی کنید، می‌بایست از فلاش‌های ماکرو که به فلاش‌های رینگی معروف‌اند استفاده کنید.

نهایتاً اینکه این فلاش‌ها قدرت کمتر و بدنه ضعیف‌تری نسبت به فلاش‌های بزرگ آتلیه‌ای دارند و بهتر است از آن‌ها فقط در جایی که امکان استفاده از فلاش آتلیه‌ای نیست استفاده کنید. عکاسی طولانی مدت و پی‌درپی و با قدرت کامل فلاش، به مدت زیاد می‌تواند موجب استهلاک این فلاش‌ها شود. ضمن اینکه وقتی این فلاش‌ها را روی قدرت کامل خودشان قرار می‌دهید به دلیل اینکه با باطری‌های نسبتاً ضعیف شارژ می‌شوند، زمان شارژ مجدد آن‌ها به 3 تا 5 ثانیه می‌رسد که اصلاً برای کار آتلیه‌ای جوابگو نیست. بنابراین اگر می‌خواهید یک آتلیه عکاسی به راه بیندازید، بهتر است مستقیماً سراغ فلاش‌های آتلیه‌ای بروید و از خرید این فلاش‌ها اجتناب کنید.

چرا باید یکی از این فلاش‌ها را بخریم؟

فلاش‌های اسپیدلایت برای دوربین‌های سری تک رقمی کانن یک ضرورت محسوب می‌شوند. متأسفانه سال‌هاست که کانن این دوربین‌ها را بدون فلاش طراحی می‌کند و گاهی اوقات برای ثبت عکس (حتی عکس‌های اسنپ‌شات) در محیط‌های کم‌نور مجبورید حساسیت دوربین‌ را به شدت افزایش دهید و عکس‌های ثبت شده پر از نویز می‌شوند. به همین دلیل اگر یکی از این دوربین‌ها مانند Canon EOS 6D Mark II یا  Canon EOS 5D Mark IV را دارید، یک فلاش اسپیدلایت، از یک کارت حافظه هم برایتان واجب‌تر است!

حتی اگر دوربین شما دارای فلاش روی دوربینی هم هست، باز هم به دلیل امکان تغییر جهت نور حاصل از هر کدام از فلاش‌های Nissin Di866 Mark II و Yongnuo Speedlite YN600EX-RT II می‌توانید از آن‌ها به صورت نور انعکاسی یا Bounced Light استفاده کنید. یعنی می‌توانید سر فلاش را رو به سقف یا یکی از دیوارهای اطراف بچرخانید و نور را به صورت انعکاسی روی سوژه بتابانید. به این ترتیب سایه‌های تند حاصل از فلاش خود دوربین را نخواهید داشت و تصویر با نوری بسیار ملایم و طبیعی ثبت می‌شود. این یکی از قابلیت‌هایی است که اغلب فلاش‌های کوچک مانند Canon Speedlite 270EXII فاقد آن هستند.

در مشخصات هر دوی این دوربین‌ها عبارت TTL نوشته شده است. قابلیت نورسنجی TTL به دوربین امکان می‌دهد تا میزان نور تابیده شده توسط فلاش را نه از تمام صحنه پیش رو، بلکه دقیقاً از کادری که از داخل لنز می‌بیند بررسی کند. به این ترتیب، نورسنجی دوربین همراه با فلاش بسیار دقیق و قابل‌کنترل‌تر از فلاش‌های عادی است. هر دوی این فلاش‌ها بسته به برند دوربینی که روی آن قرار می‌گیرند، برای کانن از E-TTL و برای نیکون از i-TTL پشتیبانی می‌کنند. قابلیت TTL در عکاسی با فلاش اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، به همین دلیل فلاش‌هایی مانند SS SpeedLite TT520 که فاقد این قابلیت هستند قیمت بسیار پایین و طرفداران کمتری دارند.

اما مهم‌ترین قابلیت این فلاش‌ها برای عکاسان پرتره و عروسی که بیشترین مشتریان آن‌ها هستند، امکان عکاسی با سرعت سینک بالا یا High Speed Sync (HSS) است. با این فلاش‌ها می‌توانید سرعت شاتر دوربین را به بیش از 1/1000 ثانیه برسانید و به این ترتیب نور محیط به شدت کم شده و نور تابیده شده روی سوژه بسیار زیباتر نمایش داده می‌شود. البته برای اینکه بتوانید از HSS به صورت Off Camera (فلاش دور از دوربین) استفاده کنید احتمالاً به یکی دیگر از همین فلاش‌ها به عنوان فرمانده (Master) یا یک ریموت تریگر پیشرفته با قابلیت انتقال اطلاعات نورسنجی نیاز دارید. برخی از تریگر‌های پیشرفته و ارزان قیمت مانند فلاش تریگر TTL شرکت Phottix علاوه بر امکان استفاده همراه با فلا‌شهای اسپیدلایت و پشتیبانی از سرعت سینک 1/8000 ثانیه، می‌توانند به عنوان فلاش تریگر فلاش‌های آتلیه‌ای نیز استفاده شوند. اما در صورتیکه به یک تریگر با نمایشگر پیشرفته و امکان بررسی و گروه‌بندی قدرت فلاش‌ها نیاز دارید، می‌توانید از فلاش تریگر Phottix Lasso استفاده کنید که فرستنده و گیرنده آن روی وب‌سایت پیکسل موجود است.

 

مزیت‌های فلاش Nissin Di866 Mark II به Yongnuo YN600EX-RT II

نخستین و مهم‌ترین مزیت Nissin Di866 Mark II به Yongnuo YN600ER-RT II، داشتن نسخه نیکونی است که مدل جدید Yongnuo فاقد آن است. بنابراین تمام مقایسه ما به نسخه کاننی این دو فلاش مربوط می‌شود. مزیت دیگر مربوط به برند Nissin مربوط می‌شود. نام برند خوش‌نام و ژاپنی Nissin در زمینه تجهیزات الکترونیک به کیفیت و دوام تولیدات این کشور گره خورده است و طبیعتاً جدای از امکانات، همیشه بخشی از قیمت یک وسیله به اعتبار نام تجاری آن باز می‌گردد. اگرچه اغلب محصولات این شرکت مانند فلاش Nissin Di866 Mark II در کشور چین (که کشور سازنده فلاش Yongnuo YN600EX-RT II است) ساخته می‌شود، اما برخی از مشتریان، حتی با وجود امکانات کمتر، ترجیح می‌دهند تجهیزات خود را از برند ژاپنی تهیه کنند.

نمایشگر رنگی، یکی دیگر از مزیت‌های این فلاش است که به ندرت در فلاش‌های اسپیدلایت شاهد آن هستیم. این نمایشگر که جهت نمایش آن با چرخش فلاش می‌چرخد و مجدداً در جهت عمودی نشان داده می‌شود، اگرچه تأثیر چندان زیادی روی عملکرد دستگاه ندارد، اما یک مزیت جانبی به شمار می‌رود. ضمناً این فلاش حدود 50 گرم از رقیب خود سبک‌تر است.

مزیت‌های فلاش Yongnuo YN600EX-RT II به Nissin Di866 Mark II

فلاش Yongnuo YN600EX-RT II را در واقع می‌توان نسخه کپی چینی فلاش پرچم‌دار Canon Speedlite 600EX II-RT در نظر گرفت. این کپی به قدری دقیق است که این فلاش، علاوه بر ظاهری بسیار شبیه به کانن، برای شباهت بیشتر به مدل کاننی خودش، عبارت‌های 600EX II-RT را نیز در نام خود دارد! وقتی به مشخصات این دو فلاش نگاه می‌کنیم، به طرزی باور نکردنی شبیه به هم هستند.

عدد راهنمای یکسان (60m – ISO100)، سر چرخان 360 درجه (که در Nissin برابر 270 درجه است)، چرخش سر رو به بالا و پایین برابر +90 و -7 درجه (که در Nissin تنها 90 درجه رو به بالا و عدم امکان چرخش رو به پایین است)، پوشش کادر تصویر از فاصله کانونی 14 تا 200 میلی‌متر روی دوربین فول‌فریم (که در Nissin در حالت تله به 105 میلی‌متر محدود می‌شود)، حداکثر زمان شارژ مجدد 3 ثانیه که هم از کانن و هم از Nissin با حداکثر زمان 5.5 ثانیه بسیار سریع‌تر است و نهایتاً وزن 430 گرمی که خیلی نزدیک به‌به 425 گرم وزن مدل کاننی است، شباهت‌هایی هستند که می‌توانند این فلاش را به همتای چینی Canon Speedlite 600EX II-RT تبدیل کنند.

اما آنچه که این فلاش را به انتخاب بسیار بهتری تبدیل می‌کند، گیرنده بی‌سیم داخلی آن است که روی طول‌موج 2.4 GHz کار می‌کند. قابلیتی فوق‌العاده، که بسیاری از فلاش‌های پیشرفته جهان فاقد آن هستند و تنها در برخی از فلاش‌های گران‌قیمت و حرفه‌ای مانند Canon Speedlite 430EX III-RT یا Phottix Mitros+ دیده می‌شود. فلاش‌هایی که دارای گیرنده بی‌سیم داخلی هستند می‌توانند بدون نیاز به گیرنده جداگانه، تنها توسط یک فرستنده بی‌سیم رادیویی که روی دوربین نصب می‌شود، از راه دور کنترل شوند. این گیرنده‌ها علاوه بر تحریک فلاش، می‌توانند تمامی اطلاعات نورسنجی TTL را منتقل کرده و همچنین امکان تابش فلاش به صورت HSS، پرده اول و دوم شاتر و تابش‌های پی‌درپی را فراهم کنند. بنابراین می‌توانید تنها با یک فرستنده، چندین فلاش مختلف از این دست را از راه دور در گروه‌ها و کانال‌های جداگانه کنترل کنید.

فلاش Yongnuo YN600EX-RT II با تمامی فلاش‌ها و تجهیزات جانبی سازگار با Canon Speedlite 600EX II-RT نیز سازگار است، بنابراین می‌توانند با یکدیگر به عنوان Master و Slave نیز عمل کنند و یک استودیوی کوچک را در هر مکان‌هایی که دسترسی به برق وجود ندارد (مانند ساحل دریا، کویر یا جنگل) فراهم آورند. طبیعتاً فلاش تریگرCanon ST-E3-RT  یا همتای چینی آن یعنی Yongnuo YN-E3-RT نیز می‌توانند با هر دو فلاش ارتباط برقرار کرده و هر دو را به طور کامل کنترل کنند.

نتیجه‌گیری

شاید مهم‌ترین اشکال Yongnuo به سابقه بد محصولات چینی در ذهن مخاطب ایرانی برمی‌گردد. البته طی چند سال گذشته عرضه محصولات با کیفیت چینی مانند برند Phottix در این حوزه، باعث شده تا کم‌کم اعتماد کاربران به این محصولات افزایش یابد. قیمت پایین، کیفیت بالا و تجهیزات سرشار از امکانات پیشرفته و به روز، اگر در کنار کیفیت خوب قرار بگیرند، می‌توانند بازار برند‌های گران‌قیمت و پرسابقه را تنگ کنند. این کپی دقیق از فلاش حرفه‌ای کانن، با قیمتی حدود یک سوم مدل اصلی عرضه می‌شود و جالب‌تر اینکه حدود 20 درصد هم ارزان‌تر از رقیب Nissin خودش است که عامل بسیار مهمی در انتخاب آن توسط مشتریان به شمار می‌رود. بنابراین دست‌کم روی کاغذ، نسبت به هر دو مدل، یک سر و گردن بالاتر قرار می‌گیرد. لطفاً اگر تجربه استفاده از هر یک از این تجهیزات یا دیدگاهی درباره مطالب مطرح شده دارید، با ما در میان بگذارید و فراموش نکنید ما همه چیز را پیکسل به پیکسل با هم مقایسه می‌کنیم.

دیدگاه‌ها برای نیکون D850 را رسماً معرفی کرد با mmgh

نیکون به‌طور رسمی دوربینی که مدت‌هاست عکاسان حرفه‌ای منتظرش هستند را ارائه کرد. گرچه تا حدود زیادی پیش‌ازاین هم بخش عمده‌ای از مشخصات فنی این دوربین به‌صورت رسمی و غیررسمی اعلام شده بود، اما جزئیاتی که هم‌اکنون و با ارائه رسمی آن می‌دانیم، واقعاً تحسین‌برانگیز است و حقیقتاً نمی‌توان ایرادی به آن گرفت. همان‌طور که نیکون گفته، این دوربین آمده که تفاوت ایجاد کند.

در ادامه مشخصات کامل این دوربین را می‌خوانید:

 • قیمت پیش‌فروش در امریکا ۳۲۷۰ دلار
 • حسگر ۴۵٫۷۵ مگاپیکسلی در قطع فول فریم با فناوری backside-illuminated برای ثبت عکس‌های روشن‌تر
 • حذف فیلتر تصحیح فرکانس
 • دارای گستره ISO از 64-25600 در حالت استاندارد و 32-108400 در حالت تقویت‌شده
 • دارای ۱۵۳ نقطه فوکوس
 • سیستم فوکوس خودکار D5 که 130% فضای بیشتری را روی سنسور این دوربین در مقایسه با D810 پوشش می‌دهد
 • امکان کاهش نقاط فوکوس تا نصف، برای فوکوس سریع‌تر و ایجاد تمایز بیشتر در سوژه‌ها
 • قابلیت فیلم‌برداری تایم‌لپس 8K
 • فیلم‌برداری 4K با استفاده از کل سطح سنسور و با فریم‌ریت 24/25/30 فریم در ثانیه
 • فیلم‌برداری فول اچ‌دی تا ۱۲۰ فریم در هر ثانیه برای ثبت تصاویر ۳ و ۴ برابر آهسته‌تر (در حالت کراپ)
 • ابعاد تصویر RAW در حالت کوچک ۱۱٫۴ مگاپیکسل، در حالت متوسط ۲۵٫۶ مگاپیکسل و در حالت بزرگ ۴۵٫۴ مگاپیکسل
 • تصویربرداری فول اچ‌دی تا ۷۰ دقیقه با باتری اصلی و تا ۳ ساعت با گریپ باتری
 • ثبت تصاویر تایم لپس با خروجی 8K
 • حالت جدید وایت بالانس “نور طبیعی”
 • دارای ۲ شکاف مجزا برای کارت حافظه SD و XQD
 • مجهز به فناوری وای‌فای و بلوتوث
 • صفحه‌نمایش لمسی ۳٫۲ اینچی، با قابلیت چرخش و تنظیم زاویه دلخواه و فوکوس با لمس روی تصویر سوژه و یا ثبت عکس با لمس صفحه
 • دکمه تنظیم روی بدنه با نور پس‌زمینه
 • دارای حالت عکس‌برداری بی‌صدا با کنار رفتن آینه و وارد عمل شدن شاتر الکترونیکی (با امکان عکس‌برداری ۳۰ فریم در ثانیه با ابعاد هشت مگاپیکسل)
 • امکان عکس‌برداری پی‌درپی با حداکثر ابعاد و کیفیت تا ۷ فریم بر ثانیه (بدنه) و افزایش تا ۹ فریم در صورت استفاده از گریپ MB-D18 با قابلیت ثبت ۵۱ تصویر پی‌درپی
 • امکان ثبت ۱۸۴۰ عکس با یک‌بار شارژ باتری روی بدنه و ثبت ۵۱۴۰ عکس در صورت استفاده از گریپ
 • بدنه سبک‌تر از D810 به‌دلیل به‌کارگیری آلیاژ منیزیم و فیبر کربن در بدنه

همان‌طور که می‌بینید تغییرات در D850 چشمگیر است! این دوربین برای هر کاربردی در عکاسی حرفه‌ای و حتی فیلم‌سازی مناسب به نظر می‌رسد. دوربینی با مگاپیکسل بالا که درعین‌حال قرار است بالاترین کیفیت را در عکس‌برداری و فیلم‌برداری و حتی تصویربرداری تایم‌لپس در اختیار کاربر قرار دهد. اضافه شدن تصویربرداری اسلوموشن در حالت فول اچ‌دی از امکانات کارآمدی است که محدوده‌ی کاربران و طرفداران این دوربین را تا حد زیادی گسترش می‌دهد.

نیکون D850

نیکون D850

گویا نیکون با ارائه این دوربین قصد داشته که ثابت کند در تصویربرداری و برای جذب طرفداران تصویربرداری با دوربین‌های DSLR نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

نیکون D850

نیکون D850

قابلیت‌های اضافه‌شده به این دوربین به حدی کاربردی و جالب است که در صورت عدم اضافه شدن “بهبود چشمگیر قابلیت فوکوس” و یا اضافه شدن “صفحه‌نمایش متحرک لمسی” به آن نیز D850 همچنان دوربینی تحسین‌برانگیز و آماده ایجاد تغییر می‌بود.

دیدگاه‌ها برای 5 نکته برای بدست‌آوردن تصویری سینمایی با دوربین‌های DSLR با سجاد

در سال‌های اخیر استفاده از دوربین‌های DSLR برای مقاصد فیلمبرداری (فیلم کوتاه و بلند، گزارش و برنامه‌های تلویزیونی، ویدئو بلاگ و غیره) بسیار باب شده‌است و اکنون خیلی‌ها این دوربین‌ها را تنها به قصد فیلمبرداری با آنها خریداری می‌کنند! علّت اصلی استفاده از این دوربین‌ها در ساخت فیلم‌های کوتاه و بلند داستانی امکان دستیابی به تصویری سینمایی با صرف هزینه‌ی بسیار کمتر از خرید دوربین‌های سینمایی گران‌قیمت است. با این حال، برای آنکه تصویر این دوربین‌ها تا جای ممکن به تصویر یک دوربین سینمایی نزدیک شود باید نکاتی را رعایت‌ کرد که در این مطلب به آنها شرح آنها می‌پردازم. نکات مطرح‌شده در اینجا جنبه‌ی معرفی دارند و توضیح و آموزش کامل هر یک نیاز به مطالبی جداگانه دارد.

 

1

1) یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در طبیعی‌تر جلوه‌کردن حرکت (افراد، اشیا و غیره) در فیلم تعیین نرخ فریم بر ثانیه (frame rate یا FPS) و سرعت مناسب شاتر (shutter speed) است. در اکثر فیلم‌های سینمایی نرخ 24 فریم بر ثانیه به عنوان استاندارد فرمت سینمایی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. آنچه ممکن است کمی گیج‌کننده باشد مفهوم سرعت شاتر در فیلمبرداری است. ممکن است بپرسید اگر نرخ فریم بر ثانیه 24 است آیا این بدین معنی نیست که در هر ثانیه 24 عکس با سرعت 1/24 ثانیه گرفته می‌شود تا از کنار هم قرارگرفتن آنها فیلم نهایی حاصل شود؟ پاسخ منفی است! سرعت شاتر محدود به نرخ فریم بر ثانیه نیست و می‌تواند بیشتر باشد (هرچند که حداقل سرعت شاتر برابر با نرخ فریم بر ثانیه خواهد بود). در واقع برای بدست‌ آوردن محوشدگی طبیعی حاصل از حرکت (motion blur) همیشه باید سرعت شاتر دو برابر نرخ فریم بر ثانیه قرار داده‌ شود. بنابراین، در فرمت سینمایی، سرعت شاتر برابر با 1/48 ثانیه خواهد بود. نرخ فریم بر ثانیه‌ی 24 در بسیاری از DSLRهای امروزی قابل‌ انتخاب است اما انتخاب سرعت شاتر 1/48 ثانیه ممکن نیست و نزدیک‌ترین سرعت 1/50 ثانیه است. در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که قراردادن سرعت شاتر در 50/1 ثانیه محو‌شدگی طبیعی حرکت آب جاری را نشان می‌دهد در حالی که سرعت 1/320 ثانیه حرکت جریان آب را غیر طبیعی و به شکل قطره قطره به تصویر می‌کشد. پس، قدم اول برای دستیابی به تصویری سینمایی انتخاب سرعت 24 فریم بر ثانیه و سرعت شاتر 1/50 ثانیه است.

2

2) یکی دیگر از ویژگی‌های تصویر سینمایی امکان جدا کردن سوژه از پشت‌ زمینه برای تأکید بیشتر بر آن است. حتماً در بسیاری از فیلم‌های سینمایی (تصویر بالا) استفاده از این تکنیک (عمق میدان کم) را دیده‌اید. بنابراین، یک راه دیگر برای نزدیک‌تر شدن به تصویری سینمایی این است که در دوربین‌های DSLR هم در هرجا که نیاز باشد بتوانیم سوژه را از پشت‌ زمینه جدا کنیم. این کار نیازمند دو چیز است: اول سنسور تصویر بزرگ (که دوربین‌های DSLR از آن بهره‌مند هستند) و دوم لنز (معمولاً تله) با دیافراگم باز. یکی از ارزان‌ترین و باکیفیت‌ترین لنز‌هایی که می‌توانند عمق میدان کم را برای این دوربین‌ها بوجود بیاورند لنز‌های 50 میلیمتری با دیافراگم f/1.8 یا f/1.4  هستند که در خط تولید هر دو شرکت نیکون و کانن وجود دارند. نکته‌ی مهم دیگر این است که بسته به سوژه‌ و مقتضیات فیلم ممکن است نیاز باشد از لنز‌های واید و دیافراگم بسته هم برای افزایش عمق میدان استفاده کنید و در بسیاری از فیلم‌ها صحنه‌هایی وجود دارند که از هر دو نوع لنز و عمق میدان متفاوت استفاده شده‌ است. بنابراین، تصور نکنید که به صِرف داشتن لنز تله‌ی سریع باید تمام صحنه‌ها را با عمق میدان کم و بسیار نزدیک به سوژه فیلم‌برداری کنید. این دقیقاً یکی از ضعف‌هایی است که در فیلم‌های بعضی کارگردان‌های تازه‌کار دیده‌می‌شود!

3

3) اگر با دوربین‌های DSLR در هوای آفتابی فیلمبرداری کرده‌باشید احتمالاً متوجه شده‌اید که این دوربین‌ها در فیلمبرداری دامنه‌ی دینامیک (فاصله‌ی بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط تصویر) خیلی بالایی ندارند. در بسیاری از موارد فیلمبرداری در نور طبیعی باعث می‌شود تا آسمان به طور کامل over unprotected شده و به رنگ سفید یکدست تبدیل شود. از‌دست‌رفتن جزئیات در highlightها در اکثر مواقع باعث می‌شود که دیجیتالی‌ بودن و ویدئویی‌ بودن تصویر کاملاً خودنمایی کند. یک راه حل این مشکل، استفاده از پروفایل تصویر تخت (flat) است که تا حدی دامنه‌ی دینامیک تصویر را افزایش می‌دهد. در هنگام فیلمبرداری (همانند عکاسی) امکان انتخاب بین چند پروفایل تصویر (picture character در دوربین‌های کانن) وجود دارد. در حالت پیش‌فرض، پروفایل customary در عکاسی و فیلمبرداری انتخاب شده که کنتراست و اشباع رنگ زیادی دارد. برای دستیابی به تصویری تخت (با کنتراست، شارپنس و اشباع رنگ کم) می‌توانید از پروفایل تصویر Technicoclor cinestyle (که البته تنها برای DSLRهای کانن موجود است) استفاده کنید و یا به طور دستی تنظیمات یکی از پروفایل‌های تصویر را برای فیلمبرداری تغییر دهید. در تنظیم دستی، کنتراست و شارپنس را در پایین‌ترین حد و اشباع رنگ را در 2- قراردهید. تصویر تخت بدست‌ آمده دارای جزئیات بیشتری در سایه روشن‌ها است و در پس تولید (post production) امکان تنظیم کنتراست و تصحیح رنگ بیشتری به فیلم‌ساز می‌دهد.

4

4) در مرحله‌ی پس تولید دو کار عمده بر روی تصویر صورت می‌گیرد. اول، فیلم تصحیح رنگ (color correction) می‌شود (کنتراست، اشباع رنگ و روشنایی آن تنظیم می‌شود) تا نمایانگر جلوه‌ای واقعی و طبیعی از صحنه‌ی فیلمبرداری‌ شده شود. سپس، فیلم درجه‌بندی (color grading) می‌شود. در این مرحله است که می‌توان تصویر را بیشتر شبیه فیلم‌های سینمایی کرد. درجه‌بندی رنگی برای هر فیلمی بسته به محتوا و فضایی که دارد و همچنین خواست کارگردان متفاوت است؛ اما یکی از معروف‌ترین انواع درجه‌بندی در فیلم‌های سینمایی متمایل کردن سایه‌ها به یکی از دو رنگ آبی یا سبز تیره و روشن‌ها به رنگ نارنجی روشن است. این نوع درجه‌بندی در بسیاری از فیلم‌های اکشن مانند سه‌گانه‌ی ماتریکس و هویت بورن مورد استفاده قرار‌ گرفته‌ است. این مرحله در نرم‌افزار‌هایی نظیر Adobe Premier و Adobe After Effects قابل‌اجرا است. البته، تصحیح و درجه‌بندی رنگ خود یک تخصّص جداگانه محسوب می‌شود که پیچیدگی‌هایی را به همراه دارد. بنابراین، اگر خودتان در این زمینه اطلاعات و مهارت کافی را ندارید، بهتر است این‌ کار را به یک فرد حرفه‌ای‌تر بسپارید. کار دیگری که در این مرحله می‌توانید انجام دهید تغییر نسبت تصویر است. حتماً در پخش اکثر فیلم‌های سینمایی در تلویزیون دیده‌اید که دو طرف بالا و پایین تصویر دو نوار سیاه وجود دارد. این به علّت عریض‌تر بودن تصویر فیلم از صفحه‌ی نمایش است. اگر می‌خواهید این بخش از جلوه‌ی تصویر سینمایی را هم همانند‌سازی کنید، می‌توانید در Premier یا After Effects دو مستطیل سیاه‌رنگ را در دو طرف بالا و پایین کادر قرار دهید. نکته‌ی مهم در اینجا این است که با این کار ممکن است بخش‌های مهمی از سوژه‌ یا تصویر از بین برود؛ بنابراین، اگر قصد این کار را دارید، بهتر است در هنگام فیلم‌برداری عمداً کادرتان را کمی بازتر ببندید تا حذف قسمت‌هایی از بالا و پایین تصویر به کادربندی شما لطمه‌ای وارد نکند.

5

5) در آخر، باید بر کیفیت صدابرداری به عنوان یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر کیفیت کلّی فیلم تأکید کنم. اگر فیلم‌تان از لحاظ تصویری بسیار غنی و سینمایی باشد اما صدای خوبی نداشته‌ باشد (با میکروفون داخلی یا میکروفون‌های معمولی صدابرداری صورت‌ گرفته‌ باشد) بیننده فیلم شما را آماتور به حساب می‌آورد! بنابراین، برای کم‌کردن هزینه‌ی تولید فیلم‌تان از بودجه‌ی هر بخشی (بازیگر، فیلمبردار و عوامل دیگر) که بکاهید از بودجه‌ی صدابرداری‌ نباید کم کنید! اگر فیلم داستانی کوتاه یا بلند می‌سازید، اهمیت صدابرداری دو چندان می‌شود. به طور یقین، بهترین صدا را از طریق صدابرداری با ضبط‌کننده‌ی جداگانه (مانند Zoom H6) و میکروفون‌های شات‌گان بدست می‌آورید. ضبط‌کننده‌ی خارجی نیاز به اتصال کابل میکروفون به دوربین را مرتفع می‌کند و به فیلم‌بردار آزادی بیشتری برای حرکت در صحنه می‌دهد. اگر در هنگام ضبط فیلم، میکروفون داخلی دوربین هم روشن باشد کار سینک (همزمان‌سازی) صدا و تصویر در پس تولید را بسیار آسان‌تر می‌کند. اگر فیلم مستند می‌سازید، بسته به محتوا و مقتضیات کار می‌توانید از یک میکروفون رو دوربینی (مانند Rode Video Mic Pro) استفاده کنید که از میکروفون داخلی دوربین کیفیت بسیار بهتری دارد.