رویدادهای عکاسانه عیدنوروز تهران را از دست ندهید!

شاید این جمله‌ی تکراری باشد که بگوییم “تهران یکی از جالب‌ترین مقاصد گردشگری در طول ایام عید است”. یکی از جاذبه‌های تهران در ایام نوروز ، علاوه بر خیابان‌های خلوت و هوای پاک رویدادهای فرهنگی و هنری در این ایام خواهد بود. از به نمایش در آمدن برخی از آثار متعلق به موزه لوبر (لووُر؟ لووِر؟) می‌توان به عنوان شاخص‌ترین رویداد فرهنگی تهران در این ایام یاد کرد. امادر این روزها شاهد برخی از رویدادهای عکاسانه نیز خواهیم بود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 

  • سه نمایشگاه عکس در برج آزادی برگزار خواهد شد

در ایام عید مجموعه برج آزادی با حمایت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و همکاری شهرداری منطقه ۹ تهران برنامه های ویژه‌ای برای گردشگران نوروزی تدارک دیده است. طبق روال هر ساله، در روزهای نوروزی درهای بام برج آزادی به روی بازدید کنندگان گشوده خواهد شد.


برنامه نوروزی برج آزادی

با نگاهی به برنامه نوروزی برج آزادی خواهید دید که سه مورد از این برنامه های رویدادهای عکاسانه است که شامل نمایشگاه عکس محمد اسمعیل نیا و محمدرضا دومیری گنجی با عنوان “گذری بر معماری ایرانی” ، نمایش عکس در عکاسخانه سنتی برج آزادی و “نمایشگاه عکس تهران قدیم” است.


یکی از عکس‌های ثبت شده توسط محمدرضا دومیری گنجی (عکس اصلی این مطلب نیز متعلق به ایشان است)

 

بازدید از این نمایشگاهها، خصوصاً بازدید از نمایشگاه عکس “گذری بر معماری ایرانی” به علاقمندان به عکاسی توصیه می‌شود. تمامی این موارد از تاریخ دوم الی دوازدهم فروردین و از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ دایر خواهند بود.

 

  • نمایشگاه عکس “تهران قدیم” به مناسبت نود سالگی فوتوتهامی

‎نمایشگاه عکس تهران قدیم ( آرشیو فوتو تهامی ) روز جمعه ٢۵ اسفندماه در گالری بهارستان افتتاح شد وتا تا ٢٢ فروردین میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود . این نمایشگاه به نمایش عکس های قدیمی دیده نشده از آرشیو فوتو تهامی اختصاص دارد.


نمایشگاه عکس تهران قدیم

سید جواد تهامی و پس از او داریوش تهامی ازسال ١٣٠٧ شروع به عکاسی و جمع آوری عکس های تهران نمودند و اکنون پس از نود سال به همت گالری بهارستان بخشی از این آرشیو کم نظیر در معرض دید علاقمندان قرار میگیرد. این نمایشگاه درایام نوروز و تا ٢٢ فروردین ماه همه روزه از ساعت ١٢ تا ٢١ درگالری بهارستان میزبان علاقمندان خواهد بود.

 

  • «ایران قدیم» را در نیاوران ببینید

نمایشگاه عکس‌های «سون آندرس هدین» (Sven Anders Hedin) جهانگرد و عکاس سوئدی از  ۲۷ اسفند در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برگزار شده و در ایام عید میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.


فرهنگسرای نیاوران

در این نمایشگاه که «ایران قدیم» نام دارد، ۳۵ عکس از مکان‎های تاریخی و زندگی قشرهای گوناگون مردم ایران در دوره قاجار تا ۱۶ فروردین در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت.

«هدین» از شرق‌شناسان مشهوری بود که در عصر ناصرالدین شاه قاجار به ایران سفر کرد و به پژوهش درباره جغرافیای مناطق کویری ایران و عکاسی از آن‌ها پرداخت. او که بیشتر به مناظر و معماری بناهای تاریخی ایران توجه داشته مجموعه‎ای کم نظیر و با ارزش از تصاویر ایران در عصر قاجار را به ثبت رسانده است.

علاقمندان می‎توانند در روزهای برگزاری این نمایشگاه، به جز تعطیلات رسمی، از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

متن ضمانت‌نامه دوربین‌های کانن در اتحادیه اروپا

 

ضمانت‌نامه‌ تجهیزات الکترونیکی یکی از پیچیده‌ترین ضمانت‌نامه‌هایی است که اغلب با آن‌ها روبرو هستیم. این پیچیدگی از این رو است که این تجهیزات از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هر یک به انواع مختلفی از عوامل بیرونی واکنش نشان می‌دهند. برای مثال ممکن است یک قطعه به ضربه حساس باشد، قطعه‌ای دیگر به سایش و دیگری به شوک الکتریکی. از این رو، مطالعه‌ دقیق ضمانت‌نامه نه تنها به ما کمک می‌کند تا در هنگام بروز نقصی در ابزارمان، بدانیم که آیا اصلاح این نقص شامل خدمات ضمانت می‌شود یا خیر، بلکه هم‌چنین اطلاعات مفیدی درباره‌ خطرات محتملی که ابزار ما را تهدید می کند، در اختیارمان قرار می‌دهد.

در ادامه متن ضمانت‌نامه‌ شرکت کانن برای محصولاتی که از وب‌سایت کانن بریتانیا خریداری می‌شوند آمده است:

 

ضمانت‌نامه دو ساله محصولات:

اطمینان داریم که با محصولات کانن خوشحال خواهید بود؛ اما در رخداد‌های ناخوشایند که ابزارتان با مشکل مواجه می‌شود، ضمانت‌نامه‌ای دو ساله درنظر گرفته‌ایم. این ضمانت تنها برای کالاهایی است که از طریق وب‌سایت خریداری می‌شوند (اگر مدت ضمانت‌نامه‌ محصول یک سال باشد، در صورت خرید از وب‌سایت، مدت اعتبار ضمانت‌نامه به مدت دو سال تغییر خواهد کرد).

 

جزئیات ضمانت‌نامه:

اگر از نمایندگی‌های معتبر خرید کنید، تمامی محصولات کانن دارای ضمانت‌نامه دو ساله می‌باشند که درواقع خرابی‌هایی را پوشش می‌دهند که ممکن است در طول این دو سال بر اساس نقص ساخت کالا یا اجزاء آن به وجود بیاید. اعتبار ضمانت‌نامه منوط به تایید خرید توسط نمایندگی‌های رسمی و عاملین فروش معتبر می‌باشد.

اگر کاربر به درستی از محصول استفاده کند و صدمه‌ای به آن وارد نشود و با این‌حال مشکلی در کارایی دستگاه وجود داشته باشد، ما تلاش می‌کنیم تا کالا را تعمیر کنیم و در صورت عدم امکان تعمیر، قطعه یا کل کالا تعویض خواهد شد. هم‌چنین، در صورتی که کالا یا بخشی از آن دیگر تولید نشود، کالا با محصولی مشابه تعویض می‌شود. بدیهی است، در صورت تعویض مدت زمان گارانتی از خرید کالای اولیه محاسبه می‌شود.

 

موارد عدم پوشش توسط ضمانت‌نامه:

صدمات وارده بر کالا بر اثر اتفاق یا عدم استفاده‌ درست، توسط این ضمانت‌نامه پوشش داده نمی‌شود. این مواد اغلب با پوشش‌های بیمه جبران می‌شوند. در هر صورت ما برای تعمیر و تعویض همواره در کنارتان هستیم.

 

شرایط اعتبار ضمانت‌نامه در اروپا:

شرکت کانن ضمانت می‌کند که محصولاتش در مدت زمان ضمانت‌نامه به درستی کار کنند. اگر در مدت زمان ضمانت، بخشی سخت‌افزاری از کالا با مشکل روبرو شد، ما متعهدیم که بدون دریافت هزینه، مشکل آن را برطرف کنیم. لازم با ذکر است که این خدمات تنها با ارائه‌ کارت ضمانت‌نامه و فاکتور خرید (از فروشگاه‌های معتبر) به همراه کالای معیوب قابل اجرا می‌باشد. این اسناد می‌بایست شامل نام خریدار، نام فروشگاه، مدل و شماره سریال کالا باشد و در صورت نقص اطلاعات یا مخدوش بودن هر یک از موارد فوق، شرکت کانن می‌تواند از ارائه خدمات تحت ضمانت‌نامه خودداری کند.

شرکت کانن کاربری محصولات خود را با تعمیر یا تعویض قطعات نو یا جایگزین، به حالت اول بر می‌گرداند. هم‌چنین در صورت توقف تولید کالا، مدل جدیدتر و معادل آن را جایگزین کالای معیوب می‌کند. هم‌چنین، قطعات جایگزین شده تنها در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مغایر با قوانین کشوری که ضمانت در آن صورت می‌پذیرد، نباشد.

لازم به ذکر است که تمامی هزینه‌های ارسال کالا به دفتر خدمات ضمانت و بازگشت کالا به خریدار، بر عهده‌ی خریدار است. هم‌چنین، ضمانت‌نامه هر کشور، تنها در خود آن کشور معتبر است (در اتحادیه‌ اروپا کارت ضمانت‌نامه در تمامی کشورهای عضو اتحادیه معتبر است).

 

محدودیت‌ها:

موارد زیر  شامل ضمانت شرکت کانن نمی‌شوند:

-درصورتی که قطعاتی از کالا در صورت سایش یا ضربه مورد معاینه دوره‌ای، تعمیر یا تعویض قرار گرفته باشد .

-هیچ‌یک از نرم‌افزارهای کانن شامل ضمانت نمی‌شوند.

-هیچ‌یک از محصولات جانبی قابل جدا شدن مانند بند دوربین، باتری، کارت حافظه، درب لنز و … شامل ضمانت نمی‌شوند.

-هیچ‌‌یک از نقص‌های وارده بر اساس اصلاحات انجام شده توسط شرکت‌های خدماتی متفرقه، شامل ضمانت نمی‌شود.

-هزینه‌ هیچ‌یک از تغییراتی که برای اصلاح یا سازگاری‌ محصول با مشخصه‌های تکنیکی یا استاندارهای ایمنی کشور صورت می‌پذیرد یا هرگونه هزینه‌ای که برای تغییر کارایی محصول پس از تحویل صورت گرفته‌ است بر عهده‌ی شرکت کانن نمی‌باشد.

-هیچ‌یک از صدماتی که بر اثر استفاده‌ی نادرست در کشور که استانداردهای متفاوتی از کشور مبدا (که کالا در آن خریداری شده است) دارد شامل ضمانت نمی‌شود.

 

 

تعمیر و خدماتی که بر اثر صدمات زیر شامل ضمانت نمی‌شود:

-استفاده‌ نادرست، استفاده بیش ازحد، استفاده مغایر با دستورالعمل نوشته شده در دفترچه راهنمای کالا، نگه‌داری نادرست، افتادن، شوک بیش از حد، خوردگی و سایش و آسیب‌های وارده بر اثر گرد و غبار، شن، آب و هرگونه آلاینده دیگر.

-تعمیر، اصلاح و نظافت داخلی در هر یک از دفاتر خدمات نامعتبر.

-صدمات وارده بر اثر استفاده مستقیم از لوازم جانبی و لوازم مصرفی نامعتبر (مانند باتری) که با محصول سازگار نیستند. سازگاری با محصولات کانن باید بر روی بسته‌بندی لوازم جانبی ذکر شده باشد. اما در هر صورت، پیشنهاد می‌کنیم تنها از لوازم جانبی کانن برای محصولات کانن بهره ببرید.

-صدمات وارده بر اثر اتصال محصولی دیگر که با کالای کانن سازگار نیست.

-صدمات ناشی از بسته‌بندی نامناسب در هنگام ارسال به دفتر خدمات کانن.

-صدمات وارده بر اثر سوانح طبیعی و اتفاقات غیر قابل کنترل شامل رعد و برق، آب، آتش‌سوزی و … .

 

نکات دیگر:

مسئولیت تهیه‌ نسخه پشتیبان از فایل‌های نرم‌افزار‌ها (که ممکن است در فرایند تعمیر یا تعویض از روی کالا پاک شوند) بر عهده‌ خریدار می‌باشد. هم‌چنین، کانن هیچ مسئولیتی در مورد حفظ اطلاعات موجود بر روی دستگاه بر عهده ندارد.

لطفا پیش از ارسال کالا به دفتر خدمات کانن، محصول را به دقت و به درستی بسته‌بندی نمایید، محصول را بیمه نمایید و آن را به همراه کارت ضمانت نامه و فاکتور خرید ارسال فرمایید.

 

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید متن مفصل‌تر ضمانت دوربین‌ها و دیگر محصولات کانن را در این‌جا مطالعه نمایید. هم‌چنین، اگر تجربیاتی در مورد استفاده از ضمانت‌نامه هر یک از محصولات کانن در هر یک از نقاط جهان را دارید، لطفا در ادامه‌ همین متن، آن را با خانواده‌ پیکسل به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آموزش نحوه بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

استفاده از گجت‌های هوشمند همچون موبایل و تبلت روز به روز در حال گسترش است. هم‌زمان با افزایش تعداد کاربران، نقش این وسایل نیز در زندگی افراد پررنگ‌تر می‌شود؛ بطوری که در بسیاری از فعالیت‌های شخصی و گاها شغلی ما دخیل هستند. با افزایش کاربرد این وسایل، اطلاعاتی که هرکدام از ما بر روی آن‌ها ذخیره کرده و استفاده می کنیم نیز بیشتر از قبل می‌شود و این خود تاکیدی بر لزوم تهیه نسخه پشتیبان است. با تهیه بک آپ از گجت هوشمند خود در هنگام بروز هرگونه مشکل اطلاعات شما دست‌نخورده باقی خواهند ماند و می‌توانید هر زمان که خواستید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در این آموزش قصد داریم نحوه بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد را به شما آموزش دهیم. دراین مقاله نحوه بک آپ گرفتن در iOS11 را آموزش خواهیم داد و تصاویر استفاده شده نیزمربوط به همین نسخه می‌باشند. البته بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد در سایر نسخه‌ها نیز همانند همین روش بوده و ممکن است تنها در برخی جزئیات تفاوت داشته باشند.

برای تهیه بک آپ از آیفون ۲ روش وجود دارد. در روش اول با اسفاده از خود دستگاه این کار را انجام می‌دهیم و در روش دوم با اتصال آیفون یا آیپد به کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزار iTunes فرآیند پشتیبان‌گیری را پیش می‌بریم. نکته مهم دیگر این مساله است که اپل به هر دستگاه ۵ گیگابایت فضای ابری برای تهیه بک‌آپ را می‌دهد و برای افزایش این میزان نیاز به پرداخت مبلغی به اپل خواهید داشت.

 

استفاده از iCloud

– ابتدا از اتصال دستگاه خود به Wi-Fi اطمینان حاصل کنید.

– به Setting رفته و در بالای صفحه نام خود را لمس کرده و سپس iCloud را انتخاب کنید.(اگر از نسخه iOS10.2 و یا قدیمی‌تر استفاده می‌کنید به Setting رفته، به پایین اسکرول کنید و گزینه iCloud را لمس نمایید.)

– گزینه iCloud Backup را روشن نمایید. (اگر از iOS10.2 یا نسخه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنید در این بخش گزینه Backup را می‌بینید، آن را لمس کنید)

– در پایان گزینه Backup Now را انتخاب کنید. با این کار پروسه بک آپ گیری از آیفون یا آیپد شما آغار می‌شود. توجه کنید تا پایان این کار اتصال شما به Wi-Fi قطع نشود.

 

بک‌آپ خودکار

با روشن کردن گزینه iCloud Backup که در بالا روش آن توضیح داده شد، هر زمان که آیفون خود را به شارژ وصل کرده و اتصال دستگاه به Wi-Fi نیز برقرار باشد، با قفل کردن صفحه‌نمایش، دستگاه شما بصورت خودکار اقدام به تهیه نسخه پشتیبان(بک‌آپ) می‌نماید.

 

تهیه بک آپ با استفاده از iTunes

– برنامه آیتونز را باز کرده و دستگاه خود را به کامپیوتر متصل نمایید.

– ممکن است در این مرحله بر روی صفحه‌نمایش دستگاه پیغامی درباره اعتماد کردن(Trust) به کامپیوتری که به آن متصل هستید نمایش داده شود؛ آن‌را تایید نمایید.

– ابتدا در منوی بالای نمایشگر از تب Account گزینه Authorize this mechanism را انتخاب کرده و یوزرنیم و پسورد اپل آیدی خود را وارد نمایید.

– پس از این مراحل در برنامه آیتونز، در قسمت بالا سمت چپ علامت مربوط به دستگاه شما نمایان می‌شود. روی آن کلیک کنید.

– دراین مرحله تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. از منویی که در بخش پایین وجود دارد انتخاب کنید که می‌خواهید اطلاعات بک‌آپ شما بر روی همین کامپیوتر ذخیره شوند یا بر روی حساب iCloud شما.

– پس از طی مراحل بالا روی دکمه Backup Now کلیک کرده و تا پایان پروسه منتظر بمانید.

 

منبع: آیفونچی

ضمانت‌نامه دوربین‌های نیکون

ضمانت‌نامه‌ تجهیزات الکترونیکی یکی از پیچیده‌ترین ضمانت‌نامه‌هایی است که اغلب با آن‌ها روبرو هستیم. این پیچیدگی از این رو است که این تجهیزات از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هر یک به انواع مختلفی از عوامل بیرونی واکنش نشان می‌دهند. برای مثال ممکن است یک قطعه به ضربه حساس باشد، قطعه‌ای دیگر به سایش و دیگری به شوک الکتریکی. از این رو، مطالعه‌ دقیق ضمانت‌نامه نه تنها به ما کمک می‌کند تا در هنگام بروز نقصی در ابزارمان، بدانیم که آیا اصلاح این نقص شامل خدمات ضمانت می‌شود یا خیر، بلکه هم‌چنین اطلاعات مفیدی درباره‌ خطرات محتملی که ابزار ما را تهدید می کند، در اختیارمان قرار می‌دهد.

در ادامه متن ضمانت‌نامه‌ شرکت نیکون آمده است:

 

شرایط جهانی خدمات ضمانت‌نامه نیکون:

ضمانت‌نامه تمامی محصولات نیکون یک‌ سال تمام از زمان خرید اعتبار دارند. در این مدت، تمامی تعمیرات انجام شده بر روی کالای معیوب رایگان است و ارائه‌ این خدمات تنها نیازمند ارائه کارت ضمانت‌نامه‌ بین‌المللی و فاکتور خرید از فروشگاه‌های معتبر می‌باشد. لازم به ذکر است که ضمانت‌نامه قابل انتقال به غیر نیست و امکان تعویض کارت یا صدرو المثنی نیز وجود ندارد. هم‌چنین،‌این ضمانت نامه صدمات وارده بر اثر اتفاقات، استفاده‌ نادرست، تعمیر در خارخ از دفاتر معتبر خدمات نیکون، ضربه خوردگی، عدم نگه‌داری درست و خرابی‌های ناشی از آب و گرد و غبار و شن را پوشش نمی‌دهد.

اگر در طول مدت زمان اعتبار ضمانت‌نامه، نقصی در کارکرد یا مواد سازنده‌ کالا به وجود آید، شرکت نیکون یا دفاتر خدمات معتبر پاسخ‌گوی کاربران خواهند بود و تعمیر یا تعویض قطعه یا محصول بدون دریافت هزینه انجام خواهد شد.

 

شرایط و محدودیت‌های ضمانت به شرح زیر می‌باشد:

-این ضمانت‌نامه تنها برای خریدار معتبر است و قابل واگذاری و انتقال به غیر نمی‌باشد.

-این ضمانت‌نامه صدمات وارده بر اثر استفاده‌ نادرست، استفاده غیر متعارف، سهل‌انگاری در نگه‌داری، ضربه و اتفاق را شامل نمی‌شود.

-ضمانت نامه محصولاتی که شماره سریال مخدوش یا حذف شده دارند را پوشش نمی‌دهد.

-ضمانت‌نامه صدماتی که  به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر اثر تعمیر یا تغییر قطعات کالا توسط دفاتر یا اشخاص غیر تایید شده را پوشش نمی‌دهد.

-ضمانت‌نامه شامل نرم‌افزار و باتری هیچ یک از محصولات نمی‌شود.

 

نکات قابل توجه:

با مخدوش شدن یا از بین رفتن کارت ضمانت‌نامه، شرکت نیکون هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال کالای خریداری شده نخواهد داشت.

برای ارسال کالای معیوب به دفتر خدمات نیکون، خریدار موظف است تمامی هزینه‌های پست، بسته‌بندی و بیمه کالا را از پیش پرداخت نماید. بدیهی است کالا می‌بایست در بسته‌بندی ایمن ارسال شود و شرکت نیکون هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضربات کالا در هنگام ارسال بر عهده ندارد.

 

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید متن ضمانت‌نامه را در این‌جا مطالعه نمایید. هم‌چنین، اگر تجربیاتی در مورد استفاده از ضمانت‌نامه هر یک از محصولات نیکون در هر یک از نقاط جهان را دارید، لطفا در ادامه‌ همین متن، آن را با خانواده‌ پیکسل به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه‌ها برای سوال از شما جواب با پیکسل (قسمت دوم) با ***

از هفته پیش تصمیم گرفتیم بخشی از سوالاتی که از طرف مشتریان و از طریق کامنت‌های وبلاگ، ارسال پیام از طریق تلگرام، دایرکت اینستاگرام و همچنین تماسهای تلفنی و یا حتی مراجعه حضوری به فروشگاه مطرح میشه رو به صورت یک مطلب در مجله پیکسل منتشر کنیم. شاید این سوالات سوال شما هم باشند . . .

نکته: برخی از کامنت‌ها و سؤالات دست‌کاری و خلاصه شدن و “سلام” و “تشکر” حذف‌شده تا سؤال مطرح‌شده واضح‌تر باشه:

با ما همراه باشید با دومین “سوال و جواب با پیکسل”

لطفاً در انتها نظرتون رو درباره این بخش و یا حتی جواب‌های ارائه شده به سوال‌ها اعلام کنید.

(سوال‌ها با علامت ⬅️ و جواب‌ها هم با علامت ? مشخص شدن)

 

⬅️Hossein

من می خوام اولین دوربینم رو بخرم پس‌اندازم یه چیزی حدود سه میلیون تومنه، علاقه‌ی زیادی به عکاسی مخصوصاً عکاسی از طبیعت دارم از طرفی می‌ترسم که دوربینی که می خوام بخرم نتونه نیازهای منو برطرف کنه ، برای من الان داشتن چنتا لنز مهم نیست و فکر کنم که یه لنز 55-18 کافی باشه از طرفی می خوام که با این مقدار پولی که دارم سه‌پایه ، کیف، رم، فیلتر برای لنز هم بخرم. ممنون میشم اگه کمکم کنید.
با تشکر از سایت خوبتون .

?جواب: جواب: نیکون D5300 انتخاب مناسبیه، نیکون نیکون D5600 هم به دلیل دارا بودن صفحه لمسی انتخاب خوبیه!
شما هرکدوم از این دو دوربین رو بخرید کیفیت عکس خوب و مشابهی رو خواهید داشت، اما برای تازه‌کارها شاید وجود صفحه‌لمسی کمی کار رو راحت‌تر بکنه . . .
البته اگر D5300 بخرید دستتون برای بقیه موارد هم بازتر خواهد بود.

 

⬅️آرمین

خسته نباشید به نظر شما 5D Mark IV رو خریداری کنم یا صبر کنم D850 نیکون وارد بازار بشه و اگه 5D رو پیشنهاد میدین لنزی که هم بشه منظره و پرتره خوب رو ثبت کنه پیشنهاد بدین. نظر خودم 24-105 تایپ II هست.

?جواب: نیکون D850 که مدتی هست وارد بازار شده و در فروشگاه پیکسل موجود هست.

برای 5D هم همون لنز 24-105 خیلی عالیه، چون کیفیت بالایی داره و همه‌جا به کارتون میاد.

در کنار اون برای پرتره لنز ۵۰ یا ۸۵ میلی‌متری بگیرید که این ترکیب با دو لنز، تقریباً میشه هم قیمت با بدنه D850 بدون لنز!!!


5D Mark IV

 

⬅️رضوان

من با دوربین Nikon d7200 و لنز 50mm f/1.4 چه لنز دیگه ای بگیرم خوبه؟

به سبک مشخصی تو عکاسی علاقه ندارم و دوست‌ دارم همه مدل عکسی بگیرم.

?جواب: نیکون NIKKOR 35mm f/1.8G میتونه تجربه جدید برای شما باشه،

و Tokina 100mm f/2.8 هم یک لنز بسیار خوب برای عکاسی ماکرو هست که شما رو با سبک جدید از عکاسی آشنا میکنه!

 

⬅️آرش

سایت‌های زیادی رو مطالعه کردم اما بازم سؤالم جواب داده نشد.

من تابه‌حال دوربین DSLR نداشتم و میخوام یکی بخرم. بودجه من حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیون تومان هست و مورد استفاده من از دوربین در سفر بیشتر است. مثلاً عکاسی از منظره از موزه‌ها ساختمان‌ها آبشارها و… جاذبه‌های مقصد!

می‌خواستم بپرسم به نظر شما چه دوربین‌هایی میتونن بهترین پاسخ به نیاز من باشن؟‌ ضمن اینکه چندین سال هم بتونم ازش استفاده کنم و نیاز به ارتقاء کیت نباشه (حالا ارتقاء لنز طبیعی هستش)

و اینکه علاوه بر قیمت خرید دوربین حدوداً چقدر خرج جانبی دیگه مثل تهیه مموری؛ کیف و… داره؟

ممنون میشم اگه شما به سؤال من جواب بدید.

موفق باشید

?جواب: تا این سقفی که شما تعیین کردید واقعاً تفاوت کیفیت عکس بین DSLR ها آن‌چنان زیاد نیست که یکی بر دیگری اولویت داشته باشه. از طرف دیگه DSLR ها گران‌تر معمولاً در مواردی از دوربین‌های رده قیمتی پایین‌تر برتر هستن که در کاربردهایی که شما نام بردید و ازش انتظار دارید زیاد دیده نمیشن . . .

انتخاب‌هایی که شما دارید بین سری سه و پنج نیکون و یا سری سه‌رقمی و چهاررقمی کانن هست.

من فکر می‌کنم نیکون D3400 هم میتونه شما را تا چند سال راضی نگه داره . . .

ضمن اینکه با خرید این دوربین نسبتاً ارزون دست‌تون برای خرید لوازم جانبی بازتر خواهد بود.

لوازم جانبی مورد نیازتون تا حدود سیصد تومن ممکنه هزینه داشته باشه که این مورد در صورت انتخاب کیف بزرگ‌تر یا سه‌پایه (که این مورد خیلی برای شما کاربردی خواهد بود) بیشتر خواهد شد.


نیکون D3400

 

⬅️ehsan

شما در مورد دوربین نیکون D5300 نوشتید که کیت خوبی ندارد میشه یکم در این مورد توضیح بدید ، چه لنز خوبی برای این دوربین هست.

خیلی ممنون

?جواب: در مطلب مورد اشاره شما گفته نشده “دوربین نیکون D5300 کیت خوبی نداره” بلکه گفته شده ” لنز کیتی که همراه دوربین است نمی‌تواند از حداکثر پتانسیل سنسور استفاده کند”

این به این معناست که اگر لنزهای بهتری روش ببندید میتونید تفاوت کیفیت محسوسی رو ببینید.

لنزهای کیت 55-18 همیشه ارزان‌ترین لنزها هستن و طبیعتاً ازلحاظ کیفیت هم نمیتونن حداکثر توان یک سنسور رو به نمایش بذارن!


نمونه عکس Nikon D5300

 

⬅️مسعود خ

خداقوت کامنتا رو عالی جواب دادین.

من کنکور دادم و قبول شدم میخوام عکاسی رو شروع کنم ، الآن تا حدود ۲٫۵ میلیون میتونم هزینه کنم… البته حدود خرداد سال آینده پول بیشتری به دستم میرسه و میتونم ۱٫۵ میلیون دیگه هم هزینه کنم. به نظر خودم یه دوربین با لنز متوسط بخرم بهتره.

دی اس ال ار میخوام

عکاسی بیشتر برام مهمه و فیلم‌برداری خیلی کم انجام می‌دم، بیشتر هم طبیعت.

چی رو پیشنهاد میدین؟ تا سقف ۲٫۵ میلیون

و اینکه آیا حتماً به لپ‌تاپ نیاز دارم برای ادیت و اینا؟

?جواب: سلام. ممنون از لطف شما.

با حدود ۲٫۵ میلیون انتخاب‌های خوبی دارید.

برای شروع یک دوربین DSLR متوسط با لنز کیت 55-18 میتونه مناسب باشه!

در حال حاضر نیکون D5300 با این لنز قیمت خیلی خوبی داره و کیفیت، امکانات و سرعتش هم بسیار مناسبه . . .

این دوربین نسبت به دیگر دوربین‌های هم‌رده گران‌تر هیچ‌چیزی کم نداره، فقط صفحه‌اش لمسی نیست که اونهم هیچ تأثیری در کیفیت عکس و عکاسی شما نداره. . .

ضمن اینکه قابلیت وای فای که بسیار کاربردی‌تر هست رو هم داره و شما می‌تونید تصویر رو به‌صورت لایو در گوشی خودتون ببینید یا فایل اصلی رو به گوشی انتقال بدید و با گوشی ادیتش کنید یا به اشتراک بگذارید.

البته در مورد ادیت عکس توصیه می‌کنم فعلاً زیاد درگیرش نشید و تمرکزتون رو بذارید روی یادگرفتن مسائل تکنیکی خود دوربین و زیبایی‌شناسی عکس!

کمی بعد هم می‌تونید با توجه به سبک عکاسی‌تون فیلترها و یا لنزهای جدیدتری بگیرید و تجربیات بیشتری در عکاسی کسب کنید.

 

⬅️مسود خ

در پاسخ به سجاد آینه‌چی:

میشه بفرمایید مدل ۵۳۰۰ و۵۵۰۰ غیر از نمایشگر لمسی چ فرق دیگه ای دارن ؟

راستش خودم کانن 750Dرو بیشتر مدنظر دارم چون پرسیدم و تحقیق کردم میگن لوازم جانبی کانن بسیار ارزان‌تره !

?جواب: درواقع به‌جز قابلیت لمسی بودن صفحه هیچ فرقی بین کیفیت عکس نیکون D5300 و 5500 (که البته الآن با نیکون D5600 جایگزین شده) وجود نداره! چون پردازنده و سنسور و حتی لنز همونه . . .

کانن هم فقط قیمت لنزهای میان رده‌ش با برند کانن ارزان‌تر هست.

اما درمجموع برای خرید فلاش یا لنزهایی با برند غیر از کانن (یا کانن رده‌بالا) دقیقاً باید همون‌قدر هزینه کنید که برای نیکون هزینه می‌کنید! و ارزان‌تر بودن هزینه‌های کانن اشتباهی هست که مبتدی ها به دلیل سروکار داشتن با لوازم رده پایین دچارش میشن!


نمونه عکس دوربین کانن 750D

 

⬅️بهمن

من الآن D3200 دارم و میخوام یک دوربین فول فریم تا رنج هفت میلیون بگیرم. پیشنهاد شما چه مدلیه؟

بین این سه مدل گیر کردم:

6D  یا D610 یا  D750

?جواب: به نظرم برای این ارتقاء بدنه اصلاً به D610 فکر نکنید!

چون جایگزین بسیار بهتر و قوی‌تر و سبک‌ترش یعنی D750 در بازار موجود هست.

اما بین D750 و 6D باید با تفکر بیشتری تصمیم گرفت چون به همدیگر برتری مطلق ندارن…

و کاش می‌گفتید سبک عکاسی‌تون به چه شکلیه؟

کانن 6D دوربین بسیار قوی درعین‌حال ارزونی هست و عملکردش در ایزوی بالا بسیار عالیه و برای عکاسی نجومی در رده قیمتی خودش رقیب نداره!

از طرف دیگه D750 هم دوربین قدرتمند و سریعی هست. این دوربین در فوکوس از 6D سریع‌تر و دقیق‌تر عمل میکنه و برای عکاسی خبری قطعاً بهتره، ضمن اینکه صفحه‌اش متحرکه . . .

اگر روی برند نیکون تعصب ندارید، و فوکوس سریع‌تر و امکانات اضافی D750 در این بازه قیمتی براتون زیاد مهم نیست 6D انتخاب مقرون به صرفه‌تریه!

و با خرید 6D دستتون برای خرید لوازم جانبی و لنز بازتر خواهد بود.

 

⬅️هادی نعمتی

سلام و عرض ادب می‌خواستم اگر برایتان مقدور هست یک دوربین به همراه لنزهای جهت عکاسی از پرتره -فضای بسته وکوچک-عکاسی خیابان و محیط باز –درحد قیمت شش میلیون تومان بهم معرفی کنید . با تشکر

?جواب: در این بازه قیمتی گران‌ترین و بهترین غیرفول‌فریم‌ها رو میتونید به همراه چند لنز خوب بخرید،

و یا اینکه یک فول‌فریم ارزان‌قیمت به همراه یک لنز معمولی تهیه کنید!

پس توصیه من به شما یک غیرفول فریم قوی هست.

مثلاً کانن 80D با لنز 135-18 همراهش (به‌عنوان یک لنز همه‌کاره که همه‌جا همراهتون باشه) و یک لنز ۵۰ میلی‌متری f/1.8 برای پرتره و یک لنز ۲۴ میلی‌متری f/2.8 برای عکاسی در فضای بسته و یا از منظره یک ترکیب ایده‌آل و بسیار کاربردی هست که تا سال‌ها میتونید باهاش بهترین عکس‌ها رو ثبت کنید. هزینه خرید این ترکیب کمتر از شش میلیون تومن خواهد بود  که قیمتش از یک فول‌فریم ارزان‌قیمت با ارزانترین لنز همراهش کمتره!

نیکون D7500 هم انتخاب خیلی خوبیه، اما هزینه خریدش با لنز کیت 140-18 در حد بودجه شماست و برای خرید لنزهایی اضافی با همون کارایی باید کمی بیشتر از کانن هزینه کنید و هزینه تون به هفت میلیون تومن نزدیک میشه . . .

البته خروجی عکسش حتی از کانن 80D هم بهتره.


Nikon D7500

 

⬅️بمانی

با سلام

بهترین لنز واید (سه مورد) برای نیکون D7200 کدام ست؟

?جواب: بهترین درواقع برای چه کاری و چه رنج قیمتی؟

لنز نیکون 20-10 گزینه خیلی خوبیه که هم یک رنج مناسب از فاصله کانونی واید به شما میده و هم کیفیت خوبی داره!

اما در بین لنزهای فیکس واید، لنز 35mm f/1.8G یک لنز باکیفیت و خوش قیمت هست که فکر می‌کنم قاعدتاً لنز کیت داشته باشید و فاصله کانونی اون رو در اختیار داشته دارید. اما لنز با کیفیت و خوبی هست.

موارد دیگه ای هم هستن که از این دو مورد گرونتر هستن مثل Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD که لنز بسیار باکیفیت و البته گرونی هست و روی فول‌فریم هم قابل‌استفاده است.


Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD

 

⬅️هیمن

سلام بنده یک تست شلیک گلوله میخواهم انجام بدم برای ثبت ویدیو آهسته شلیک گلوله از چه دوربینی میتونم استفاده کنم یا اصلاً چنین دوربینی در ایران داریم؟

?جواب: ارزان‌ترین دوربین با قابلیت فیلم‌برداری با فریم ریت بالا، کامپکت‌های سری RX سونی هستن.

برای مثال سونی RX100 V !

این دوربین تصاویر با ابعاد فول اچ‌دی رو تا ۱۰۰۰ فریم در ثانیه هم میتونه ثبت بکنه که در بین دوربین‌های رده قیمتی خودش بی‌نظیره!

علاوه بر اون عکس‌های خوبی رو هم به نسبت یک دوربین کامپکت به ثبت میرسونه و از فیلم‌برداری 4K هم پشتیبانی میکنه.

توصیه می‌کنم نمونه فیلم‌های اسلوموشن این دوربین رو ببینید و بعد تصمیم بگیرید. . .

قیمت این دوربین در حدود چهار میلیون تومن هست .

اگر این دوربین یا هر دوربین دیگه‌ای در فروشگاه موجود نبود، با ما تماس بگیرید تا در صورت موجود بودن در بازار براتون تهیه کنیم.

 

⬅️niloofar

من میخوام عکاسی رو شروع کنم و یک لنز برای دوربین Canon 450D لازم دارم به نظر شما چه لنزی بهتره؟ بعد برای شروع کار لنز زوم بهتره یا پرایم؟

?جواب: برای شروع قطعاً لنز زوم بهتره . . .

چون پرام شما رو محدود به یک فاصله کانونی میکنه، اون هم فاصله کانونی که شاید فاصله کانونی مناسب شما نباشه.

اما اگر یک لنز زوم، حتی لنز 55-18 داشته باشید، یک رنج خوب از فواصل کانونی دارید که پس از مدتی عکاسی با اون متوجه خواهید شد که دقیقاً چه فاصله کانونی برای شما مناسب‌تر هست و لنز پرایم مناسبش رو تهیه می‌کنید!

 

⬅️بهنام

می‌خواستم بدونم اگه بخوام عکس‌های پرتره‌ی تمام‌قد که بوکه‌ی جذابی هم داشته باشن، با بادی 7100 بگیرم 85mm اف 1.8 گزینه‌ی خوبی هست یا نه؟ ضریب کراپ اثر بدی روی عکس نمیذاره؟ البته فاصله‌ی تا مدل هم اگه زیاد بشه خیلی مهم نیست برام.

?جواب: کراپ بودن سنسور هیچ تاثیر مطلقی روی کیفیت عکس نداره! و نمیشه گفت یک دوربین چون غیرفول فریم هست، پس کیفیت پایین‌تری داره و D7100 هم دوربین خوبیه و کیفیت مناسبی داره . . .

اگر با مسئله فاصله سوژه با دوربین مشکلی ندارید، قطعاً لنز ۸۵ جلوه بهتری به عکس شما خواهد داد، اما طبیعتاً بهترین بوکه رو زمانی خواهید داشت که فاصله سوژه از لنز کمتر باشه.

 

⬅️ehsan

من قصد دارم شروع به عکاسی از طبیعت کنم اولین دوربینم رو می خوام بخرم الآن بین Nikon D5500 و Nikon D7100 موندم که کدوم رو بخرم!

ممنون میشم اگه کمکم بکنید.

?جواب: برای شروع سری پنج هزار نیکون رو پیشنهاد میدیم، چون عکاسی با اونها راحت‌تر خواهد بود و از طرف دیگه دست شما برای خرید لنز و تجهیزات جانبی مثل فیلتر و سه‌پایه که بسیار مورداستفاده‌تون قرار خواهد گرفت، بازتر خواهد بود.

البته در حال حاضر نیکون D5600 جایگزین D5500 شده که یک به‌روزرسانی برای D5500 هست.

این مدل نسبت به D7100 مزایایی داره که عکاسی رو براتون راحت‌تر میکنه.

ازجمله صفحه‌نمایش چرخنده و لمسی هست، وزن کمتر و وای‌فای داخلی که بسیار کاربردی خواهند بود.


Nikon D5600

دیدگاه‌ها برای کانن یا نیکون : مقایسه ی تفصیلی DSLR های رده متوسط (2) با مهرنوش

در قسمت اول، تمام مشخصات مهم شش DSLR رده متوسط از دو شرکت کانن (شامل 700D، 750D، 760D) و نیکون (شامل D5200، D5300، D5500) را در جدولی کنار هم آوردم تا مقایسه ی بین آنها راحت تر صورت گیرد. همچنین این شش دوربین را از نظر کیفیت عکس و فیلم مورد بررسی و مقایسه قرار دادم. در این قسمت به بررسی و مقایسه ی سیستم فوکوس خودکار، امکانات فیلمبرداری، wifi و برخی تفاوت های دیگر آنها می پردازم.

سیستم فوکوس خودکار
ارتقای دیگری که کانن در دو دوربین جدیدش (750D و 760D) صورت داده، کنار گذاشتن سیستم 9 نقطه ای فوکوس خودکار (که در 700D و مدل های قدیمی تر بکار رفته بود) و استفاده از سیستم 19 نقطه ای (همگی cross-type)، نظیر آنچه در 70D هم وجود دارد، است. البته این دو تنها از نظر تعداد نقاط فوکوس خودکار یکسان هستند و سیستم مورد استفاده در آنها متفاوت است. کانن 70D از سیستم فوکوس خودکار Dual pixel CMOS AF استفاده می کند که پیشرفته تر از سیستم فوکوس خودکار Hybrid CMOS AF III است که در 750D و 760D بکار رفته است. همچنین کانن برای اولین بار در DSLR های سطح متوسط خود از سیستم نورسنجی رنگی 7560 RGB + IR پیکسلی استفاده کرده که دقیق تر است و با مهیا کردن امکان تشخیص رنگ، به سیستم فوکوس خودکار هم کمک می کند. در مقابل، هر سه مدل نیکون در این مقایسه از سیستم فوکوس خودکار 39 نقطه ای (9 نقطه از نوع cross-type) استفاده می کنند. همچنین هر سه دوربین نیکون از سیستم نورسنجی خودکار رنگی 2016 RGB پیکسلی استفاده می کنند که به کمک آن قابلیت 3D Tracking در فوکوس خودکار این دوربین ها امکان پذیر می شود.

فوکوس خودکار از طریق چشمی 750D و 760D در مقابل D5300 و D5500 عملکرد بسیار خوب و تقریبا مشابه ای دارد. هرچند تعداد نقاط فوکوس خودکار نیکون بسیار بیشتر است؛ اما تنها 9 نقطه ی وسطی که بسیار هم به یکدیگر نزدیک اند از نوع cross-type هستند. نقاط cross-type در فوکوس خودکار دقت و سرعت بالاتری دارند. در 750D و 760D همگی نقاط فوکوس از نوع cross-type هستند و در محدوده ی وسیعتری از فریم پراکنده شده اند. این باعث شده که از لحاظ دقت و سرعت فوکوس خودکار در شرایطی که سوژه در حال حرکت است، دو دوربین کانن کمی عملکرد بهتری داشته باشند. در این زمینه، 700D با بهره گیری از سیستم فوکوس خودکار 9 نقطه ای و قدیمی کانن از بقیه دوربین ها در این مقایسه ضعیف تر است.

 

در مورد قابلیت theme tracking از طریق چشمی دوربین،که در دوربین های بدون آینه به یک قابلیت مهم و برتری بخش تبدیل شده، دوربین های نیکون عملکرد بهتری دارند. نیکون در هر سه مدلش در این مقایسه از سیستم 3D Tracking استفاده می کند که در مقابل سیستم tracking کانن کمی پیشرفته تر است و خطاهای کمتری دارد.
در عوض، در مد live perspective کانن کاملا برتر از نیکون است. در live perspective ، هر سه دوربین کانن امکان فوکوس خودکار و پیوسته با استفاده از سنسور های proviso showing که بر روی سنسور قرار گرفته است را به خوبی ارائه می دهند. وجود سنسور های proviso detectionبر روی سنسور هیبریدی کانن باعث می شود که دوربین در فوکوس خودکار پیوسته، سریعتر عمل کند و کمتر دچار مشکلی که در اصطلاح به آن concentration sport (خارج شدن مداوم تصویر از فوکوس و برگشتن به فوکوس برای پیدا کردن سوژه) می گویند شود. در مقابل، دوربین های نیکون در مد live perspective تنها از امکان contrariety showing استفاده می کنند که هرچند امکان فوکوس خودکار پیوسته را فراهم می آورد اما کند تر عمل می کند و خیلی بیشتر دچار مشکل concentration sport می شود. البته ضعف نیکون در فوکوس خودکار پیوسته در live perspective تنها در هنگام فیلمبرداری نمود پیدا می کند و برای عکاسی در مد live perspective مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

یک مزیت مهم دیگر این سه دوربین کانن این است که با لنز های کیت STM ارائه می شوند. این لنز ها دارای موتور فوکوس خودکار بی صدا هستند؛ بنابراین در هنگام فیلمبرداری در حالت فوکوس خودکار، صدای موتور فوکوس خودکار ضبط نمی شود. اما نیکون چنین لنزهایی ندارد و در فیلمبرداری با فوکوس خودکار، صدای موتور فوکوس خودکار پیوسته در پس زمینه به گوش می رسد.

امکانات فیلمبرداری
امکان فیلمبرداری دوربین های DSLR یکی از عواملی است که بسیاری را جذب این دوربین ها کرده است. کیفیت فیلمبرداری با این دوربین ها بسیار بالاتر از camcorder های معمولی (در اصطلاح اکثر ما، هندی کم) است و علت اصلی آن وجود سنسور بزرگ تر که محو کردن پس زمینه و فیلمبرداری در نور کم را امکان پذیر می کند است. از لحاظ کیفیت فیلمبرداری، همانطور که در قسمت اول این مقایسه گفته شد، با توجه به سنسورهای بهتر نیکون، دوربین های نیکون کیفیت بالاتری را ارائه می دهند. همچنین دوربین های نیکون امکان فیلمبرداری فول اچ دی در سرعت 60 فریم بر ثانیه را ارائه می دهند در حالی که دوربین های کانن تنها در اندازه ی اچ دی 720p امکان فیلمبرداری با سرعت 60 فریم بر ثانیه را دارد. دوربین های کانن 750D و 760D در رزولوشن 720p امکان فیلمبرداری HDR را به کاربران می دهند که برای صحنه هایی با محدوده ی دینامیک بالا (مثل فیلمبرداری رو به خورشید) مناسب است. هرچند که نیکون هم با استفاده از قابلیت active D-lighting می تواند هم در عکس ها و هم در فیلم ها با بالا بردن محدوده ی دینامیک، حالتی شبیه به HDR بوجود آورد. با این حال، برتری های نیکون از لحاظ کیفیت فیلم شاید برای کاربران عادی خیلی تاثیر گذار و ملموس نباشد؛ مخصوصا اگر مشکلات فوکوس خودکار پیوسته ی نیکون در مد live perspective را،که در بالا مطرح شد، در نظر بگیریم، دیگر جای شکی نمی ماند که کانن برای استفاده از امکان فیلمبرداری انتخاب بهتری است. این را هم اضافه کنم که تمام دوربین های کانن در این مقایسه صفحه ی لمسی دارند در حالی که از طرف نیکون، تنها D5500 دارای صفحه ی لمسی است. وجود صفحه ی لمسی کار فوکوس کردن در هنگام فیلمبرداری را به آسانی قرار دادن انگشت بر روی سوژه در LCD می کند!

Wifi و اپلیکیشن تلفن هوشمند
در این مقایسه، دو مدل جدید نیکون (D5300 و D5500) و دو مدل جدید کانن (750D و 760D) دارای wifi داخلی هستند. از کاربردهای اصلی wifi داخلی امکان عکاسی از راه دور (remote shooting) و تماشا و انتقال عکس های دوربین به تلفن همراه و تبلت است. این کار با استفاده از اپلیکیشنی که این دو شرکت در اختیار خریداران دوربین های خود قرار می دهند امکان پذیر می شود. این اپلیکیشن ها هم برای iOS و هم android ارائه شده و رایگان هستند.

تفاوت میان این دو برند از لحاظ امکاناتی است که در اپلیکیشن تلفن همراه خود قرار داده اند. با استفاده از اپلیکیشن های نیکون و کانن می توان عکس های گرفته شده را مرور کرد یا به تبلت یا گوشی انتقال داد و یا با آن از راه دور عکس گرفت. با این تفاوت که کانن امکان تغییر تمامی موارد نوردهی را در اپ خود گنجانده اما با استفاده از اپ نیکون، تنها می توان با لمس صفحه ی تلفن همراه فوکوس کرد و عکس گرفت و موارد نوردهی (ISO، گشودگی دهانه ی دیافراگم و سرعت شاتر) را باید از طریق دوربین تغییر داد.

تفاوت های دیگر
در این قسمت به یک سری از امکانات که فقط در دوربین های یکی از این دو برند یافت می شود اشاره خواهم کرد. یک امکان جدید 760D و 750D قابلیت Flicker showing است که پیشتر در 7D Mark II دیده بودیم. این ویژگی باعث می شود که دوربین نوسان نور لامپ را تشخیص داده و در هنگام روشنایی کامل اقدام به گرفتن عکس کند.
یک ویژگی بسیار خوب هر سه دوربین نیکون در این مقایسه، وجود intervalometer داخلی در آنهاست. با استفاده از این قابلیت می توانید برای دوربین تعیین کنید که هر چند ثانیه یک عکس بگیرد و بعد با کنار هم قرار دادن این عکس ها فیلم هایtime-lapse بسازید. دوربین های کانن این امکان را ندارند و باید برای ساخت چنین فیلم هایی یک intervalometer جداگانه برای آنها خریداری کنید.

از میان تمام این شش دوربین، تنها 760D از کنترل سریع چرخشی (شبیه آنچه در 5D symbol III وجود دارد) بهره می برد. با استفاده از این کنترل می توان با سهولت بیشتری مقادیر ISO، سرعت شاتر و گشودگی دهانه دیافراگم را تغییر داد. همچنین، براحتی و با چرخش آن، میزان جبران نوردهی (exposure compensation) نیز تعیین خواهد شد. اما در دیگر دوربین ها برای تغییر این موارد باید از ترکیب فشردن یک دکمه و چرخاندن یک دکمه ی چرخشی دیگر استفاده کنید. علاوه بر آن، در این مقایسه، 760D تنها دوربینی است که دارای نمایشگر بالای دوربین برای نشان دادن اطلاعات نوردهی است. بنابراین از لحاظ ارگونومی و طراحی، از میان شش دوربین حاضر در این مقایسه، 760D بیشترین شباهت را به دوربین های گران قیمت تر و حرفه ای تر دارد.

نتیجه گیری
مثل همیشه، باید تکرار کنم که پیشنهاد یک دوربین بدون در نظر گرفتن نوع کاربری مورد نظر شما امکان پذیر نیست. بنابراین، خریداران احتمالی این دوربین ها را به دو دسته تقسیم کرده ام و با توجه به ویژگی های هر گروه، برای انتخاب بین این دوربین ها پیشنهاداتی خواهم کرد.
دسته ی اول شامل کاربران عادی می شود. برای این گروه، امکانات خودکار دوربین خیلی مهم است. آنها نمی خواهند زیاد خود را درگیر یادگیری امکانات دستی دوربین کنند و در اکثر مواقع انتظار دارند دوربین همه ی کارها را انجام دهد. اما کیفیت عکس ها و فیلم ها برایشان مهم است و از این رو به دنبال یک دوربین DSLR با کیفیت و نه خیلی گران قیمت هستند که تا سالها از بابت گرفتن عکس ها و فیلم های با کیفیت خیالشان راحت باشد. به خاطر سنسور هیبریدی کانن و امکان فیلمبرداری با فوکوس پیوسته و بدون صدا، خریدارانی که جزو این گروه هستند بهتر است یکی از دوربین های کانن را انتخاب کنند. اگر از لحاظ بودجه محدودیتی ندارید، 750D و 760D هر دو انتخاب های خوبی هستند. اما اگر محدودیت بودجه ای دارید و برایتان مهم نیست که حتما جدیدترین دوربین کانن در این سطح را داشته باشید و 18 مگاپیکسل برایتان کافی است ( برای تمام خریداران در این دسته، این مقدار کافی است!) پیشنهاد من به شما 700D است. توجه داشته باشید که برای بهره مندی از فوکوس خودکار بی صدا در فیلم های این سه دوربین، حتما باید از لنز های کانن STM (که به عنوان لنز کیت همراه این دوربین ها عرضه می شوند) بر روی آنها استفاده کنید.

 

 

دسته ی دوم شامل افرادی می شود که به تازگی به عکاسی علاقه مند شده اند و قصد دارند برای شروع، یک دوربین DSLR با قیمت مناسب تهیه کنند. هرچند آنها تازه عکاسی را شروع کرده اند اما قصد دارند به طور جدی آن را دنبال کنند و همواره به دنبال یادگیری تکنیک های مختلف و جدید هستند. برای آنها کیفیت عکس ها مهم تر از دیگر امکانات (نظیر فوکوس خودکار پیوسته بی صدا در فیلم) است. آنها حتی اگر بخواهند از دوربینشان برای پروژه های فیلمبرداری استفاده کنند، به احتمال فراوان از فوکوس دستی استفاده خواهند کرد و برایشان قابلیت خروجی غیر فشرده از طریق HDMI (که تنها در D5500 وجود دارد) مهم تر است. اگر در این دسته قرار می گیرید، پیشنهاد من به شما یکی از دوربین های نیکون است. اگر از لحاظ بودجه ای محدودیتی ندارید، حتما سعی کنید D5500 را خریداری کنید تا صفحه ی لمسی آن و باتری بادوامی که دارد لذت عکاسی را برایتان بیشتر کند. همچنین برای اطلاعات بیشتر، مقایسه ی بین D5300 و D5500 که قبلا در وبلاگ پیکسل منتشر شده را مطالعه کنید. اما در صورتی که نمی خواهید برای اولین DSLR تان خیلی پول خرج کنید، دوربین D5200 هم گزینه ی بسیار مناسبی است. قیمت پایین تر این دوربین در مقایسه با بقیه ی دوربین های حاضر در این مقایسه آن را تبدیل به بهترین گزینه برای کسانی می کند که می خواهند با صرف حداقل هزینه (و البته پذیرفتن عدم وجود برخی امکانات نظیر wifi داخلی و صفحه ی لمسی) به کیفیت و امکانات عکاسی و فیلمبرداری بسیار خوب در یک بدنه ی DSLR دست یابند.

دیدگاه‌ها برای چرا در زمان تغییر دیافراگم، دوربین حرف L را در نمایشگر نشان می‌دهد؟ با مطهره

دوربین‌های DSLR دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند و کدهای خطای فراوانی را ممکن است نمایش دهند. کاربران کانن ممکن است با خطای ERR 01 آشنا باشند که به معنی عدم برقراری ارتباط بین لنز و دوربین است. کاربران نیکون نیز ممکن است به خطای CHA/CHR برخورد کرده باشند. این خطا به این معنی است که کارت حافظه مشکلی دارد.

ولی وقتی دوربین در زمانی که قصد تغییر دیافراگم را دارید در نمایشگر بالایی حرف L را نشان می‌دهد به چه معنی است؟

ممکن است نمایان شدن حرف L در نمایشگر مشابه یک کد خطا به نظر برسد، به‌خصوص به این دلیل که اجازه‌ی تغییر دیافراگم را هم نمی‌دهد. ولی در واقع این یک پیغام خطا نیست، بلکه تنها به شما یادآوری می‌کند که دیال پشت دوربین قفل است.

در دوربین‌های کانن به‌صورت پیش‌فرض کنترل دیافراگم بر عهده‌ی دیال پشت دوربین گذاشته شده است و سرعت شاتر با استفاده از دیال پشت دکمه‌ی شاتر کنترل می‌شود. این کنترل‌ها قابل برنامه‌ریزی هستند، بنابراین ممکن است هنگام انجام سایر تنظیمات نیز با این پیغام مواجه شوید. هر زمان که حرف L را بر روی نمایشگر بالای دوربین مشاهده کردید بدانید که به‌اشتباه یا با قصد دیال پشت دوربین را قفل کرده‌اید و یادتان رفته است که آن را باز کنید.

این قفل برای اینکه مطمئن شوید برخی از تنظیمات را به اشتباه تغییر نمی‌دهید بسیار کاربردی است، ولی بعضی‌اوقات نیز ممکن است باعث دردسر شود.

دیدگاه‌ها برای ۱۰ عکس انتخاب شده مسابقه Sony World Photography Award با محمد

سونی هر ساله یک مسابقه آزاد عکاسی با نام Sony World Photography Award برگزار می‌کند. در این مسابقه حرفه‌ای غالباً آثار عکاسان جوان و دانشجویان رشته عکاسی به نمایش درمی‌آید. شرکت کنندگان می‌توانند عکس‌های خود را در ۱۰ موضوع مختلف از عکاسی خیابانی گرفته تا مکان‌گرافی و عکاسی طبیعت در این رقابت عرضه کنند. در ادامه عکس‌های انتخاب شده برای شرکت در مسابقه Sony World Photography Award 2017 را بررسی می‌کنیم:

با کلیک بر روی هر عکس می‌توانید توضیحات مربوط به آن را نیز مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها برای دوربین دیجیتال چاپ سریع پولاروید POP – چاپ عکس های ۳×۴ با ……

دوربین دیجیتال چاپ سریع پولاروید Pop و چاپ عکس های ۳×۴ اینچ

دوربین دیجیتال چاپ سریع پولاروید POP

Polaroid دوربین جدید چاپ سریع خود، Polaroid Pop را معرفی کرد که سایز کلاسیک دوربین های پولاروید ۴×۳ اینچ را ارائه می دهد. مانند مدل های Polaroid Snap و Snap Touch، این مدل هم سنسور دیجیتال را با یک پرینتر یکپارچه ZINK Zero Ink ترکیب می کند. اما برخلاف Snap که پرینت های ۳×۲ می گیرد، Pop با فرمت ۴٫۲۵×۳٫۵ پرینت می گیرد که با چاپ ۴×۳ اینچ حاشیه های کلاسیک سبک پولاروید نیز بماند.

دوربین دیجیتال چاپ سریع پولاروید POP – چاپ عکس های ۳×۴

 

 

مشاهده دوربین های پلاروید در فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر

 

پاپ از یک سنسور CMOS 20 مگاپیکسلی استفاده می کند و مجهز به فلاش LED dual، LCD لمسی ۳٫۹۷ اینچی و لرزشگیر تصویر است. این دوربین همچنین می تواند ویدئوهای ۱۰۸۰p HD ضبط کند و عکس ها و فیلم ها را بر روی کارت حافظه میکرو ذخیره کند. هنگامی که به اپلیکیشن های پرینت پولاروید یا ابزار های هوشمند دیگر وصل می شود، کاربران می توانند عکس ها را قبل از چاپ ویرایش کنند. چاپ عکس ها در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.

دوربین دیجیتال چاپ سریع پولاروید POP – چاپ عکس های ۳×۴

انتظار می رود Polaroid Pop اواخر ۲۰۱۷ به بازار بیاید و قیمت آن نیز هنوز مشخص نیست.

دیدگاه‌ها برای اینترنت لای فای ۱۰۰ برابر سریع تر از وای فای با narges

دسترسی به اینترنت پرسرعت لای فای به عنوان بهترین جایگزین امواج رادیویی، استفاده از اینترنت اشیاء را به میزان قابل ملاحظه‌ای تسهیل می‌کند.

نسل جدید ارتباطات بی‌سیم ما را با دنیایی آشنا می‌کند که در آن فقط از نور برای اتصال بی‌سیم به اینترنت و انتقال داده، استفاده می‌شود؛ بنابراین دیگر به مودم نیازی نخواهیم داشت و تنها با روشنایی حتی اندک، به‌راحتی می‌توانیم با سرعتی باورنکردنی یعنی سرعتی در حدود ۱۰۰ برابر سریع تر از Wi-Fi، به اینترنت دسترسی داشته باشیم.

این فناوری با استفاده از نور مرئی برای انتقال داده، سبب افزایش ۱۰ هزار برابری پهنای باند، کاهش هزینه و مصرف انرژی می‌گردد و به دلیل مانع‌شدن دیوار در مسیر عبور نور، امنیت بیشتری را نسبت به Wi-Fi در شبکه‌های محلی ایجاد می‌کند. نام این فناوری لای‌فای (Li-Fi) است که در ادامه به معرفی آن و نقش مهمی که می‌تواند در پیاده‌سازی اکوسیستم اینترنت اشیا ایفا کند، می‌پردازیم.

معرفی لای فای

لای‌فای (Li-Fi) برگرفته از دو کلمه Light و Fidelity است که توسط پروفسور دانشگاه ادینبورگ و از بنیان‌گذاران شرکت پیورلای فای «هارلد هاس» اختراع شد.

لای فای از مجموعه ارتباطات بی‌سیم نوری است که می‌تواند مکمل خوبی برای امواج رادیویی محسوب گردد. این فناوری از طیف نور مرئی، فروسرخ و نزدیک به فرابنفش استفاده می‌کند که توانایی انتقال حجم بالایی از داده را داراست و به‌ عنوان راه‌حلی برای محدودیت‌های پهنای باند فرکانس‌های رادیویی، به شمار می‌آید.

برای پیاده‌سازی لای فای به هیچ ساختار خاصی نیاز نداریم و به‌راحتی می‌توانیم این فناوری را به زیرساخت موجود اضافه کنیم.

چراغ‌های LED به‌عنوان بستری برای لای فای و انتقال داده با سرعت‌بالا، به‌حساب می‌آیند که شرایط کارکرد و استفاده لای فای ازLED، همانند لامپ‌های LED، با روشن و خاموش شدن‌های متناوب و با سرعت‌بالا، صورت می‌پذیرد که قابل‌تشخیص برای افراد نیست.

امروزه شاهد استفاده گسترده از لامپ‌های LED هستیم که تنها با اضافه کردن یک دستگاه کوچک به این لامپ‌های LED و اتصال به شبکه، می‌توانیم به‌راحتی از فناوری لای فای بهره‌مند شویم.

با فناوری لای فای، تنها امکانی که لازم داریم که به اینترنت دسترسی داشته باشیم، روشن بودن لامپ‌ها بوده که حتی گفته‌شده است لای فای می‌تواند با نور خورشید و یا در محیط روشن، امکان اتصال به اینترنت را نیز فراهم کند.

مسئله ای مهم در آینده نه چندان دور

افزایش روزافزون دستگاه‌ها در اکوسیستم اینترنت اشیا و اتصال آنان به اینترنت، نیازمند پهنای باند بالا است که این امر به دلیل توسعه ناپذیر بودن فرکانس‌های رادیویی، از عهده وای فای که با امواج رادیویی کار می‌کند، خارج است.

برای افزایش سرعت با استفاده از فناوری ۵G نیازمند برج‌های مخابراتی هستیم که باید در فاصله‌های ۵۰ متری از هم قرار بگیرند، اما تصور شهرهایی که در هر ۵۰ متر یک برج مخابراتی قرار دارد، قطعاً خیلی ناخوشایند خواهد بود؛ به همین دلیل لای فای با پهنای باند بالا و استفاده از یک سیستم نوردهی شهری به‌راحتی می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را در بین انبوهی از دستگاه‌ها و افراد در یک شبکه گسترده با سرعت بسیار بالا انتقال دهد.

در اثر احداث و نگهداری این برج‌های مخابراتی هزینه‌ها و انرژی‌های زیادی مصرف خواهد شد که با لای فای دیگر نیازی نیست برج‌های مخابراتی به این صورت و با این فاصله از یکدیگر قرار بگیرند؛ پس بالطبع شاهد کاهش هزینه و مصرف انرژی نیز خواهیم بود.

لای‌فای در کنار وای فای، به کمک پیاده‌سازی اینترنت اشیا می‌آید، بدین‌صورت که دانلود اطلاعات بر روی لای فای و آپلود اطلاعات بر روی وای فای صورت می گیرد؛ بنابراین لای فای با تمام مزایای خوبی که دارد، به‌تنهایی و بدون حضور وای فای نمی‌تواند گردش اطلاعات را به‌خوبی در بین دستگاه‌های اینترنت اشیا انجام دهد. این دو فناوری به موازات یکدیگر می‌توانند زمینه مناسبی را برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا فراهم کنند.

در پایان خوشحال می‌شویم نظرات شما دوستان را در رابطه با فناوری لای فای، مزایا و چالش‌های دیگر این فناوری بدانیم. اگر ایده و نظری در مورد رفع چالش های پیش روی فناوری لای فای به ذهنتان رسیده است، خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر مخاطبان کلیک به اشتراک بگذارید.

 

منبع : کلیک