چگونه تصاویر با بوکه‌های بهتری ثبت کنیم؟

وقتی عکاسان از عمق میدان (DOF) کم عمقی استفاده می کنند، دلیل معمولا جدا کردن سوژه از پس زمینه و گذاشتن تمرکز بر روی آن است. متاسفانه، این معمولا به معنی فراموش کردن نواحی زیبایی است که خارج از فوکوس قرار دارند و تنها توجه به سوژه است. اشتباه بزرگی است. در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه به بوکه های زیبایی برسید.

بوکه (Bokeh) به قسمتی از عکس گفته می شود که در فوکوس نیست. بسیاری از عکاسان نمی دانند که کیفیت این افکت زیبا قابل کنترل است. ۴ تکنیک وجود دارند که در بهتر کردن بوکه به شما کمک می کنند: تنظیم عمق میدان، انتخاب لنز مناسب، ساختن بوکه خودتان و استفاده از بوکه برای ارتباط با پیش زمینه.

۱- تنظیم کردن عمق میدان

از آنجایی که بوکه قسمت مات عکس است، به صورت مستقیم با عمق میدان در ارتباط است، که مشخص می کند چقدر از عکس خارج از فوکوس است. دیافراگم باز (ضریب اف های کوچک) منجر به تولید عمق میدان کوتاه و در نتیجه قسمت مات بزرگ تری در عکس می شود. همچنین، هرچقدر فاصله کانونی کوتاه تر باشد، عمق میدان بیشتر خواهد بود. نکته آخری که در رابطه با کنترل عمق میدان باید مطرح کنیم، فاصله لنز تا نقطه فوکوس است. هرچقدر این فاصله بیشتر باشد، عمق میدان نیز بیشتر خواهد بود.

بسیاری از عکاسان تازه کار، همیشه سراغ بیشترین گشودگی دیافراگم ممکن (کوچک ترین ضریب اف) می روند. این اشتباه است. اغلب، اگر جزئیات کافی در پس زمینه وجود داشته باشد تا شکل هایی را بسازد، قسمت های مات عکس زیبا و دلنشین تر هستند. اولین قانون برای داشتن بوکه بهتر انتخاب عمق میدان (depth-of-field) مناسب است، نه اینکه همیشه مات ترین پس زمینه ها را انتخاب کنیم.

۲- انتخاب لنز مناسب

دیافراگم دارای چندین تیغه است که یک دایره یا هشت ضلعی را تشکیل داده و از آن نور به سنسور دوربین می رسد. دریچه دیافراگمی که تیغه های بیشتری داشته یا تیغه های آن منحنی شکل باشند، بوکه های دایره شکل بیشتری تولید می کند. در حالی که دیافراگم ها با ورودی های هشت وجهی بوکه هایی شبیه به شکل خودشان ایجاد می کنند. عکاسان زیادی شکل دایره ای بوکه را به هشت ضلعی آن ترجیح می دهند. معمولا لنز های گران قیمت تر برای رسیدن به بوکه های دایره ای شکل از تیغه های بیشتر و/یا تیغه های منحنی شکل دیافراگم استفاده می کنند.

۳- ساخت بوکه خودتان

چند سال پیش، بسیار رایج شده بود که عکاسان شکل های مختلفی را بسازند و برای ایجاد بوکه های گوناگون روی لنز خود قرار دهند. تا زمانی که زیاده روی نکنیم، این یک افکت زیبا و خلاقانه است. برای ساختن این افکت شکل مورد نظرتان را روی کاغذ مشکی در آورید (مانند عکس). سپس آن را جلوی لنزتان با نوار چسب بچسبانید به طوری که قسمت برش خورده میانه لنز قرار گیرد. زمانی که عکس می گیرید، بوکه به شکل همان برش در می آید.

۴- مرتبط ساختن پس زمینه و پیش زمینه

معمولا، شگف انگیز ترین عکس ها آن هایی هستند که بیننده انتظار انجامش را ندارد. مرتبط کردن سوژه واضح پیش زمینه یک عکس با بخشی از پس زمینه مات واقعا می تواند عکسی خلاقانه را به وجود آورد. شما احتمالا این افکت را در عکس های عروسی مشاهده کرده اید، که عروس به دوربین نزدیک، در فوکوس و واضح است، در حالی که داماد در پس زمینه و مات به تصویر کشیده شده است. اگر بتوانیم علاوه بر ارتباط یک تعامل هم میان پس زمینه و پیش زمینه ایجاد کنیم، تکنیک را قوی تر پیاده سازی کرده ایم.

 

منبع: Lenzak

برنامه گالری های تهران در هفته دوم آذر ماه با نمایشگاه نقاشی و عکاسی

گالری های تهران در هفته اول آذر ماه ۹۷، برنامه های مختلف و دیدنی را برای عاشقان گردشگری هنری شهر تدارک دیده که تماشای آن ها خالی از  لطف نیست. اگر علاقمند به آشنایی با تکنیک های جدید هنری و صحبت با هنرمندان جوان پایتخت هستید، از فرصت نگارخانه گردی پایتخت در روزهای پایانی پاییز رنگارنگ تهران استفاده کنید. با ۳۰ برنامه گالری گردی سرویس هنری روزیاتو همراه ما باشید و تصاویر نگارخانه گردی های خود را از طریق  کانال های روزیاتو در اینستاگرام و تلگرام ارسال کنید.


پوستر نمایشگاه هادی ابری و نمایشگاه آثار جواد علیمحمدی اردکانی در نگارخانه فرمانفرما

پوستر نمایشگاه شام تهرانپاریس و چشمه روشن

پوستر نمایشگاه پرگامود و طبیعت از ۹ نگاه

پوستر نمایشگاه نازنین زار مهر، نقاش جوان تهرانی در گالری ویستا

گالری اُ : نمایشگاه آثار اشکان صانعی ۲ تا ۱۴ آذرماه در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول برپاست.

گالری آ: نمایشگاه آثار الیزابت هولتهاوس مشایخی با نام در آینده، ۲ تا ۱۲ آذرماه در گالری آ برپاست. گالری آ به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره ۷ قرار دارد.

گالری آتشزاد: نمایشگاه خطنگارههای علی پسندیده با نام بهنگام، ۲ تا ۷ آذرماه در نگارخانه آتشزاد به نشانی ولیعـصر، نرسیـده به میـدان ونک، خیابان عباسپور (توانیر) شمالی، بعـد از پل همت، پـلاک ۲۳ برپاست.

گالری آس: نمایشگاه نقاشی مرضیه باقری با نام شام تهرانپاریس، ۲ تا ۹ آذرماه در گالری آس برپاست. این گالری به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ قرار دارد.

گالری آریانا: ۲۱ گرم، عنوان نمایشگاه نقاشی گلبرگ شعبانی است که ۲ تا ۷ آذرماه در گالری آریانا به نشانی الهیه، انتهای خیابان مریم شرقی، ابتدای خیابان فرشته (شهید فیاضی)، شماره ۹ میزبان هنر دوستان است.

آیریک: نمایشگاه گروهی صنایع دستی هنرمندان معاصر ۲ تا ۸ آذرماه در گالری آیریک برگزار می‌شود. این گالری در اتوبان ستاری، بلوار فردوس شرق، نبش وفا آذر، مجتمع آیریک سنتر جنوبی، طبقه ۳، واحد ۱۰۲ قرار دارد.

اعتماد باغ نگارستان: مجسمه‌های عبدالرضا قماشچی با نام مرثیه، ۲ تا ۲۷ آذرماه در گالری اعتماد باغ نگارستان به نشانی میدان بهارستان، خیابان دانشرا، باغ نگارستان به نمایش درمی‌آید.

ایده: نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان در پرده چشمان، ۲ تا ۹ آذرماه در گالری ایده به نشانی میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام، میدان شعاع، خیابان هجدهم، پلاک۲۶ برپا می‌شود.

این/جا: نمایشگاه زندگی خاموش، با آثاری از ایمان افسریان، رسول اکبرلو، احمد امین‌نظر، علی بهشتی، علی پی‌جم، امیر جدیدی، شهلا حسینی، گارنیک دِرهاکوپیان، حسینعلی ذابحی، پویا رضی، جهانگیر شهدادی، علی گلستانه، اکرم محمودی، معصومه مظفری، شهره مهران و امین نورانی ۲ تا ۲۳ آذرماه در تالار این/جا به نشانی نوفل لوشاتوى شرقى، کوچه پدرام، جنب شماره ۴، میزبان علاقمندان است.

برج میلاد: نمایشگاه گروهی، نقاش، حجم، عکاسی و خوشنویسی اول تا ۵ آذرماه در گالری رواق هنری میلاد به نشانی برج میلاد تهران، گالری شرقی گذرگاه برپاست.

خانه هنرمندان: سیزدهمین مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز به همراه نمایشگاهی از آثار تایپ دیزاین و پوستر توماس مارشاند طراح گرافیک فرانسوی ۲ تا ۸ آذر در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. همچنین نمایشگاه عکس‌های آلن سکارولی، عکاس فرانسوی با عنوان میان سرگردانی و جاودانگی، ۲ تا ۹ آذر در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر، خانه‌ هنرمندان ایران مراجعه کنند.

خورشید: نمایشگاه عکس‌های فوتوریسم هادی ابری ۲ تا ۷ آذرماه در گالری خورشید به نشانی بلوار آفریقا، بالاتر از پمپ بنزین، کوچه تور، پلاک ۷٠، طبقه یک، واحد ۱ برپاست.

زمان هنر: نمایشگاه گروهی نقاشان معاصر ایران، ۲ تا ۹ آذر در گالری زمان هنر به نشانی زعفرانیه، آصف، کوچه پرویز وهابى (نشاط)، پلاک ١۴ برگزار می‌شود.

سایه: نمایشگاه گروهی عبور از ابدیت، با آثاری از یاری استوانی، آلاله امینی، هادی جمالی، بهروز دارش، مهرناز سلیمی، منیژه صحی، مهسا کریمی‌زاده، وحید محمدی و علی معانی ۲ تا ۷ آذرماه خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان سیزدهم، شماره ۲۱ برپا می‌شود.

سیحون: نمایشگاه نقاشی مصی دیواندری با نام گام سکون ۲ تا ۱۴ آذر ماه در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، خیابان چهارم، پلاک ۱ برپاست.

سهراب: نمایشگاه هنرمندان نوگرا از دیروز تا امروز، با آثاری از ناصر اویسی، مسعود بهنام، نامی پتگر، فرامرز پیلارام، صادق تبریزی، کیخسرو خروش، بهرام دبیری، عبدالرضا دریابیگی، مجتبی رمزی، کوروش شیشه‌گران، علی‌اکبر صنعتی، قدرت‌الله عاقلی، سیاوش کسرایی، فریده لاشایی، نصرت‌الله مسلمیان و منوچهر نیازی ۲ تا ۷ آذرماه در نگارخانه سهراب واقع در خیابان سمیه، قبل از رامسر، شماره ۱۴۲ میزبان هنردوستان است.

شکوه: نمایشگاه نقاشی جواد بیاد با نام پشت فرداها شهری‌ست، ۲ تا ۷ آذرماه در گالری شکوه برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند برای تماشای این آثار به نشانی فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ مراجعه کنند.

شمیده: نمایشگاه گروهی عکس و مولتی‌مدیا خیرگی، با آثاری از شهرام احمدزاده، امیرمسعود اقارب‌پرست، رویا پارسا، پریسا فهامی و زهرا هوشیاری‌پور ۲ تا ۷ آذرماه در گالری شمیده به نشانی میرداماد، میدان مادر، خیابان شهید سنجابی (بهروز سابق)، بن بست یکم، پلاک۸، طبقه اول، واحد۱۲میزبان هنر دوستان است.

شیث: نمایشگاه گروهی نقاشی و عکس چشمه روشن، ۲ تا ۷ آذرماه به نشانی چهارراه ولیعصر، ضلع جنوبی پارک دانشجو، کوچه شیرزاد شرقی، نگارخانه شیث برپا می‌شود.

شیرین: نمایشگاه نقاشی و چیدمان سپیده سحر با نام باغ سوخته، ۲ تا ۱۴ آذر در گالری شیرین برپاست. همچنین نمایشگاه نقاشی غلامحسین سهرابی ۲ تا ۱۴ آذر در گالری دو شیرین برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند به آدرس خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، کوچه ۱۳ شماره ۵ مراجعه کنند.

فردا: آثار محمد نظری با نام چیستی، ۲ تا ۹ آذرماه در گالری فردا به نمایش درخواهد آمد. گالری فردا به نشانی خیابان کریم‌خان زند، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲۲، طبقه دوم قرار دارد.

فرمانفرما: نمایشگاه آثار جواد علیمحمدی اردکانی با نام مهاجرت، ۲ تا ۱۶ آذر ماه در گالری فرمانفرما به آدرس تهران میدان هفت‌تیر، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ برپاست.

کاما: نمایشگاه نقاشی ابراهیم فرجی ۲ تا ۱۱ آذرماه در گالری کاما برپاست. این گالری به نشانی خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۲۴ طبقه دوم قرار دارد.

گلستان: نمایشگاه نقاشی سیروان کنعانی ۲ تا ۷ آذرماه در گالری گلستان به نشانی دروس، خیابان شهید کماسایی، پلاک ۳۴ برپاست.

لاله: نمایشگاه طبیعت از ۹ نگاه، با آثاری از محمدرضا ایزدخواه، فیروزه بختیاری، غلامحسین سهرابی، بدرالملوک صفایی، میترا صمدی، مینا قویدل، علی گلباز، احمد مقدسی  و آرمان یعقوب‌پور در نگارخانه لاله از۲ تا ۲۰ آذرماه به نشانی خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، روبروی پارکینگ طبقاتی برپاست.

 

منبع: Rooziato

۸ اشتباه عکاسی با فلاش که همه عکاسان با آن رو به رو هستند

فلاش هایی که مقدار نورشان را به صورت خودکار تنظیم می کنند کار را از قبل خیلی راحت تر کرده اند، اما باز هم اشتباهاتی وجود دارند که در شرایط معمولی به آنها بر می خوریم. Angela Nicolson در آخرین مقاله خود در ارتباط با اشتباهاتی که عکاسان در عکاسی انجام می دهند، به چند اشتباه در استفاده از فلاش و نحوه جلوگیری از این اشتباهات اشاره کرده است که با هم آنها را مرور می کنیم.

۱- استفاده نکردن از فلاش


Picture by Ben Birchall Copyright Ben Birchall

یکی از بزرگتری اشتباهات عکاسی استفاده نکردن از فلاش است.

در اغلب موارد دلیل استفاده نکردن از فلاش اطلاع نداشتن از نحوه استفاده آن و یا اطلاع نداشتن از مزایای آن است.

فلاش فقط برای استفاده در شرایطی که نور کافی وجود ندارد ساخته نشده، بلکه در شرایطی که نور مناسبی وجود دارد هم می تواند برای از بین بردن سایه ها استفاده شود و همچنین می تواند سوژه شما را از پس زمینه جدا کند.

عکاسی با فلاش می تواند به عکسهای پرتره جان ببخشد.

۲- استفاده از فلاش برای سوژه های دور

در ادامه اشتباه استفاده نکردن از فلاش، این اشتباه رایجی است که وقتی دوربین در حالت خودکار قرار دارد روی می دهد و یا زمانی که انتظاری خیلی بالاتر از قدرت فلاش داشته باشید.

شما در خیلی از مراسم هایی که در استادیوم یا سالن های بزرگ انجام می شود می توانید فلاش دوربین کسانی که عکس می گیرند را ببینید.

حتی قوی ترین فلاش ها هم این قدرت را ندارند تا از بین جایگاه تماشاچیان داخل استادیوم یا بالای سن را روشن کنند.

فلاش را خاموش کنید و به جای آن حساسیت سنسور – ایزو (ISO) را افزایش دهید.

اگر در شب عکس می گیرید و می خواهید دوربین تنظیمات را به صورت خودکار انجام دهد، دوربین را روی حالت عکسبرداری در شب (Night Scene) بگذارید، ولی دوربین را روی حالت عکس برداری پرتره در شب (Night Portrait) نگذارید چرا که دوربین انتظار دارد سوژه به دوربین نزدیک باشد و از فلاش استفاده می کند.

۳- قرمز شدن چشم

دلیل قرمز شدن چشم در استفاده از فلاش، برخورد فلاش با شبکیه چشم و برگشت آن به داخل لنز است.

اکثر دوربین ها قابلیتی برای از بین بردن قرمز شدن چشم دارند که با زدن یک فلاش سریع قبل از فلاش اصلی باعث می شود مردمک چشم بسته شود و با زدن فلاش اصلی چشم سوژه قرمز ثبت نشود.

این روش مناسبی برای پیشگیری از این مشکل است، اما همیشه نمی تواند به طور کامل مشکل را برطرف کند.

راه حل دیگر برای این مشکل استفاده از فلاش با زاویه ای متفاوت و کمی فاصله دار از دوربین است که به این ترتیب نور فلاش از شبکیه به داخل لنز بازتاب نخواهد شد.

طبیعتاً، این راه حل در هنگام استفاده از فلاش هایی که بر روی خود دوربین نصب هستند جوابگو نخواهد بود، اما برای استفاده از فلاش های اکستنرنال که می توان آنها را با اتصال سیمی و یا بی سیمی با فاصله از دوربین قرار داد، راه حل مناسبی است.

در برخی موارد استفاده از یک فلاش اکسترنال با وجود نصب بودن بر روی دوربین می تواند این مشکل را برطرف کند، چرا که مقداری از دوربین بالاتر بوده و نور فلاش بازگشتی از شبکیه به لنز برخورد نمی کند.

۴- از بین بردن فضای عکاسی


Damien Lovegrove peep photography proof with reader Richard Twiner. Apprentice feature

همانطور که استفاده از فلاش می تواند سایه های خیلی تاریک را از بین ببرد، همچنین می تواند جو (فضا) یک صحنه کم نور را خراب کند.

گاهی بهتر است فلاش را خاموش کرده و از سرعت شاتر پایین استفاده کنید و یا در صورت لزوم از سه پایه استفاده کنید، و یا حساسیت حسگر دوربین (ایزو) را بالا بروید تا عکس طبیعی تری داشته باشید.

بنابراین، فلاش اکسترنال و یا دفترچه راهنمای دوربین را چک کنید تا بتوانید راهی برای کم کردن قدرت نور فلاش پیدا کنید.

همچنین می توانید این روش را با استفاده از سرعت پایین شاتر تلفیق کنید (با استفاده از حالت سرعت ارتباط پایین فلاش) تا پس زمینه نسبتاً روشنی داشته باشید در عین حال که سوژه نزدیک شما با نور فلاش از پس زمینه جدا شده.

۵- افتادن سایه هود لنز (Lens hood) لنز در عکس

به طور معمول استفاده از هود لنز مناسب است، اما اگر خیلی بزرگ باشد، یا لنز بلند باشد، و یا فلاش خیلی پایین باشد ممکن است سایه هود به صورت مشهود روی عکس ثبت شود.

بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل تغییر مکان فلاش است، که اگر نتوانید آن را تغییر دهید شاید تنها راه شما جدا کردن هود باشد.

اگر نمی توانید فلاش را از دوربین جدا کنید و از لنز بزرگی استفاده می کنید، آنقدر زوم کنید تا سایه به وجود آمده توسط لنز داخل کادر قرار نگیرد.

۶- ایجاد نورهای شدید

استفاده از فلاش به صورت مستقیم نور خشنی ایجاد می کند، که ممکن است پیشانی و بینی را در عکسهای پرتره بیش از حد روشن کند.

راه جلوگیری از این مشکل تلطیف کردن نور فلاش است که از دو طریق می توان آن را انجام داد.

یکی از مرسوم ترین این راه ها استفاده از تلطیف کننده هایی است که برای همین فلاش ها ساخته شده اند. آن ها در شکل ها و اندازه های متنوعی وجود دارند (خودتان هم می توانید آنها را بسازید) که معمولاً هم بسیار خوب عمل می کنند.

این تلطیف کننده ها جلوی مقداری از نور فلاش را می گیرند، اگر از نوار اندازه گیری نور عکس در داخل دوربین استفاده می کنید باید با تغییر دادن مقدار قدرت فلاش آن را با نور تلطیف شده تطابق دهید.

اگر از فلاش نصب شده بر روی دوربین استفاده می کنید هم به راحتی و با قرار دادن یک دستمال کاغذی، کاغذ های مخصوص آشپزی و یا بسته بندی های مات مواد غذایی در مقابل آن می توانید از شدت آن بکاهید.

حواستان باشد تا قبل از بستن فلاش روی دوربین چیزی که روی آن قرار داده اید را بردارید.

خیلی از فلاشها قابلیت چرخیدن را دارند که به وسیله آن می توانید از نور منعکس شده از سطحی مانند دیوار، سقف و یا یک رفلکتور، نوری ملایم تر و وسیع تر ایجاد کنید. همچنین راه خوبی برای جلوگیری از قرمزی چشم است.

به دلیل اینکه نور تابانده شده به سوژه به رنگ صفحه ای که از آن بازتاب داشته است بستگی دارد، بهتر است از سقف و دیوار سفید استفاده کنید.

۷- فلاش زدن از زاویه پایین


flash tech with Ed and Ben

در اکثر موارد فلاش باید جایگزین نور خورشید باشید بنابراین باید از بالا تابیده شود.

این امر غریزی است وقتی از منظره عکاسی می کنید، اما وقتی عکاسی پرتره می کنید بهتر است از پایین عکس نگیرید.

در دوربین های DSLR و CSC فلاشی که روی دوربین موجود است معمولاً هم سطح با لنز است.

در دوربین های کامپکت (Compact) باید ببینید که فلاش آن کجا قرار دارد و دوربین را طوری بگیرید که فلاش بر روی لنز قرار بگیرد نه در زیر آن.

ولی برای دوربین های DSLR یا CSC بهترین راه استفاده از فلاشهای اکسترنال متصل به دوربین توسط سیم یا بیسیم است.

اتصالاتی برای فلاش های اکسترنال وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که فلاش را در بالای دوربین در هر جایی که می خواهید قرار دهید.

۸- محو شدن حرکات جلوی دوربین

نسبت به سرعت شاتر معمولی زمان فلاش خیلی کوتاه تر است و معمولاً در ابتدای باز شدن شاتر زده می شود.

اگر از سوژه متحرک عکس می گیرید ممکن است عکس ثبت شده در ابتدای حرکت با توجه به نور فلاش واضح باشد اما در ادامه حرکت با کمبود نور محو شود.

این باعث کمرنگ شدن قسمت محو شده می شود و آن چیزی که ما از یک عکس نشان دهنده حرکت انتظار داریم، نخواهد شد.

اگر دوربین را طوری تنظیم کنیم که فلاش در قبل از بسته شدن شاتر زده شود این مشکل برطرف می شود.

در نهایت محو شدن پس زمینه و نتیجه طبیعی تری را در پی خواهد داشت و حس سرعت را بیشتر و بهتر نشان می دهد.

 

 

منبع: Lenzak

آشنایی با بهترین ترفند‌های اپلیکیشن PicsArt برای ویرایش حرفه‌ای تصاویر

اپلیکیشن PicsArt یکی از بهترین نرم افزار‌های ویرایش تصاویر در پلتفرم‌های اندروید، iOS و ویندوز محسوب می‌شود اما بسیاری تصور می‌کنند از آنجایی که این اپ برای موبایل طراحی شده دارای محدودیت‌های فراوانی در ویرایش تصاویر است.

این تصور کاملا غلط است. اپلیکیشن PicsArt یک نرم افزار همه کاره است که می‌توانید با استفاده از آن تصاویری که می‌گیرید را به صورت حرفه‌ای ویرایش کنید. در این مطلب قصد داریم به توضیح و آموزش ۱۰ ترفند بسیار مهم برای ویرایش تصاویر با استفاده از این نرم افزار بپردازیم. با ما همراه باشید.

۱. افزودن چند افکت به تصاویر

اپلیکیشن PicsArt دارای افکت‌های متعدد و جذاب بسیار زیادیست. شما با استفاده از این افکت‌ها می‌توانید به کلی تصاویری که دارید را با تغییرات چشمگیر و فوق العاده‌ای مواجه کنید. یکی از ویژگی‌های خوب این نرم افزار کاربردی این است که می‌توانید نه تنها یک فیلتر، بلکه فیلتر‌های متعددی از افکت‌ها را به تصاویر بیافزایید.

برای این کار، عکس را با استفاده از PicsArt باز کنید. سپس گزینه‌ی Effects را انتخاب کرده و فیلتر مورد نظر خود را روی آن اعمال کنید. سپس روی شکلی که حاوی دو مربع کوچک است بزنید. با انتخاب این گزینه، فیلتر انتخاب شده روی تصویر اعمال می‌شود و حالا می‌توانید یک فیلتر دیگر نیز به تصویر اضافه کنید. بعد از پایان کار می‌توانید روی تیک سفیدی که گوشه‌ی بالای سمت راست تصویر قرار دارد بزنید.

۲. تماشای تصویر اصلی

گاهی ممکن است در حین ویرایش یکی از تصاویر بخواهید تصویر ویرایش شده را با نسخه‌ی اصلی آن مقایسه کنید. برای این کار نیازی نیست که با رفتن به گالری تصویر اصلی را تماشا کنید. با استفاده از اپلیکیشن PicsArt در حین ویرایش می‌توانید با نگه داشتن روی تصویر، نسخه‌ی اصلی و اولیه‌ی آن را ببینید.

۳. شدت افکت‌های اعمال شده را تغییر دهید

علاوه بر اضافه کردن افکت‌های متعدد، می‌توانید شدت این افکت‌ها را نیز آنطور که می‌خواهید تنظیم کنید. برای این کار کافیست بعد از اعمال افکت، روی گزینه‌ی افکت در نوار پایینی بزنید و سپس مثل تصویر زیر شدت افکت اعمال شده را تغییر دهید.

۴. اعمال افکت تنها روی بخشی از تصویر

اپلیکیشن PicsArt همچنین به شما اجازه می‌دهد که تنها بخش‌های خاصی از تصویر را تغییر دهید. برای استفاده از این ویژگی کافیست پس از اعمال یکی از افکت‌ها، روی گزینه‌ی پاک کن یا eraser که در نوار بالایی قابل مشاهده است بزنید. حالا می‌توانید افکت اعمال شده روی بخش‌هایی از عکس که نمی‌خواهید وجود داشته باشد را پاک کنید.

۵. مات کردن پس زمینه‌ی تصویر

اپلیکیشن‌های زیادی هستند که به شما امکان مات کردن پس زمینه‌ی عکس را می‌دهند. اما PicsArt این امکان را همراه با ویژگی‌های اضافه‌تری فراهم کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید از بین مات کردن معمولی، مات کردن هوشمند، مات کردن شعاعی و … بهره‌مند شوید. همچنین این اپلیکیشن می‌تواند به طور خودکار پس زمینه‌ی عکس‌هایی که از خود می‌گیرید را مات کند.

برای اعمال مات کردن به تصاویر کافیست روی گزینه‌ی Effects بزنید و سپس به حالت Blur بروید. درست مثل تصویری که در ادامه خواهید دید. حالت مات به طور کامل روی تصویر اعمال می‌شود و حالا باید روی گزینه‌ی پاک کن یا Eraser در نوار پایینی بزنید و بخش‌هایی از تصویر که نمی‌خواهید مات شود را انتخاب نمایید.

۶. به گوشه‌های تصاویر افکت‌های رنگی اضافه کنید

برای این کار کافیست تصویر را در PicsArt باز کرده و سپس روی گزینه‌ی Effects بزنید. حالا FX و سپس Vignette را انتخاب نمایید. مجددا روی Vignette بزنید تا گزینه‌های مربوط به این فیلتر را مشاهده کنید.

حالا روی رنگ مشخص شده در تصویر پایین بزنید تا بتوانید گوشه‌ی تصاویر خود را رنگی کنید. همچنین در این بخش می‌توانید اندازه‌ی مرز‌های رنگی ایجاد شده را کم و زیاد نمایید.

۷. ویرایش استیکر‌ها

نرم افزار PicsArt امکان اضافه کردن استیکر‌های بسیار زیادی را فراهم می‌کند. البته هر فرد سلیقه‌ی خاص خودش را دارد و می‌خواهد استیکر‌ها را با سبک و سیاق خاصی به تصاویرش اضافه کند. به همین دلیل شاید روش PicsArt‌ مورد قبول همه نباشد.

برای این که تا حدی شخصی سازی این موضوع را بالاتر ببرید، جالب است بدانید که با استفاده از این اپلیکیشن حتی می‌توانید استیکر‌های اضافه شده را هم ویرایش کنید. برای انجام این کار، ابتدا یک استیکر به تصویر خود اضافه کنید. به محض اضافه کردن یک استیکر گزینه‌های مد نظر برای ویرایش استیکر نیز به شما نمایش داده خواهد شد.

۸. ایجاد استیکر‌ها در اشکال مختلف

شاید دلتان بخواهد استیکر‌هایی با اشکال مختلف ایجاد کنید. این امکان هم با استفاده از اپلیکیشن PicsArt فراهم شده. برای این کار کافیست ابتدا روی Tools از نوار پایین بزنید و سپس Shape Crop را انتخاب نمایید.

حالا شکل مورد نظر خود را از نوار پایینی انتخاب کنید. حالا با تکان دادن مرز‌های شکل ایجاد شده، تصویر را آنطور که می‌خواهید تغییر دهید. وقتی همه‌ی کار‌ها انجام شد، گزینه‌ی Save را از نوار بالای صفحه انتخاب نمایید.

حالا استیکر ساخته شده به بخش استیکر‌ها اضافه شده است و می‌توانید از این پس آن‌ها را روی هر تصویر دیگری که در حال ویرایش آن هستید، اضافه کنید.

۹. تغییر پس زمینه‌ی یک تصویر

گاهی پیش می‌آید که پس زمینه‌ی یک تصویر آنطور که می‌خواهیم نیست و دوست داریم آن را تغییر دهیم. اپلیکیشن PicsArt امکان انجام این کار را به سادگی فراهم کرده است.

برای تغییر پس زمینه‌ی یک تصویر، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بخشی از یک تصویر که می‌خواهید پس زمینه‌اش تغییر کند را انتخاب کنید. برای این کار کافیست از بخش Tools گزینه‌ی Free Crop را انتخاب نمایید. بخش مورد نظر از تصویر را انتخاب کنید. بخش انتخاب شده به قسمت My Stickers‌ می‌رود.

حالا پس زمینه‌ای که می‌خواهید به تصویر اضافه کنید در اپلیکیشن باز کنید. حالا با استفاده از گزینه‌ی Sticker، استیکر ساخته شده در مرحله‌ی قبلی را انتخاب کنید. با استفاده از ابزار موجود در اپلیکیشن، استیکر اضافه شده را آنطور که می‌خواهید روی تصویر پس زمینه‌ی جدید تنظیم کنید.

۱۰. افزودن مرز‌های سفید به تصاویر

شاید در اینستاگرام عکس‌هایی دیده باشید که نسبت به بقیه‌ی تصاویر متفاوت هستند. این عکس‌ها عموما با استفاده از مرز‌های سفید در اطراف تصاویر خود، به آن‌ها جلوه‌ی جالب تری می‌دهند.

با کمک اپلیکیشن PicsArt می‌توانید مرز‌های سفید را به تصاویر اینستاگرامی خودتان نیز اضافه کنید. البته لازم به ذکر است که این رنگ می‌تواند هر رنگ دیگری نیز داشته باشد.

برای اعمال این تغییر تصاویر مورد نظر خود را در اپلیکیشن PicsArt باز کرده و سپس گزینه‌ی Square Fit را انتخاب نمایید. سپس با استفاده از انگشت‌هایتان تصویر را کوچک‌تر نمایید تا مرزی که ایجاد می‌شود باریک‌تر یا کلفت‌تر شود. حالا گزینه‌ی Save را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که علاوه بر مطالبی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، ترفندهای بسیار زیاد دیگری نیز در اپلیکیشن PicsArt وجود دارد که شاید موفق نشده باشیم به معرفی آن‌ها بپردازیم. بهترین راه برای یادگیری و حرفه‌ای شدن در ویرایش تصاویر، تمرین است.

اگر ترفند جالب دیگری از این اپلیکیشن می‌دانید آن را با ما در میان بگذارید.

 

دانلود برنامه:

دانلود از گوگل پلی

دانلود از اپ استور

 

منبع: Digiato

لینکدین هم به قابلیت استوری مجهز شد

لینکدین به طوری خطرناک به ارائه قابلیتی نزدیک شده که برای این شبکه اجتماعی چندان حرفه‌ای به نظر نمی‌رسد. ظاهرا مایکروسافت که این روزها مالک لینکدین به شمار می‌آید، از کپی کردن ایده‌های به کار رفته در سایر شبکه‌های اجتماعی برای جلب مخاطبین جوان‌تر ابایی ندارد، برای همین می‌خواهد خصوصیتی مشابه استوری‌های اینستاگرام را به فضای لینکدین بیاورد.

اسنپ چت پایه‌گذار قابلیت استوری در شبکه‌های اجتماعی بود. پس از آن، اینستاگرام، فیسبوک، واتس‌اپ و بسیاری از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز تصمیم به الگوبرداری از اسنپ چت گرفتند و حالا نوبت به مایکروسافت رسیده است. با این وجود، شیوه‌ای که مایکروسافت برای پیاده‌سازی استوری‌ها در نظر گرفته کمی عجیب و غیر معمول به نظر می‌رسد.

بر خلاف بسیاری از شبکه‌های اجتماعی، در استوری‌های لینکدین فقط ویدیوها اجازه انتشار دارند. بنابراین خبری از تصاویر ثابت نیست. نکته بعد این که استوری‌های لینکدین به سرعت سایر شبکه‌های اجتماعی ناپدید نمی‌شوند و به مدت یک هفته قابل مشاهده هستند. بعد از گذشت این فرصت یک هفته‌ای نیز به طور کامل پاک نشده و در پروفایل افراد باقی می‌مانند تا بسته به تنظیمات حریم شخصی، بازدیدکنندگان بتوانند برای همیشه آن‌ها را تماشا کنند.

ایشا پتل، مدیر محصولات لینکدین ارائه این قابلیت (که فعلا Student Voices نامگذاری شده) را برای دانشجویان آمریکایی تأیید کرده تا به لطف آن بتوانند تجربیات کارآموزی، پروژه‌های کلاسی و سایر موفقیت‌های خود را با دیگر همکلاسی‌ها و همکاران خود به اشتراک بگذارند.

استوری‌ها که این روزها یکی از اعضای جدایی ناپذیر شبکه‌های اجتماعی هستند، در ذات خود برای اشتراک‌گذاری رویدادهای روزمره و گذرای زندگی افراد طراحی شده‌اند. اما با خروج از این قالب و حضور دائمی در محیط حرفه‌ای لینکدین که فضایی برای ارتباط کارفرمایان و افراد جویای کار به حساب می‌آید، ممکن است جلوه چندان خوبی نداشته و استفاده از آن‌ها خیلی حرفه‌ای نباشد.

همچنین برای کارفرمایانی که به دنبال استخدام افراد می‌گردند، مطمئنا گشت و گذار در میان ویدیوها نسبت به مطالعه رزومه‌های متنی کاری دشوار و زمان بر خواهد بود. با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد که مایکروسافت ارائه قابلیت استوری در لینکدین را راه حلی مناسب برای جلب مخاطبین جوان‌تر می‌داند که برای این غول نرم‌افزاری به معنای افزایش درآمدها خواهد بود.

 

منبع: Digiato

توصیه‌های ایمنی که مانع سرقت گوشی همراه می‌شود

با افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در ماه‌های اخیر شاهد رشد سرقت موبایل در شهر تهران هستیم. بازار گوشی قاپی آنقدر گرم است که داغ مالباختگی را بر دل بسیاری از شهروندان گذاشته است.

این در حالیست که در روزهای اخیر کابران شبکه‌های اجتماعی از به قتل رسیدن یک جوان اهل سیستان‌وبلوچستان در تهران توسط سارقان تلفن همراه خبر می‌دهند.  امیر جمالی، فردی است که برای ادامه تحصیل به تهران آمد اما سارقین با قصد دزدیدن گوشی او را به قتل رساندند.

وضعیت نابسامان اقتصادی در ماه‌های اخیر را شاید بتوان یکی از دلایل رشد سرقت موبایل در کلان‌شهر تهران دانست. وضعیتی که قاپ‌زن‌ها، زورگیرها و سارقین را بر آن داشته تا با تمام قوا به جان و مال مردم حمله‌ور شوند و امنیت جامعه را به مرحله هشدار برسانند.

گفتنی است که برخی از محله‌های تهران صدمات بیشتری از این وضعیت اسفناک دیده‌اند. به گفته اهالی محله نیلوفر، آمار سرقت تلفن همراه به‌ویژه در ماه‌های اخیر در این محله به شدت بالا رفته است. هرچند آمار رسمی از این سرقت‌ها در دست نیست، اما به نظر می‌رسد این محدوده به دلیل موقعیت جغرافیایی و بافتی که دارد، بیشترین سرقت گوشی همراه را به خود دیده است.

«محمدرضا ملک» دبیر شورایاری محله نیلوفر درباره سرقت‌های پی‌درپی در محله‌شان می‌گوید: «وجود مراکز اداری و شرکت‌های خصوصی و رفت‌وآمد افرادی که معمولاً گوشی‌های گرانقیمت دارند، این سرقت‌ها را بیشتر کرده است. چند روز پیش در خیابان سهروردی یکی از سرنشینان موتورسیکلت مقابل خودرویی که دوبله پارک کرده بود ایستاد و به بهانه نشانی پرسیدن، داخل خودرو را رصد کرد و چند دقیقه بعد با یک اشاره گوشی مسافر را از داخل خودرو به سرقت برد.

راننده خودرو با سرعت خیابان یکطرفه را دنبال او رفت، اما به گردپای موتورسواران جوان و تیزپا هم نرسید. تنها چاره آن احتیاط و هشیاری است. متأسفانه بی‌احتیاطی شهروندان کار دست آنان می‌دهد. بهترین راه مصونیت از سارقان گوشی، در دست نداشتن گوشی در خیابان و هشیاری کامل نسبت به اطراف است. برای یادآوری این نکته با نصب بنر در کنار سرای محله نیلوفر، شهروندان را به هشیاری بیشتر تشویق می‌کنیم.»

محله‌های دیگری همانند کریمخان، آبان و ویلا نیز وضعیتی مشابه دارند و بسیاری از مردم در نگرانی به سرقت رفتن موبایل‌هایشان هستند.

در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۹۷ فرمانده نیروی انتظامی تهران نیز در حاشیه پانزدهمین مرحله از طرح رعد توسط کلانتری‌ها، افزایش سرقت در پایتخت را تایید کرد. سردارحسین رحیمی در این مراسم گفته بود تا به آن تاریخ  ۵۰۰ سارق و مال‌خر شناسایی و دستگیر شده‌اند و ۳۳۰ حکم قضایی به مرحله اجرا درآمده‌ است.

با این معضل حتما لازم است اقدامات ایمنی در رابطه با حفظ و مراقبت از موبایل‌های خود در معابر عمومی را بیاموزید تا داغ مالباختگی در سینه‌تان نماند.

توصیه‌های ایمنی که مانع سرقت گوشی همراه می‌شود

 • با توجه به اینکه سارقان تمایل بیشتری به سرقت تلفن همراه دارند لازم است هنگام استفاده از تلفن همراه مراقب اطراف خود باشید و از صحبت طولانی یا بازی با گوشی در خیابان خودداری کنید.
 • بهتر است هنگام تماس از هندزفری صحبت کنید و در غیر این صورت هنگام مکالمه، گوشی تلفن را سمت دیوار بگیرید.
 • گوشی‌های همراه خود را به کودکان خردسال ندهید.
 • از نگهداری فایل، اسناد، اطلاعات شخصی و محرمانه و عکس و فیلم‌های خصوصی در تلفن همراه خودداری کنید.
 • در هنگام خرید، گوشی را از فروشندگان معتبر خریداری کنید و حتما سریال گوشی را با جعبه مطابقت دهید تا در هنگام سرقت به مشکل برنخورید.
 • بعد از خرید گوشی اکانت گوگل و یا اپل آی دی خود را روی آن فعال کنید تا در صورت مفقود شدن یا گم شدن بتوانید از طریق سایت های مرتبط آن را قفل کنید و یا اطلاعاتتان را پاک کنید.

بدون شک با رعایت این نکات میزان سرقت تلفن همراه کمتر می‌شود.

چگونه گوشی‌های سرقت شده را ردیابی کنیم؟

در صورتی که گوشی‌تان به سرقت رفته باشد، می‌توانید از قابلیت‌های خود گوشی و اپراتورها برای یافتن آن استفاده کنید؛ هرچند با اجرای طرح رجیستری در صورت عدم انجام فرآیند انتقال مالکیت، اپراتورها به سیم‌کارت جدید، سرویس نخواهند داد.

اگرچه خرید گوشی‌های دست‌دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، در صورتی که فردی بخواهد گوشی خود را بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت پس از مدتی گوشی برای سیم‌کارت جدیدی که درآن قرار گرفته غیرفعال می‌شود. بنابراین گوشی‌های سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.

اپراتور همراه اول

مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودشده یا به سرقت‌رفته خود می‌توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند.

می توانید به روش زیر شماره سریال گوشی خود رابرای اپراتور ارسال کنید:

 1. از طریق شماره گیری کد#سریال گوشی *۲۱۴۱*۱۰*
 2. ارسال کد ۲۱۴۱ به شماره ۱۰ ( سامانه جامع پیامکی خدمات همراه اول)

پس از انجام این مراحل سرویس ردیابی گوشی شما تا ۱۰ روز پس از دریافت شماره سریال، گوشی مفقود شده شما را جستجو می کند و در نهایت نتیجه را از طریق پیامک به صاحب گوشی ارسال می کند و به این وسیله مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیری می کند.

نکته: در صورت عدم موفقیت در ردیابی گوشی، مشترک می‌تواند برای ردیابی اقدام و سرویس را مجددا فعال کند

اپراتور ایرانسل

مشترکین سیم‌کارت های ایرانسل می توانند مطابق روش زیر نسبت به ردیابی گوشی مفقوده خویش اقدام کنند.

 1. با مرکز تماس ایرانسل از طریق شماره ۷۰۰یا ۷۰۳۳ از خطوط ایرانسل و ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ یا ۰۹۳۷۷۰۳۳۰۰۰ از سایر خطوط امکان پذیر ارتباط برقرار کنند. نسبت به مسدود شدن سیمکارت خود اقدام کنند.
 2. با گذشت پنج روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره‌گیری می‌کند. آنگاه پیام‌هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم‌کارت برایشان ارسال می‌شود. پس از آن کافی است کاربر شماره سریال ۱۵ رقمی گوشی (درج‌شده روی جعبه گوشی) مفقودشده را وارد کند.
 3. ظرف مدت ۴۸ ساعت پس از ثبت درخواست، نتیجه ردیابی به خط ایرانسلی که از طریق آن با سامانه پیامکی تماس گرفته‌اید ارسال خواهد شد. توجه کنید، در صورت مثبت بودن نتیجه ردیابی، پیامکی حاوی تاریخ ردیابی و کد پیگیری برای شما ارسال می شود. شما می توانید با در دست داشتن کد پیگیری و تاریخ ردیابی به مراجع قضایی مراجعه کرده و نامه قضایی دریافت کنید.
 4. بدانید که باید اصل نامه را به شرکت ایرانسل تحویل داده و با مراجعه مجدد به مراجع قضایی پیگیر دریافت نتیجه ارسالی از ایرانسل باشید.

نکته: توصیه می شود اگر پاسخ منفی بود می‌توانید پس از گذشت ۵ روز مجددا نسبت به درخواست ردیابی گوشی خود اقدام کنید.

استفاده از قابلیت‌های گوشی

امروزه گوشی‌های هوشمند نیز راه‌کارهایی را برای یافتن گوشی‌های گم‌شده و به سرقت رفته در نظر گرفته‌اند. اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته باشد، دو راه‌حل کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش‌ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش‌بینی کرده باشید. به طور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS میسر است.

 • یکی از این روش‌ها استفاده از اکانت گوگل است؛ برای اینکه بعدا بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل است، استفاده کنید، حتما باید یکبار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی‌میل خود شوید و فرقی نمی‌کند از چه طریقی (جی‌میل، گوگل‌پلی، مپس، یوتیوب و ….) وارد اکانت خود شوید. در صورتی که گوشی شما گمشده باشد، می‌توانید با وارد کردن اطلاعات اکانت خود، مکان فعلی گوشی خود را شناسایی کنید.
 • گزینه دیگر «Lock» است که با استفاده از این قابلیت می‌توانید در صورت گم شدن گوشی، گوشی خود را قفل کرده و حتی برای آن پسورد بگذارید. همچنین گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گم شده و می‌توانید با استفاده از این گزینه، اطلاعات حساسی که در گوشی دارید را پاک کنید. البته در صورتی می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید که گوشی‌تان به اینترنت متصل باشد.
 • روش دیگر پیدا کردن این گوشی‌ها، استفاده از GPS است. برای این قابلیت ابتدا باید نرم‌افزار GPS SMS Phone Finder را برروی گوشی نصب کنید و از خط دیگری عبارت locateme YOUR_KEY را به خط خود بفرستید. عبارت YOUR_KEY در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید آن را تعیین کنید. در این صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با توجه به لزوم روشن بودن GPS برای این قابلیت، برای اینکه بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود، از اپلیکیشن‌های قفل‌گذاری استفاده کرده و روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.
 • همچنین دارندگان گوشی‌های آیفون می‌توانند از قابلیت «Find My iPhone» برای پیدا کردن دستگاه خود استفاده کنند و اقدامات دیگری نیز برای در امنیت نگه داشتن اطلاعات خود انجام دهند. البته در صورتی که مطمئنید گوشی شما به سرقت رفته و گم نشده است، به هیچ‌وجه شخصا اقدام به پیگیری موضوع نکنید و حتما از طریق مراجع ذی‌صلاح از جمله پلیس فتا اقدام به پیگیری موضوع کنید.

 

منبع: Rooziato

اپل و کوالکام آشتی می‌کنند؛ احتمال عرضه آیفون‌های 2020 با فناوری 5G

آیا آیفون‌های 2020 با مودم 5G عرضه می‌شوند؟اگر اخبار دنیای فناوری را دنبال کرده باشید، حتماً از جریان درگیری های حقوقی اپل و کوالکام آگاه هستید؛ کوالکام مدعی است از اپل چند میلیارد دلار طلب دارد و اپل هم ادعا می کند قیمت مودم های کوالکام بیشتر از حد واقعی است.

درگیری های اپل و کوالکام تا جایی پیش رفت که کمپانی ساکن کوپرتینو، در هیچکدام از آیفون های 2018 خود از مودم کوالکام استفاده نکرد و محصولات اینتل را جایگزین کوالکام کرد. بر اساس آمار موجود، دو شرکت آمریکایی در 50 دعوای حقوقی مربوط بهمالکیت فکری با یکدیگر درگیر هستند که در شش کشور و شانزده حوزه قضایی مختلف در جریان است.

اما امروز استیو مولنکوف مدیرعامل کوالکام در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که شرکتش در یک قدمی حل اختلافات با اپل قرار دارد. به گفته مولنکوف، دو شرکت با یکدیگر در ارتباط هستند و درگیری های حقوقی به کوارتر چهارم (اشاره به چهار کوارتر بازی در ورزش بسکتبال) رسیده اند. هرچند مولنکوف از پاییز سال قبل وعده پایان اختلافات با اپل را داده بود، در ادامه عنوان کرد:

ما همیشه راجع به این موضوع صحبت کرده ایم و من همواره گفته ام که در نیمه دوم سال جاری و اوایل سال بعد، با اپل به راهکار مشترکی دست پیدا می کنیم و حالا هم شرایط خلاف گفته های من را نشان نمی دهند.

گفتنی است حتی اگر اپل و کوالکام به راهکار مشترکی برسند و اختلافات را کنار بگذارند، باز هم بعید است مودم های کوالکام در آیفون های 2019 مورد استفاده قرار گیرند. در عوض ممکن است دو شرکت برای سال پس از آن به توافقاتی برسند که در چنین شرایطی، احتمالاً در آیفون های 2020 شاهد حضور فناوری 5G خواهیم بود؛ نخستین محصولات اپل که به نسل بعدی شبکه های ارتباطی مجهز خواهند شد.

 

راهنمای آماده سازی اولین نمایشگاه عکاسی شما

اگر این مطلب را می خوانید احتمالا شما یک ذخیره از عکس هایی که خودتان گرفته اید دارید. اما اجازه دهید سوالی بپرسم، هیچ کدام از آنها تا به حال روشنایی روز را دیده اند؟ البته، شما احتمالا یک حساب Flickr دارید و همیشه عکس هایتان را در فیسبوک آپلود می کنید. اما تا کنون به رفتن به مرحله بعد فکر کرده اید؟

من اخیرا یک نمایشگاه عکس با گروه کوچکی از عکاسان داشتم. می خواهم شما را به میان روندی ببرم که برای آماده سازی و اجرای نمایشگاه انجام دادم – این کار به آن سختی که احتمالا فکر می کنید نیست! عکس های درون این آموزش یا عکس های خودم هستند که در نمایشگاه بودند یا عکس هایی هستند که در مدت نمایشگاه گرفته شده اند.

نمایشگاه

لغت های گالری و نمایشگاه ممکن است کمی جدی به نظر برسند و نگران کننده باشند، اما نباید این طور باشد. یک نمایشگاه، فقط یک نمایش عمومی از کارهای ماست و یک گالری، فقط مکانی است که در آن، این نمایش را برگزار می کنیم. نمایشگاه شما می تواند در یک رستوران یا یک کتابخانه برگزار شود که در شب های نمایش تبدیل به گالری شما می شوند. اینها ممکن است شبیه یک سالن خیلی شیک با دیوار های سفید در لندن نباشند اما نمایش کارهای شما به عموم در هر شرایط، برای شما به عنوان یک عکاس بسیار مفید است.

تحلیل هزینه/سود

داشتن یک نمایشگاه فایده های بسیاری دارد. نمایش آثارتان به عموم راهی عالی برای مشهور کردن اسم شما در اجتماع است. همچنین بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفستان به عنوان یک هنرمند است. من سرسختانه بر این عقیده ام که هنر برای مصرف شدن است. عکاسی هم یک هنر است، پس سودی نمی رساند که آنرا در یک هارد دیسک محصور کنید.

خب حاشیه رفتن کافی است. نوبت، نوبت هزینه است. چیزهایی که باید برایشان هزینه کنید شامل این موارد هستند: چاپ، قاب، احتمالا هزینه مکان و هر غذا یا نوشیدنی که می خواهید فراهم کنید. به همه ی اینها قبل از شروع کار توجه کنید. غیر خلاقانه ترین و غیر رمانتیک ترین چیزی که ممکن بود در این کار به ذهنتان برسد، بله، باید بودجه فراهم کنید.

قدیمی یا جدید

اساسا دو انتخاب برای آنچه می خواهید نمایش دهید دارید. می توانید چیزی کاملا جدید خلق کنید و آنرا متناسب با نوع نمایشگاهتان درست کنید. یا می توانید کارهایتان را از آرشیو بیرون بکشید. عکاسی از چیزی جدید مزایای خود را دارد ولی برنامه ریزی بیشتری هم لازم دارد. اگر محدودیت دارید این انتخاب واقعا سخت است.

اگر حجم کار آرشیو شده ی زیادی دارید و تصمیم دارید تصاوری از آن را بیرون بکشید و مجموعه ای درست کنید، پس به این نکته توجه کنید که عکس ها چگونه گرفته شده اند. ممکن است دوربین جدید شما چاپ های ۳۰×۴۰ سانتی متر خوبی بدهد ولی آن دوربین ۱٫۳ مگاپیکسلی که در دوران تحصیل استفاده می کردید در این اندازه ی چاپ اصلا خوب نباشد.

انتخاب یک تم (Theme)

یک مجموعه تصادفی از تصاویر به اندازه گروهی از تصاویر که هم رده هستند یا در مفهوم یک تم می گنجند، تاثیر گذار نیست. یک عکس از ظرفی میوه ممکن است به خوبی اجرا شده باشد ولی قرار دادن آن در کنار مجموعه ای با موضوع میوه (یا خوردن، یا حتی چیزی نزدیک یا مشتق شده از آن مثل بخشش یا اطعام) می تواند به آن وزن بیشتری دهد.

تم من اندکی پیچیده بود. آن تلاش می کرد قیاسی از چهار فصل سال با فصل های زندگی ارائه دهد. از آنجایی که من عکس هایم را از آرشیو بیرون می کشیدم، اول تم را انتخاب کردم و متناسب با آن عکس ها را جستجو کردم. این تصویر در بخش تابستان قرار داشت.


The dance building is lonesome with twirling lights and a tables bathed in a blue heat Saturday, Apr 8 for a Lakota West Prom during a Cintas Center. Staff Photo by Cameron Knight

جست و جوی مکان

هر شهری در سراسر دنیا کاملا از بقیه متفاوت است. شهر من از نظر اندازه یک شهر متوسط است با ۳۰۰،۰۰۰ نفر درون مرزهای شهر و ۲ ملیون نفر دیگر در اطراف آن. هنر به طور خوبی در آن حمایت می شود و ده ها گالری و فضاهای هنری در منطقه مرکزی شهر وجود دارد. اما کافی شاپ های محلی، کتابخانه های عمومی، خرده فروشی لوازم برقی، مراکز اجتماعی، مدارس و دانشگاه ها نیز مکان هایی عالی برای یک نمایشگاه اند. خلاقیت به خرج دهید.

از نزدیک شدن به فضاهایی که تا کنون در آنها هیچ نمایشگاهی برگزار نشده است واهمه نداشته باشید. همه ی چیزی که شما نیاز دارید چند عدد دیوار است. به فضاهای نامرسوم به عنوان یک معامله نگاه کنید. شما همه ی دوستانتان و جامعه ی حمایت کنندگان محلی تان را در شب های نمایشگاه به کسب و کار آنها می آورید. این کار مکان را در معرض دید قرار می دهد. و اگر در آن مکان چیز هایی فروش رود، به خصوص غذا و نوشیدنی، آنها می توانند پول به دست بیاورند.

به موضوع اصلی بازگردیم، شاید لازم باشد دیوار ها را تزئین کنید، چه برای یک شب چه برای سه تا چهار هفته. این منصفانه است. ما از یک فضای چند منظوره برای نمایشگاهمان استفاده کردیم که قبلا به عنوان آبجوسازی از آن استفاده می شده ولی اکنون میزبان هر نوع رویدادی است.

دسته ای بیاب و گرنه تنها پرواز کن

در مراحل ابتدایی برنامه ریزی باید تعیین کنید که می خواهید یک نمایشگاه تنها داشته باشید یا کارهایتان را همراه دیگر هنرمندان نمایش دهید. اگر بار اول شماست، معمولا آسان تر است که کارهایتان را با دیگران نمایش دهید. آیا شما عضو گروه یا کلوپ عکسبرداری هستید؟ آیا افرادی از شهر شما در وبسایت های مربوط به عکس مثل Flickr عضو هستند و عکس به اشتراک می گذارند؟

هنرمندان دیگری از شهرتان می شناسید که عکاس نباشند؟ نقاش، مجسمه ساز، نوازنده و دیگر هنرمندان نیز می توانند همراهتان شوند! در نمایشگاه ما (که آنرا max نامیدیم چرا که جذاب به نظر می رسید و یکی از دوستان توصیه کرده بود) ما ۶ عکاس بودیم. این امر پر کردن دیوار های بزرگ فضایی که در اختیار داشتیم را راحت می کرد.

چاپ

چاپ عکس می تواند بسیار پرهزینه باشد. می توانید با استفاده از سرویس های چاپ آنلاین، به خصوص اگر تخفیف داشته باشند، کمی در هزینه صرفه جویی کنید. همچنین اگر پرینتر دارید می توانید خودتان چاپشان کنید.

قبل از هزینه کردن برای چاپ توجه کنید که چه مقدار فضا برای کار دارید و چه مقدار پول می توانید هزینه کنید. به تجربه من، چاپ چند عکس کوچکتر می تواند ارزان تر از چاپ یک عکس خیلی بزرگ در بیاید. اما ممکن است شما بخواهید از سایز های مختلف داشته باشید تا به نمایشگاهتان تنوع بدهید.

قاب

قاب گرفتن عکس ها به راحتی می تواند گرانترین بخش نمایشگاهتان باشد.ارزان ترین قاب های ۲۰×۲۵ سانتی متر می تواند تا ۵ دلار هزینه داشته باشد اما ظاهرشان مشخص است چنین قیمت گرانی دارند. جز اینکه بخواهید یک نمایشگاه نامرسوم داشته باشید، برای هر قاب و زمینه نگه دارنده، برای عکس های ۲۰×۲۵ سانتی متر حداقل ۱۵ دلار پیش بینی کنید.

می دانم که بسیاری از هنرمندان از یک مغازه تجهیزات منزل سوئدی مشخص، قاب های خود را تهیه می کنند. من از یک گزینه جایگزین در ایجاد چیزی متفاوت برای نگه داشتن عکس هایم استفاده کردم (البته به منظور ارزان شدن کار). از اینکه خارج از چهارچوب فکر کنید ترس نداشته باشید. من ۲۰ عکس را به نمایش گذاشتم و برای هر قاب ۵ دلار هزینه کردم، پس باز هم ۱۰۰ دلار برای کل قاب ها هزینه شد. این هزینه مشخصا از هزینه چاپ عکس های کوچک من بیشتر بود.

آخرین نمایش

ممکن است من در این نمایشگاهم کمی دل را به دریا زده باشم، اما من جمعیتی که مخاطبم هستند را می شناسم. از اینکه نمایشگاه شما مناسب مخاطبین شماست مطمئن شوید. انتخاب های شما نشانی از جایگاه هنری شخصی شماست، پس اجازه ندهید مخاطبان شما در این باره زیاد به این سو و آن سو منحرف شوند. اگر خوب انتخاب کرده باشید، آنها نیز می پسندند.

اما از نقطه نظر نمایشگاه، به خاطر داشته باشید نمایشگاه عجیب و غریبی (مثل نمایشگاه من) احتمالا نباید بر دیواری از یک رستوران خوب به نظر برسد پس در انتخاب مکان دقت کنید. مطمئن شوید همه چیز کاملا درست و منظم است و همه شیشه های قاب ها تا حد ممکن تمیز هستند.

این تصویر نمایش من از «بهار» است.

به سراغ دنیای بیرون بروید

اکنون شما بهترین کارهایتان را برق انداخته، آماده کرده اید. حالا مخاطبان را خبر کنید. با دوستان و خانواده شروع کنید سپس سراغ تکنولوژی بروید. در بین توئیتر، فیسبوک، MySpace، Flickr و جامعه های مجازی، پنل های پیامکی و وبسایت یا وبلاگ شخصی تان نباید مشکلی با اطلاع رسانی برنامه تان به مردم داشته باشید.

اندکی هم به سراغ روش های سنتی تر بروید. با روزنامه محلی تان تماس بگیرید. اجازه دهید تعدادی از معلم های عکاسی از کارتان بدانند و از هنرجوهای خود دعوت به شرکت کنند. تعدادی پوستر در فروشگاه های دوربین محلی نیز ضرری ندارد. از انجام این بخش کار غفلت نکنید، چرا که نمایشگاه تان را جذاب تر خواهد کرد. تصویر زیر «تابستان» مجموعه من است.

نمایشگاه

شما باید به نمایشگاهتان در دو بخش فکر کنید. بخش افتتاحیه یا مهمانی که شب اول است، یا حداقل شبی نزدیک به انتهای آماده سازی شماست. پس از آن، معمولا نمایشگاه شما برای یک دوره ی زمانی باز خواهد بود تا مردم بتوانند در وقت بازدید عمومی از آن بازدید کنند. تصویر بعد تابلو «پاییز» است که به نمایش گذاشتم.

افتتاحیه

تمام تلاشتان را برای افتتاحیه بکنید. ما در افتتاحیه مان خوش شانس بودیم که یک محل نوشیدنی فروشی داشتیم. آنها سود فروش را برای هزینه برق و دستمزد فروشنده نگه داشتند. همچنین ما مطمئن شدیم موسیقی خیلی خوبی داشته باشیم و به صورت اتفاقی به خاطر محیط زیرزمینی نمایشگاه، ما یک میز پینگ پونگ برپا شده داشتیم.

به دعوت از یک نوازنده محلی برای اجرا فکر کنید. و مهمتر از هر چیز دیگری مطمئن شوید مکان هایی برای نشستن وجود دارند. بازدیدکنندگان اصلا دوست ندارند مدت زیادی سر پا بایستند اما اکثر گالری ها به طور گستاخانه ای فاقد بخشی برای نشستن هستند. تصویر زیر بخش «زمستان» من است.

مدت بازدید

مدت بازدید برای کسانی است که به افتتحایه ی شما نرسیده اند یا دعوت نبوده اند. مدت بازدید در گالری های سنتی یا موزه ها حتی تا یک ماه یا بیشتر نیز می تواند به طول بکشد. احتمالا این زمان برای اکثر افراد طولانی است. واضح است اگر مکان نمایشگاه شما برنامه ی نمایشگاه یا کار دیگری داشته باشد، آنها برای شما حداکثر مدت بازدید نمایشگاه تان را مشخص خواهند کرد.

اگر قدرت انتخاب با شماست، طول مدت بازدید، بیشتر به نوع مکانی که در آن نمایشگاه را برپا می کنید بستگی دارد. برای یک رستوران که در اغلب روزهای هفته باز است، زمان زیادی لازم ندارید. برای یک مکان هنری که فقط در آخر هفته ها باز است احتمالا مدت بیشتری بخواهید. این نکته به شما شانس بیشتری برای فروش کارهایتان می دهد.

فروش

اول می خواهم این مقدمه را بگویم که اگر نمایشگاه اول شماست (یا دوم یا حتی چندین نمایشگاه بعد از آن) نباید انتظار پول در آوردن داشته باشید. اگر به آن به عنوان یک تلاش پول ساز نگاه می کنید، ناامید خواهید شد. اما شاید بتوانید مقداری از هزینه ها را جبران کنید.

پیشنهاد اول من این است که قطعه های خود را منطقی قیمت بگذارید، اما خودتان را زیر قیمت نفروشید. اصولا طبق اندازه قیمت بگذارید. همه ی عکس های ۲۰×۲۵ سانتی متر شما اگر همه در یک نوع قاب ارائه شده اند، باید یک قیمت داشته باشند. اگر از یک شیوه یا کاغذ یا قاب خاص برای برخی کارها استفاده کرده اید می توانید آنها را کمی گران تر قیمت بگذارید. کار ها را بر اساس اینکه فکر می کنید خوب یا بد هستند قیمت نگذارید.

همچنین من نسخه های کوچکتری از کارها را چاپ کرده بودم و آنها را بدون قاب با قیمتی بسیار ارزانتر می فروختم. این به مردم این شانس را می دهد بدون هزینه کردن همه ی پول خود، چیزی به خانه ببرند. موزه ها همین کار را با فروش پوستر ها و کارت پوستال هایی از اثر های مشهور خود انجام می دهند. این یک قاعده کلی است.


Fairfield High School connoisseur Timmy Kellum((cq)) bikes during a Joyce Park movement park Monday afternoon. Staff Photo by Cameron Knight

دنبال کردن

یک دفتر ثبت مهمان ها در افتتحایه و اگر ممکن است در طول زمان نمایشگاه داشته باشید. اسم، آدرس ایمیل و در صورت امکان نظر بازدید کنندگان را جمع کنید. با آنها چه حالا و چه در آینده در ارتباط باشید. می توانید یک ایمیل محتوی آدرس وبلاگ یا وبسایت تان به آنها ارسال کنید یا از برنامه بعدی خود مطلعشان کنید.

اگر برای پول عکاسی می کنید، عکاسی پرتره و ازدواج را دوست دارید، یک دسته بزرگ کارت ویزیت در افتتاحیه داشته باشید. واقعا فضای بهتری برای آن پیدا نمی کنید.

اکنون شما برای یک نمایشگاه آماده شده اید، پس اگر این مقاله به شما کمک کرده، لنزک را هم از نمایشگاه خود مطلع کنید.

منبع: Lenzak

اولین استاندارد جهانی برای پهپادها اعلام شد

با افزایش محبوبیت پهپادها و استفاده از کاربران از این گجت‌ها، سوال‌های بسیار زیادی در رابطه با قوانین و مقررات پیرامون آنها بوجود آمده است. برخی کشور‌ها قوانینی مخصوص خودشان برای پرواز پهپاد‌ در نظر گرفته‌‌اند. برای مثال انگلستان، پرواز پهپادها از فاصله‌ی یک کیلومتری فرودگاه‌ها را ممنوع کرده یا اینکه اداره‌ی هوانوردی فدرال ایالات متحده به کاربران این کشور اجازه داده که در فضا‌های کنترل شده نیز پهپادهایشان را به هوا بفرستند.

حال سازمان بین‌المللی استانداردسازی سعی کرده برای اینکه باید و نباید‌هایی کلی برای پرواز پهپادها تعیین کند، اولین پیش نویس استاندارد‌های جهانی را برای استفاده از پهپاد اعلام نماید.

بر اساس این پیش نویس مشخص شده که نباید پهپادها را نزدیک فرودگا‌ها و مناطق محدود دیگر به پرواز درآورد. علاوه بر این بر اساس استاندارد‌های تعیین شده باید از پرواز پهپاد در منطقه‌های حساس نیز جلوگیری به عمل آورد.

در این استاندارد‌ها اشاره شده که اپراتورهای پهپاد‌ نیز باید به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارند و حالتی ایمن برای پرواز‌های ناموفق با دخالت انسان طراحی کنند. سازمان ISO علاوه بر این پیشنهاد داده که باید در محل های به خصوص امکاناتی برای تمرین، تعمیرات و نگهداری پهپادها ایجاد شود. همچنین باید قوانینی درباره‌ی حفاظت از دیتای پهپادهای کاربران را تعیین گردد.

گزارش شده که به طور قطع تا بهمن‌ماه امسال جلسات مشاوره‌ی عمومی درباره‌ی این استاندارد‌ها برگزار می‌گردد و پس از آن قوانین ثبت شده رسمی خواهند شد. البته باید در نظر داشت که باید و نبایدهای سازمان بین المللی استاندارد سازی، قوانین رسمی نیستند و این ارگان امیدوار است که دولت‌ها روندی مشابه  استاندارد‌هایشان در پیش بگیرد تا قوانین یک دستی درباره‌ی این پهپادها انتخاب گردد.

این قوانین در حالی اعلام شده که هیئت ایمنی هوایی بریتانیا معتقد است که نیمی از حوادث هوایی این کشور به پهپادها اختصاص داشته است. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بسیاری از دولت‌ها به سرعت چنین استاندارد‌هایی را در نظر بگیرند.

 

منبع: Digaito

اگر می‌خواهید در هوای سرد عکاسی کنید، این مطلب را بخوانید:

عکاسان حرفه‌ای چه طور در هوای سرد بدون دردسر کار می‌کنند و از پس شرایط بد آب‌وهوایی برمی‌آیند. مهم نیست که از چه دوربین و تجهیزاتی استفاده می‌کنید، آماده‌سازی مناسب و دانش کافی از تجهیزات، می‌تواند آسیب ندیدن دوربین در هر شرایطی را تضمین کند. در همین رابطه می‌توانید در مدت کوتاهی اینفوگرافی زیر را بخوانید و برای عکاسی در هوای سرد آماده شوید.

قبل از اینکه از خانه یا استودیو بیرون بزنید:

۱. باتری‌ها در برابر هوای سرد بسیار حساس هستند و کاهش دما در عملکرد آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد. به همین دلیل بهتر است چند باتری‌ یدکی به همراه داشته باشید و از قبل هم آن‌ها را شارژ کرده باشید.

۲. کیف دوربین یا کوله‌پشتی دوربین در هر شرایط می‌تواند از دوربین و وسایلی که به همراه دارید محافظت کند. هوای سرد و زمستانی هم از این قاعده مستثنا نیست.

۳. یک زیپ‌پک یا کیسه پلاستیکی زیپی نیز به همراه داشته باشید. در ادامه دلیل آن را خواهیم گفت.

۴. استفاده از دستکش در هوای سرد الزامی است.

استفاده از دستکش دست‌ها را گرم نگه می‌دارد و می‌توان با راحتی بیشتری دکمه‌ها و دیال دوربین را کنترل کرد. بهترین نوع دستکش برای عکاسی در هوای سرد، دستکش‌های بدون انگشتی هستند که با استفاده آن‌ها علاوه بر گرم نگه‌داشتن دست، می‌توان با راحتی بیشتری، با دوربین کار کرد.

عکاسی در هوای سرد:

یادتان نرود که باتری‌های اضافی را تا حد امکان گرم نگه دارید؛ مثلاً آن‌ها را در جیب خود قرار دهید. همچنین اگر فلاش‌ اکسترنال را با خود به همراه دارید فلاش و باتری آن را بهتر است که گرم نگه دارید.

چند توصیه برای عکاسی:

۱. نکته مثبت درباره هوای سرد برای عکاسی این است که نسبت به هوای گرم، معمولاً تمیزتر است و گردوخاک کمتری دارد. بنابراین می‌توان عکس‌هایی شارپ‌تری را ثبت کرد.

۲. اگر از منظره‌های برفی در روز عکاسی می‌کنید، باید حواستان به نوردهی باشد. ناحیه‌های برفی در صحنه به راحتی نورسنج دوربین را به اشتباه می‌اندازد و ممکن است که عکس نسبت به نوردهی نرمال تیره‌تر یا روشن‌تر به نظر برسد و جزئیات یخشی از تصویر را از دست بدهید. ساده‌ترین کار این است که با فرمت RAW عکاسی کنید و در حالت نورسنجی روشن‌ترین ناحیه‌های را نورسنجی کنید و با یک تا دو استاپ کمتر عکاسی کنید و بعداً در مرحله ادیت با مقادیر سایه و روشن را تنظیم کرد. از طرف دیگر استفاده از هود لنز هم در مناظر برفی الزامی است چرا که بازتاب نور خورشید از سطح برف می‌تواند باعث بروز فلر در عکس شود.

۳. در نیمه دوم پاییز و فصل تابستان با توجه به اینکه خورشید در طول روز با زاویه پایین‌تری می‌تابد، کیفیت نور برای عکاسی عموماً بهتر است و سایه‌های بلند‌تری خواهیم داشت. با توجه به موقعیت خورشید و احتمال ابری بودن هوا، اگر در حالت وایت‌بالانس خودکار عکاسی کنید، ممکن است عکس با سایه آبی‌رنگی ثبت شود. برای حل این مشکل می‌توان تنظیمات وایت‌بالانس را بر روی حالت ابری (Cloudy) قرار دهید تا رنگ‌ها گرم‌تر به نظر برسند.

۴. از فیلتر UV استفاده کنید. فیلتر UV تا حدودی اثر کاهش کنتراست بر اثر مه‌گرفتگی را که معمولاً در فصل‌های سرد رخ می‌دهد کاهش می‌دهد و شارپنس بیشتری را در عکس شاهد هستیم. به علاوه این فیلتر مانند یک محافظ عمل می‌کند از تشکیل قطرات شبنم و لک شدن المان جلویی لنز جلوگیری می‌کند.

قبل از اینکه به خانه یا استودیو برگردید:

۱. برای شروع کارت‌های حافظه را از دوربین خارج کنید. دلیل این کار را در ادامه خواهیم گفت.

۲. دوربین و لنز‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌پک بگذارید. شبنم و رطوبت در فضا‌ها به خصوص در فضاهای سرد بر روی اشیای سرد تشکیل می‌شود. با قرار دادن دوربین و لنز در کیسه پلاستیکی زیپی، به جای این‌که قطرات آب و شبنم بر روی دوربین و لنز و درون آن تشکیل شود، روی کیسه پلاستیکی می‌نشیند. زمانی که به خانه یا محل کار خود رسیدید، حداقل بگذارید دوربین و لنز تا دو ساعت درون کیسه پلاستیکی و در کوله پشتی باشند تا تدریجاً به دمای محیط برسند. در این مدت می‌توانید عکس‌های خود را از کارت حافظه به کامپیوتر یا هارد منتقل کنید.

اگر توصیه یا پیشنهادی دارید که فکر می‌کنید کار عکاس‌ها را در هوای سرد راحت‌تر می‌کند می‌توانید در بخش نظرات آن را بیان کنید.