دیدگاه‌ها برای مقایسه لنز های ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری در عکاسی پرتره با a.khademhosseini

به عنوان نویسنده مقالات و بررسی کننده دوربین و لوازم عکاسی، عکاسان مبتدی و نیمه حرفه ای یه سوال رو خیلی ازم پرسیدن که : ” اگر همین الان فقط بتونم یه لنز بخرم و باهاش عکاسی پرتره کنم چه لنزی خوبه ؟ یا بهترین لنز برای عکاسی پرتره چیه ؟ ” در بررسی لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری فاکتور ها و عوامل مشابهی رو بررسی میکنیم تا بتونیم جواب این سوال رو پیدا کنیم.

در این مقاله راجع به تفاوت لنز ۸۵ میلیمتری و ۵۰ میلیمتری برای عکاسی پرتره صحبت میکنیم. برای مثال چندین عکس با شرایط مشابه گرفته شده، تا مقایسه رو براتون راحت تر کنه. با خوندن ادامه متن میتونید لنز مناسب برای عکاسی پرتره ی خودتون رو پیدا کنید.

برای اینکه شرایط مقایسه یکسان باشه، تمامی عکس ها با دوربین Canon 60D و لنز کانن Canon 50mm/f1.8 یا لنز کانن Canon 85mm/f1.8 گرفته شده اند. دوربین Canon 60D دارای سنسور APS-C است، برای همین فاصله کانونی واقعی هر لنز با ضریبی مشخص می شود که در لنز های کانن برابر ۱/۶ است. بنابر این در یک دوربین کانن با سنسور APS-C که سنسور کوچکتر از ۳۵ میلیمتر است لنز ۵۰ میلیمتری مانند لنز ۸۰ میلیمتری و لنز ۸۵ میلیمتری مانند لنز ۱۲۷/۵ میلیمتری است.

تفاوت در عمق میدان

بزرگترین تفاوت مابین لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری کمترین فاصله از سوژه برای فوکوس و گرفتن بیشترین شارپنس است . در لنز های ۸۵ میلیمتری این فاصله، ۸۵ سانتی متر و لنز های ۵۰ میلیمتری این فاصله ۳۵ سانتی متر است.

یعنی اینکه در حالت کلی با لنز ۸۵ میلیمتری فاصله خیلی بیشتری نسبت به لنز ۵۰ میلیمتری از سوژه دارید، در عوض عمق میدان کمتری دارید که باعث می شود در دیافراگم های یکسان بوکه های بسیار محو تر نسبت به لنز ۵۰ میلیمتری داشته باشید.

میتوانید تفاوت واضحی  در پس زمینه شکوفه های درخت گیلاس بینید. در هر دو تصویر دیافراگم ۱٫۸ میباشد. شکوفه ها محو شده اند اما با لنز ۵۰ میلیمتری فرم و شکل شکوفه ها بیشتر مشخص است و در عکس گرفته شده با لنز ۸۵ میلیمتری در هم آمیختگی بیشتری در پس زمینه دیده می شود.

البته هر کسی برای بوکه ی خودش تعریف خاصی داره، بعضی ها بوکه ی محو تر با لنز ۸۵ میلیمتری رو دوست دارند بعضی عکاسان هم پس زمینه ی مشخص تر رو ترجیح می دهند که با لنز ۵۰ میلیمتری به دست می آید.

شما میتونید در عکاسی های مختلف از هر کدام از لنز ها استفاده کنید، برای مثال من برای بوکه های محو تر سراغ لنزهای ۸۵ میلیمتری میرم. در صورتی که وقتی در حال عکاسی با پس زمینه ی چمن باشم ترجیح میدم بافت مشخص تری رو با استفاده از لنز ۵۰ میلیمتری نشان بدهم.

عکس سمت چپ : لنز ۸۵ میلیمتری | عکس سمت راست لنز ۵۰ میلیمتری

این صرفا یه نظر شخصی من برای استفاده از لنز هاست، پس خوتون شروع کنید به فکر کردن و دیدن عکس عکاسان معروف و انتخاب کنید که کدوم روش رو بیشتر می پسندین. اگر همیشه دنبال پس زمینه هایی محو و در هم آمیخته هستید، پس از لنز های ۸۵ میلیمتری استفاده کنید. اگر هم دنبال بافت مشخص تری رو در پس زمینه هستید، لنز ۵۰ میلیمتری مناسبتونه.

تفاوت در قاب بندی

علاوه بر این که راجع به لنز انتخابی تون فکر می کنید باید به پس زمینه عکس تون هم فکر کنید. اگر از لنز ۸۵ میلیمتری برای عکاسی استفاده کنید کادر بندی بسته تر و فشرده تری روی سوژه دارید. از طرف دیگه، وقتی با لنز ۵۰ میلیمتری قاب بندی عکس فشردگی کمتری دارد و این فضا در لنز ۲۴ میلیمتری بسیار بیشتر است.

حالا تصور کن خیلی خوشحال  و خندان برای یه جلسه عکاسی از روی تپه ی محل عکاسی داری بالا بری؟ حتما با خودت لنز ۵۰ میلیمتری بردی تا بتونی همه درختها و قاب زیبای پشت سوژه ات رو باهاش نشون بدی.

عکسی رو که میبینید دقیقا در شرایط یکسان و در یک نقطه گرفتیم فقط به جای استفاده از لنز ۵۰ میلیمتری از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده کردیم.

بهتره اینجوری بگیم ، دوست داری تو اغلب عکس هات پس زمینه عکسهات پنهان و محو باشن ؟ در لوکشن یا مکانهایی عکاسی میکنی که پس زمینه غیر قابل کنترل و/یا غیرقابل پیش بینی داره ؟  در این موارد بهت لنز ۸۵ میلیمتری رو معرفی میکنم.

درحالی لنزهای ۸۵ میلیمتری عمق میدان کمتری دارند و کادربندی فشرده تری برای سوژه ایجاد میکنن ستاره ی لنز های عکاسی حرفه ای در هر لوکیشن هستن.

تفاوت در فاصله از سوژه عکاسی

یادتون میاد گفتم که وقتی از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده می کنی از سوژه عکاسی فاصله بیشتری  نسبت به زمانی که لنز ۵۰ میلیمتری رو دوربینت هست داری؟ اینم یه دلیل دیگه که خیلی مهمه هیچ وقت تو محیط داخلی خونه یا آتلیه کوچک از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده نکنید.

خونه ی ما حدود ۱۰۰ متر مساحت داره و بسته به فضای اتاق ها، با لنز ۸۵ میلیمتری بعضی مواقع نمی شه به اندازه کافی از سوژه فاصله گرفت تا بتونیم فوکوس کنیم و شارپنس خوبی بگیریم. در عکاسی های تجاری خیلی مهمه که بتونین زمان های خاص رو شکار کنین که خانواده ها کنار هم نشستن و خیلی عادی شما این تصویر رو نشون بدید. بنابراین برای عکاسی از داخل منازل و فضای بسته کوچیک حتما لنز ۵۰ میلیمتری رو پیشنهاد میکنم براتون که همراه تون باشه.

هر چقدر هم که عاشق لنز ۸۵ میلیمتری هستی، در فضای کوچیک نتیجه خوبی ازش نمیگیری و از ایده‌آلتون خیلی فاصله داره.

به عبارت دیگر، وقتی بیشتر در خارج از آتلیه یا منزل عکاسی می کنید لنز ۸۵ میلیمتری لنز بسیار خوبی است. با این لنز می تونید یه فاصله مناسب از سوژه داشته باشید و فوکوس کنید و شارپنس خوبی رو بگیرید. می تونیم از بازی بچه ها بدون اینکه حالت طبیعی صحنه عکاسی به هم بخوره عکس بگیریم. فاصله ای که بین دوربین و بازی کردنشون میفته به آون ها اجازه میده راحت و بی دغدغه به دوربین لبخند بزنن و عکس های پر احساس رو بگیرید.

جمع بندی و نتیجه

همانطور که می بینید، هر دو لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری بسیار برای عکاسی پرتره مناسب هستند، خود من همیشه دوتا لنز رو کنار دوربینم با کیف حمل میکنم و ازشون به یه اندازه استفاده می کنم.

اگر قرار باشه فقط یه لنز رو بخرم، بسته به این که شرایط عکاسیم داخل آتلیه / خانه یا محیط باز بیرون باشه باید بین لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری انتخاب کنم. بنابراین اول شرایط عکاسی تون رو بررسی کنید بعد اقدام به خرید لنز بکنید تا بعد پشیمون نشید.

به ما بگید کدوم یکی از این لنز ها رو دارید ؟ و با هاشون چه عکسهایی میگیرید؟ اگر هیچکدام از اینها را ندارید شما میتوانید همین حالا دوربین عکاسی ، لنزدوربین ، کیف دوربین ، کارت حافظه و دیگر لوازم جانبی دلخواهتون رو از پیکسل سفارش دهید.

 

منبع

دیدگاه‌ها برای پنج اپلیکیشن عکاسی حرفه ای در اندروید با پشتیبانی از فرمت RAW با Mohammad

وقتی صحبت از عکاسی با دوربین موبایل می شود، طرفداران آیفون و موبایل های لومیا با قدرت تمام به میدان می آیند و هر یک می کوشند تا لنزهای قدرتمند و امکانات عکاسی برند محبوبشان را به رخ یکدیگر بکشند.

اگرچه تمام موبایل های اندرویدی از نعمت داشتن یک دوربین خوب برخوردار نیستند، اما هستند مدل هایی که به کمک اپلیکیشن های شخص ثالث، می توانند تصاویر حیرت انگیزی با فرمت RAW و در حد و اندازه دوربین های حرفه ای DSLR شکار کنند.

در این مطلب به معرفی پنج اپلیکیشن عکاسی حرفه ای در اندروید خواهیم پرداخت که با داشتن آنها می توانید اپلیکیشن پیش فرض دوربین و تصاویر بی کیفیت و فشرده JPEG آن ها را فراموش کنید.

Manual Camera

از نام اپ پیداست که از پس چه کاری بر می آید. Manual Camera دسترسی به تمام تنظیمات دستی دوربین را برایتان فراهم می کند. در گجت های پشتیبانی کننده از این اپ می توانید کنترل دقیقی بر فوکوس، روشنایی، سرعت شاتر، ایزو و اکسپوژر داشته باشید.

البته به غیر از تنظیم دستی، امکان تنظیم خودکار موارد بالا هم در این اپ محیا شده. ابزارهای عکاسی در گوشه رابط کاربری اپ قرار داده شده اند تا دسترسی به آنها آسان باشد. ضمنا برای کنترل دستی پارامترهای عکاسی می توانید از چرخ گردان گوشه تصویر هم بهره ببرید.

به غیر از مواردی که گفتیم، ابزارهایی ضروری همچون تایمر، خطوط شطرنجی و تنظیمات فلش هم در این اپ حضور دارند. داشتن این امکانات در مجموع باعث می شود که Manual Camera را ابزاری ضروری برای عکاسان حرفه ای بدانیم.

پیش از دانلود نسخه کامل، می توانید نسخه آزمایشی اپ را دانلود و از پشتیبانی دستگاه خود از اپلیکیشن اطمینان حاصل کنید.

دانلود از گوگل پلی(قیمت 2.99 دلار)

تست سازگاری

 

Camera FV-5

این اپلیکیشن حرفه ای عکاسی می تواند تصاویری با فرمت RAW و تنظیماتی در حد و اندازه دوربین های DSLR را برایتان به ارمغان آورد. مثل اپلیکیشن قبلی، در Camera FV-5 هم می توانید بر مواردی همچون فوکوس، روشنایی، سرعت شاتر، ایزو و اکسپوژر با دقتی بسیار بالا مسلط باشید.

مضاف بر این موارد، اپلیکیشن دو حالت عکاسی Program و Speed را در اختیارتان قرار داده که با اولی می توانید تصاویر را با ایزوی ثابت و با دومی عکس هایی با نهایت سرعت شاتر ممکن بگیرید.

ثبت تصاویر زنجیره ای، تایمر، خطوط شطرنجی و هیستوگرام نمایش دهنده شدت رنگ از دیگر امکانات خوب Camera FV-5 محسوب می شوند. ضمنا اپلیکیشن به شما امکان دسترسی به تنظیمات عکاسی از طریق دکمه های افزایش حجم صدا را هم می دهد که جز قابلیت های منحصر به فرد این اپ محسوب می شود.

دانلود نسخه کامل از گوگل پلی(3.95 دلار)

دانلود نسخه رایگان از گوگل پلی

 

AZ Camera

در نظر اول، AZ Camera تفاوت چندانی با دو اپلیکیشن قبلی ندارد. با این اپ هم می توانید به تنظیمات دستی دوربین موبایل اندرویدی خود دسترسی داشته باشید.

وجه تمایز AZ Camera اینجاست که می توانید از آن به صورت رایگان استفاده کنید. هر چند بعضی از تنظیمات حرفه ای عکاسی نیازمند پرداخت درون برنامه ای هستند، اما خوشبختانه برای ثبت تصاویر RAW با آن احتیاجی به پرداخت هزینه ندارید.

البته امکانات پولی AZ Camera بسیار وسوسه کننده اند. با پرداخت درون برنامه ای می توانید به مواردی همچون ضبط نامحدود ویدئو با امکان تنظیم دستی، هیستوگرام زنده برای رنگ ها و Exposure Bracketing دسترسی داشته باشید.

دانلود از گوگل پلی

 

A Better Camera

بگذارید اول از همه خبرهای خوب را به شما بگوئیم: A Better Camera حالت های عکاسی و تنظیمات فراوانی دارد که می تواند شما را در ثبت تصاویر بهتر یاری کند. ضمنا اگر کمی دست بجنبانید، می توانید همین حالا نسخه کامل اپ را با تخفیف 50% خریداری کنید.

البته نقطه ضعف A Better Camera اینجاست که از تصاویر RAW در تعداد محدودی از گجت های اندرویدی پشتیبانی به عمل می آورد. بنابراین اگر ثبت تصاویر RAW جزء اولویت های شماست، بهتر است که به اپلیکیشن های دیگر این فهرست مراجعه کنید.

اگر امکانات عکاسی برایتان اهمیت بالاتری دارد، در این اپلیکیشن می توانید به مواردی همچون حالت عکاسی +HDR، حالت ویژه شب، پانوراماهای با کیفیت، حذف کننده اشیاء و قابلیت های کاربردی دیگر دسترسی داشته باشید.

دانلود از گوگل‌ پلی

 

Mi2raw Camera

Mi2raw Camera رایگان است، تصاویری با فرمت RAW می گیرد و از دستگاه هایی پشتیبانی می کند که دیگر اپلیکیشن های این مطلب توانایی آن را ندارند. دستگاه های پشتیبانی شونده توسط این اپ شامل شیائومی Mi2، Mi3، ال جی G2 و وان پلاس وان می شوند.

در صورتی که موبایل شما هیچ کدام از موارد بالا نیست، زحمت دانلود و نصب اپلیکیشن را به خود ندهید چرا که در صورت عدم پشتیبانی، شاهد اجرای Mi2raw در موبایلتان نخواهید بود.

دانلود از گوگل پلی

 

توجه داشته باشید که داشتن اندروید آبنبات چوبی و پشتیبانی دستگاه از Camera 2 API، دو شرط لازم برای اجرای اپلیکیشن های این فهرست هستند. شما چه اپلیکیشن های دیگری را برای عکاسی حرفه ای با موبایل های اندرویدی پیشنهاد می کنید؟ با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

 

 

منیع: Digiato

آی‌پد مینی 5 اپل احتمالاً این شکلی خواهد بود

طبق شایعات پیشین اپل قصد دارد سال آینده دو آی‌پد جدید را معرفی کند؛ آی‌پد مینی 5 و یک آی‌پد ۱۰ اینچی جدید. حالا تصاویری از کیس آی‌پد مینی 5 به بیرون درز کرده که طراحی احتمالی آن را فاش می‌کند. آی‌پد مینی 4 سال ۲۰۱۵ به بازار معرفیو عرضه شد و تاکنون چه از نظر ظاهری و چه سخت‌افزاری تغییری در آن داده نشده است. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شد که اپل بخواهد این آی‌پد محبوب را نیز به‌روز کند.

اگر علاقه‌ای به تبلت‌های غول‌آسا ندارید باریکه نوری هنوز برایتان وجود دارد. تصاویر درز کرده از آی‌پد مینی نسل پنج نشان می‌دهد آی‌پد مینی احتمالاً طراحی نسل پیش را ادامه خواهد داد و جک هدفون را نیز حفظ می‌کند. با این‌حال برخی منابع هم ادعا کرده‌اند این طراحی مربوط به یک پروتوتایپ در سال ۲۰۱۶ است و آی‌پد مینی جدید با حاشیه‌های باریک و طراحی جدید عرضه خواهد شد.

به هر حال از طراحی هم که بگذریم آی‌پد مینی 4 با تراشه Apple A8 و دو گیگابایت رم نسبت به تبلت‌های فعلی بازار بسیار ضعیف محسوب می‌شود و خوب است اپل آی‌پد مینی بعدی را با تراشه فوق قدرتمند A12 یا A12X به بازار عرضه کرده و آن را به‌روز کند.

به این ترتیب انتظار داریم iPad Mini 5 با حذف دکمه هوم و تاچ آی‌دی از فناوری تشخیص چهره فیس آی‌دی مشابه آیفون بهره ببرد. همچنین آن قدرها بعید نیست اپل قابلیت پشتیبانی از قلم Apple Pencil را نیز به این مدل بیاورد.

 

منبع: Farnet

مشخصات کارت گرافیک های سری RTX انویدیا برای لپتاپ افشا شد

شرکت انویدیا معمولاً پس از معرفی نسل جدید کارت گرافیک های خود، از نسخه موسوم به «Mobility» برای لپتاپ ها نیز رونمایی می کند. حال پس از عرضه محصولاتی همچون GeForce RTX 2060 و Geforce RTX 2070، مشخصات نسخه لپتاپ کارت گرافیک های جدید سری RTX انویدیا که هنوز توسط شرکت به صورت رسمی معرفی نشده اند، از طریق یک تولید کننده چینی به بیرون راه یافته است.

اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت CJSCOPE به چهار مدل کارت گرافیک مخصوص لپتاپ سری RTX انویدیا اشاره دارد که همه آنها با معماری 12 نانومتری تولید شده و از رابط MXM بهره می برند و به احتمال قوی در نوت بوک های سنگین وزن (گیمینگ) با پردازنده های Core i9 اینتل به کار گرفته خواهند شد.

نخستین مدل با نام کامل GeForce RTX 2060 MXM از 6 گیگابایت رم اختصاصی GDDR6 برخوردار بوده و سرعت حافظه آن به 14 گیگابیت در ثانیه می رسد. 2060 همچنین باس حافظه 192 بیتی داشته و با 1536 هسته کودا و فرکانس پردازنده 960 مگاهرتز، از پس اکثر بازی های روز بر خواهد آمد.

مدل بعدی از سری RTX انویدیا برای لپتاپ GeForce RTX 2070 MXM است که 8 گیگابایت رم GDDR6 داشته و با باس حافظه 256 بیتی، سرعت حافظه 14 گیگابیتی، فرکانس پردازنده 1300 مگاهرتزی و 2304 هسته کودا به دست مشتریان خواهد رسید.

در نهایت مدل GeForce RTX 2080 MXM را داریم که در دو نسخه معمولی و Ti عرضه می شود. نسخه معمولی از مشخصات مشابهی با مدل 2070 برخوردار بوده و تنها فرکانس پردازنده در آن به 1590 مگاهرتز رسیده و تعداد هسته های کودا هم به 2944 عدد افزایش یافته است. اما در نسخه Ti شاهد رم 11 گیگابایتی و باس حافظه 352 بیتی هستیم که با همراهی 4352 هسته کودا، توانمندترین کارت گرافیک لپتاپی انویدیا محسوب خواهد شد.

گفتنی است اطلاعات مذکور هنوز به صورت رسمی توسط انویدیا تأیید نشده و احتمالاً برای آگاهی از مشخصات دقیق و توانمندی های واقعی کارت گرافیک های لپتاپ سری RTX انویدیا باید تا نمایشگاه CES 2019 منتظر بمانیم.

منبع: Digiato

دیدگاه‌ها برای سوال از شما جواب با پیکسل (قسمت اول) با بابک همایون مهر

از این هفته قصد داریم بخشی از سوالاتی که از طرف مشتریان و از طریق کامنت‌های وبلاگ، ارسال پیام از طریق تلگرام، دایرکت اینستاگرام و همچنین تماسهای تلفنی و یا حتی مراجعه حضوری به فروشگاه مطرح میشه رو به صورت یک مطلب در مجله پیکسل منتشر کنیم. شاید این سوالات سوال شما هم باشن . . .

نکته: برخی از کامنت‌ها و سؤالات دست‌کاری و خلاصه شدن و “سلام” و “تشکر” حذف‌شده تا سؤال مطرح‌شده واضح‌تر باشه:

 

با ما همراه باشید با اولین “سوال و جواب با پیکسل”

لطفاً در انتها نظرتون رو درباره این بخش و یا حتی جواب‌های ارائه شده به سوال‌ها اعلام کنید.

(سوال‌ها با علامت ⬅️ و جواب‌ها هم با علامت ? مشخص شدن)

 

⬅️ امیر:

یه سؤال مدتیه بدجور ذهنمو درگیر کرده و برای پیدا کردن جوابش به سایت‌های داخلی و خارجی سر زدم و دریغ از یک جواب درست درمون… راستش من دوربین Nikon d5300 18-140 دارم و یه جورایی دیوانه‌وار عاشق عکاسی ماکرو هستم. امکانش هست راهنماییم کنید که چه لنزی میتونه عکس‌هایی با فاصله خیلی نزدیک و کیفیت قابل قبولی بهم ارائه بده؟؟؟ مثلاً عکاسی از شبنم یا حشرات یا اجسام در فضای باز و بسته… خلاصه یه چیزی که وقتی باهاش عکس می‌گیرم حالمو خوب کنه ?

? جواب: لنز توکینا 100 میلی‌متری f/2.8 خیلی لنز خوبیه.

این لنز هم برای کانن موجود هست و هم نیکون، اما در فوکوس خودکار در مقایسه با لنزهای گرونتر ضعیفه که اونهم برای اکثر عکاسان ماکرو که فوکوس خودکار انجام نمیدن مهم نیست.


نمونه عکس لنز توکینا 100 میلی‌متری f/2.8

⬅️ ساسان:

ممنون از راهنمایی‌های شما در انتخاب دوربین بین این دو CANON 200D و NIKON D5500 به نظر شما کدام بهتره برای عکاسی خانوادگی؟

? جواب: کانن 200D  بیشتر از اینکه قابلیت‌های عکاسی زیادی داشته باشه، یک DSLR کوچک و خوش‌دست هست که در دو رنگ نقره‌ای و سفید هم عرضه شده . . .

و قیمت واقعی 200D  از نیکون D5500 و D5600 کمتره! اما در ایران به دلیل رایج نبودنش، گرونتره و تقریباً همون قیمت رو داره . .

پیشنهاد من نیکون D5500 هست و یا D5600 که جایگزین D5500 شده .

ضمن اینکه صفحه‌نمایش این دو مدل بزرگتره و فلاش اونها هم قوی تره!

 

⬅️ میثم:

ازنظر شما شارپ ترین لنز پرایم برای فول فریم D810 نیکون چیه؟

? جواب: لنز سیگما سری آرت برای فول فریم‌ها عالی هستن هم برای کانن و هم نیکون! کلاً سری آرت سیگما عالیه . . .

⬅️ علی

دوربینی برای عکاسی نجومی و در کل عکاسی شب چه برند و مدلی رو پیشنهاد میدین؟با لنز مناسب برای عکاسی نجومی و در کل عکاسی شب با ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومن هزینه.

? جواب: برای نجومی قطعاً 6D کانن رو پیشنهاد میدیم که حتی در برخی موارد از دوربین‌های گران‌تر از خودش عملکرد بهتری در این زمینه داره!

برای لنز هم پیشنهادمون Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD  هست که لنز بسیار خوبیه، البته برای این ترکیب و عکاسی نجومی یک سه‌پایه خوب هم لازم دارید . . .


نمونه عکس کانن 6D با لنز Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD

⬅️هیوا:

من میخوام اولین دوربینم رو تهیه کنم واسه کار آتلیه میشه لطف کنید کامل راهنمایی کنید که چه دوربینی بهتره تهیه کنم که هم قیمتش مناسب باشه هم حداقل دو سه سال احتیاج به تعویض نداشته باشه… قیمتش زیر پنج میلیون باشه.

? جواب: با توجه به استفاده تون و رنج قیمتی که فرمودید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما Canon 80D + 18-135mm USM هست.

 

⬅️ایمان:

بین کانن 750D  و نیکون D5300 ازلحاظ عکاسی و فیلم‌برداری کدوم کیفیت بهتری داره و در کل کدوم بهتره برای شروع؟

? جواب: اگر فیلم‌برداری معمول و خانگی مدنظر هست فرقی نداره!

اما تنظیمات فیلم‌برداری و صدا در کانن بیشتر هست و درمجموع برای فیلم‌برداری قوی تره . . .

در مورد عکس هم هیچ برتری خاصی به یکدیگر ندارن و نظرات در مورد عکس این دوسری از کانن و نیکون سلیقه‌ای هستند.

برای شروع هردو خیلی خوبن،

گرچه وجود صفحه لمسی در 750D  میتونه کار با دوربین رو برای یک تازه‌کار راحت‌تر بکنه و قیمت بیشتری هم که براش پرداخت می‌کنید هم بیشتر برای همینه!

 

⬅️حسین:

من قصد دارم عکاسی رو به‌صورت جدی شروع کنم قبلاً هم مدت کوتاهی با دوربین Canon PowerShot SX530 کارکردم به نظر شما در حد دو و نیم میلیون چه دوربین و لنزی تهیه کنم؟

? جواب: همین‌که DSLR بخرید می‌تونید باهاش به‌صورت جدی عکاسی کنید!

یعنی دوربین ارزون قیمت کانن 1300D  هم میتونه یک تجربه جدید و خوب برای شما باشه .

چون پیش‌ازاین دوربین سوپر زوم داشتید، می‌تونید کیت دو لنز این دوربین که علاوه بر 55-18 میلی‌متر، یک لنز 300-75 هم داره رو تهیه کنید که قیمتش کمتر از 2 تومن هست و عکاسی از فواصل دورتر رو ممکن میکنه!

در کنار این دو لنز هم می‌تونید یک لنز 50 میلی‌متری f/1.8 تهیه کنید که شکلی از عکاسی که هرگز نمی‌تونید با دوربینی غیر از DSLR تجربه کنید رو برای شما ممکن میکنه.

مجموع این موارد با لوازم جانبی زیر 2.5 میلیون تومن خواهد بود.

⬅️رضا:

امکان استفاده از لنز 55-18 روی بدنه‌ی D7100 وجود داره؟ چون هیچ جا این ترکیب رو ندیدم میخوام یه دوربین مقاوم در برابر رطوبت بگیرم با حداقل هزینه لطفاً راهنمایی کنید.

? جواب: بله این امکان وجود داره، اما این کیت رو سازنده وارد بازار نکرده و شما باید لنز و بدنه رو جدا بخرید!

اگر هدف شما از خرید این بدنه عکاسی در شرایط بارانی و سخت هست، خرید یک کاور بارانی برای دوربین گزینه بهتری هست!

چون بدنه DSLR های مقاوم در برابر رطوبت آن‌چنان هم مقاومت بالایی در شرایط سخت ندارن و نباید در حد یک اکشن کمرا از اونها انتظار داشت. ضمن اینکه لنزهای دارای این خصوصیت هم بسیار گران هستند.

 

⬅️ساسان:

ممنون از زحمات شما، میخوام بدونم واسه عکس‌های خانوادگی خرید بدنه‌ی D7100 با لنز 50mm f1/8  دیگه نیازی به لنز کیت خودش برای مورد استفاده‌ای که من دارم نیست؟ انتخاب بدنه‌یD7100   فقط به خاطر مقاومت در برابر رطوبت و گرد غباره چون تجربه افت کیفیت به خاطر رطوبت در دوربین قبلیم داشتم.

? جواب: لنز 50 میلی‌متری برای فضای بسته و عکس‌های چند نفره شما رو کمی محدود میکنه!

قاعدتاً یک لنز پرایم (حتی وایدتر) نمیتونه در همه مکان‌ها و در هر موقعیتی جوابگو باشه، فرقی هم نمیکنه چه فاصله کانونی بگیرید . . .

در مورد مقاومت بدنه در برابر رطوبت هم باید گفت که خود بدنه در برابر رطوبت مقاومه اما مهم‌ترین بخش که محل نصب لنز هست و از اون مهم‌تر خود لنزی که مد نظر شماست این خاصیت رو نداره و این در تمام DSLR های مقاوم مشترک هست.

 

⬅️امیر:

قصد خرید کانن 800D   با لنز 35-18 سیگما رو دارم،

در حال حاضر هم یک فلاش اکسترنال EX430II  و لنز 50mm STM  دارم،

با توجه به نزدیک بودن مجموع قیمت این لنز و دوربین به بادی 6D Mark II  و داشتن فلاش و لنز آیا بهتر نیست یه بادی 6D Mark II بگیرم؟

سبک عکاسیم پرتره نیم قد و چهره و عکاسی خیابانیه

? جواب: این دو دوربین از دو رده متفاوت هستند و حدود هزار دلار تفاوت قیمت دارن!!!

ضمن اینکه بین این دو دوربین، دوربین‌های خوب دیگه‌ای مثل 80D کانن هم وجود دارن که قیمت مناسبی دارن . . .

اگر دقیقاً بین این دو دوربین مردد هستید و برای عکاسی “پرتره و چهره و عکاسی خیابانی” قصد خرید دوربین رو دارید، من 800D رو پیشنهاد میدم!

چون قطعاً حمل یک دوربین سبک‌تر برای عکاسی خیابانی راحت تره و لنز 50 میلی‌متری شما هم روی کراپ دار برای پرتره مناسب‌تر خواهد بود . . .

شما اگر برای لنز و تجهیزات جانبی هزینه کنید، قطعاً نتیجه بهتری در موارد موردنظر خودتون خواهید گرفت.

 

⬅️علی :

یک سؤال از خدمتتون داشتم.می‌خواستم بدونم آیا کیفیت عکس و فیلم در دوربین canon SX 720 با دوربین canon G9X خیلی فرق می‌کند؟نظرتون درباره دوربین criterion SX 720 به‌منظور استفاده کردن در مصارف شخصی و خانگی چطور است؟

? جواب: دوربین criterion SX 720 گرچه روی کاغذ همون پردازنده G9X رو داره و با همون کیفیت فیلم و عکس میگیره،

اما سنسور کوچک‌تری داره که این تأثیر مستقیمی روی کیفیت عکس و فیلم میگذاره!

از طرف دیگه لنز به‌کاررفته در G9X لنز بهتری هست که برای سنسور بزرگ‌تری طراحی شده اما فقط 3 برابر زوم در اختیارتون قرار میده . . .

اگر زوم بیشتر براتون مهمه SX720 HS با 40 برابر زوم انتخاب بهتریه، اما اگر کیفیت عکس و فیلم براتون مهم باشه قطعاً G9X با سنسور بزرگتر انتخاب بهتریه!

گرچه با هزینه‌ای که برای G9X می‌کنید حتی میشه یک DSLR خرید که قطعاً در کیفیت فیلم و عکس از هردوی این‌ها عملکرد بهتری خواهد داشت.

برای مثال 1300D کانن!

 

⬅️جعفر زاده:

من دنبال یک دوربین فیلم‌برداری می‌گردم که فوکوس خوب و در کم نوری (شب) نویز زیادی نداشته باشه . . . اگه بشه یک دوربین برای فیلم‌برداری که 4K را ساپورت کنه معرفی کنید بیشتر برای مجالس عروسی می خوام

? جواب: شما تمام مزایای یک دوربین فیلم‌برداری خوب رو گفتید، اما نفرمودید در چه بازه قیمتی دنبال دوربین هستید!

من به شما Canon XC15 4K Professional Camcorder رو پیشنهاد میدم. البته نمیدونم ازلحاظ قیمتی براتون مناسب هست یا نه!؟

این دوربین از ابعاد  4K پشتیبانی میکنه، تنظیمات کاملاً حرفه‌ای داره و در نور کم هم عملکرد بسیار خوبی به نسبت دوربین‌های هم‌رده خودش داره . . .

کارایی این دوربین حتی فراتر از “مجالس عروسی” هست، اما در رده قیمتی خودش که زیر ده میلیون هست عملکرد بسیار خوبی داره.


کانن XC15

 

⬅️محمد:

سلام خسته نباشید. اسپیدلایت با قیمت 500 تومن چی پیشنهاد میدید؟ برای کانن

? جواب: فلاش Yongnuo YN-568EX II Speedlite for Canon انتخاب بسیار خوبیه برای شما. این کالا در حال حاضر تخفیف خورده و قیمتش نزدیک به بودجه شماست.

 

⬅️حسین:

آیا خبر جدیدی از دوربین کانن7D Mark III  ندارید؟

? جواب: چنین خبری اینقدر مهم هست که اگر منتشر بشه بلافاصله در وبلاگ یا کانال تلگرامی منتشر خواهیم کرد.

پیشنهاد می‌کنم پیگیر مطالب کانال تلگرامی ما هم باشید:

https://t.me/Pixel_ir

 

⬅️ان ال پی:

چرا دوربین‌های موجود در بازار محدودیت فیلم‌برداری دارند؟

بنده برای ضبط کلاس نیاز دارم ۳ ساعت فیلم‌برداری کنم اما در این دوربین‌ها باید پس از ۳۰ دقیقه کات کنم.

? جواب: دوربین‌ها کلیپی رو ضبط میکنن که قادر به پخشش هم باشن!

اگر کلیپی حجمش بیش از ابعاد معین باشه دوربین قادر به پردازش اون نخواهد بود.

 

⬅️محمد:

من بین 70D کانن  و D7200 نیکون موندم ک احتمالاً D7200 رو بگیرم!

یه راهنمایی می‌خواستم اینکه برای عکاسی تو شب کدوم دوربین با کدوم لنز بهتر جواب میده؟

? قطعاً توی این مورد D7200 بهتره!

اگر منظورتون عکاسی نجومی هست، در کنار لنز کیت این دوربین میتونید یک لنز زوم واید مثل 16-11 یا 28-12 توکینا تهیه کنید.

 

⬅️لیلا:

می تونید یک دوربین خوب معرفی کنید که بتونم باهاش فیلم‌های اسلوموشن و عکس از منظره و عکس پرتره و سوژه‌های مختلف بگیرم و بتونم به‌صورت حرفه‌ای و چندین سال ازش استفاده کنم و برای ساخت انیمیشن استاپ موشن هم خوب باشد هم کانن و هم نیکون. قیمت ۳ تا حداکثر۵ تومان ولنز های مناسب را هم لطف کنید بگید. ممنون.

? جواب: توی این بازه قیمتی کانن و نیکون چیزی که این مشخصات رو داشته باشه و اسلوموشن هم بگیره ندارن!

اما دوربین‌های میرورلس سونی بهترین انتخاب هستن که هم اندازه سنسورشون مشابه DSLR های این رده کانن و نیکون هست،

و هم لنزشون رو با توجه به کاربردی که ازش انتظار دارید می‌تونید عوض کنید و مهم‌تر اینکه فیلم اسلوموشن هم میگیرن.

و با توجه به اینکه قابلیت تصویربرداری 4K  هم دارن، می‌تونید مطمئن باشید که تا چندین سال به‌روز خواهند بود.

پیشنهاد ما SONY Alpha a6300 هست که لنز کیت اونهم برای شروع خوبه .

 

دیدگاه‌ها برای بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی با a.khademhosseini

اگر می‌خواهید به‌صورت جدی عکاسی را شروع کنید یا به دوربینی بهتر از گوشی هوشمند و دوربین‌های کامپکت نیاز دارید، دوربین‌های DSLR سطح مبتدی و میان‌رده بهترین انتخاب‌ها برای شما هستند. ما نیز در این مطلب بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی را مورد بررسی قرار داده‌ایم، هرچند که هرکدام از این دوربین‌ها در دستان یک عکاس باتجربه قادر به ثبت عکس‌هایی فوق‌العاده هستند. با پیکسل همراه باشید.

البته می‌توانید به سراغ دوربین‌های بدون‌آینه نیز بروید، ولی در گروه قیمتی این مطلب، هیچ‌یک از دوربین‌های بدون‌آینه دارای منظره‌یاب و کیفیت قابل رقابت با مدل‌های DSLR نیستند. دوربین‌های DSLR که در این مطلب مورد بحث قرار گرفته‌اند کیفیتی به‌مراتب بهتر از دوربین‌های کامپکت را در اختیار کاربر می‌گذارند و تجربه‌ی کار با لنزهای مختلف را نیز فراهم می‌کنند.

اکثر این دوربین‌ها به این دلیل که افراد مبتدی را هدف قرار داده‌اند، حالت‌های خودکار و راهنماهای بسیار خوبی نیز دارند.

معیارهای اصلی انتخاب بهترین دوربین‌های DSLR در این مطلب کیفیت عکس، امکانات فیلم‌برداری، سیستم فوکوس، راحتی استفاده و قیمت بوده‌اند، ولی اهمیت خاصی به کیفیت عکس و قیمت داده شده است. با این توضیحات، در ادامه به بررسی بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی خواهیم پرداخت:

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 11 نقطه‌ای با یک نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3 اینچی با رزولوشن 921،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/60P

نکات مثبت:

 • عملکرد عالی در نور کم
 • کیفیت عالی فایل‌های RAW
 • گستره‌ی دینامیکی وسیع
 • رابط کاربری ساده

نکات منفی:

 • نبود وای‌فای
 • کنترل‌ها و میان‌برهای محدود
 • صفحه‌نمایش ثابت غیرلمسی
 • فوکوس کند در Live view

D3300 به‌تازگی با مدل جدیدتر D3400 جایگزین شده است. سنسور 24 مگاپیکسلی CMOS این دوربین همچنان از بهترین‌ها در رده‌ی خود و حتی رده‌های بالاتر به‌حساب می‌آید. رابط کاربری آن بسیار ساده است و راهنماهای گرافیکی برای افراد تازه‌کار نیز دارد. البته شاید تعداد دکمه‌های میان‌بر و کنترل‌های آن برای افراد باتجربه محدودکننده باشند. صفحه‌نمایش و منظره‌یاب آن نیز در سطح قابل‌قبولی هستند.

همان‌طور که انتظار می‌رود کیفیت فایل‌های jpeg در این دوربین بسیار خوب هستند و رنگ‌هایی زنده و دقیق را تولید می‌کند. البته مانند اکثر دوربین‌ها در این گروه قیمتی لنز کیت که همراه دوربین است نمی‌تواند از حداکثر پتانسیل سنسور استفاده کند و می‌توانید با خرید یک لنز بهتر کیفیت عکاسی را به طرز قابل‌توجهی افزایش دهید. کیفیت فایل RAW و میزان نویز این دوربین در گروه قیمتی خودش بی‌رقیب است و گستره‌ی دینامیکی فوق‌العاده‌ای را نیز ارائه می‌کند. همین موضوع در کنار قیمت مناسب موجب شده‌اند که در لیست بهترین دوربین‌های DSLR در صدر قرار بگیرد.

سیستم فوکوس این دوربین تنها 11 نقطه دارد که میزان زیادی از سنسور را پوشش نمی‌دهند و تنها یکی از آن‌ها از نوع cranky form یا صلیبی است. دقت این سیستم فوکوس قابل‌قبول است، ولی نباید توقع سرعت بسیار بالایی را از آن داشته باشید. از نظر کیفیت فیلم‌برداری نیز با حداکثر رزولوشن 1080/60P عملکرد قابل‌قبولی را ارائه می‌کند، ولی فوکوس در حالت فیلم‌برداری و Live View می‌توانست بهتر باشد.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 39 نقطه‌ای با 9 نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3.2 اینچی مفصلی و لمسی با رزولوشن 1،037،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/60P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی عالی و گستره‌ی دینامیکی وسیع
 • بدنه‌ی جمع‌وجور با طراحی ارگونومیک
 • صفحه‌نمایش مفصلی لمسی
 • عملکرد خوب سیستم فوکوس در تعقیب سوژه

نکات منفی:

 • داشتن تنها یک دیال کنترلی
 • نداشتن امکان کنترل دیافراگم و automobile ISO در فیلم‌برداری
 • بافر محدود

D5500 یک دوربین بی‌ادعا و توانمند است. این دوربین با داشتن سنسوری عالی و امکانات مشابه برادران بزرگ‌ترش، هم برای آماتورها و هم برای حرفه‌ای‌ها جذاب است. البته مدل جدیدتر D5600 هم چند وقتی است که عرضه شده است، ولی اختلاف قیمت آن‌ها موجب شده است که ما D5500 را در جایگاه بالاتری قرار دهیم.

به‌عنوان یک DSLR این دوربین ابعاد نسبتاً کوچکی دارد، بسیار خوش‌دست است و مستحکم و بادوام نیز حس می‌شود. متأسفانه تنها یک دیال دارد، ولی این نقطه‌‌ی ضعف تا حدودی با عملکرد عالی صفحه‌نمایش لمسی پوشش داده شده است. یکی از قابلیت‌های بسیار جالب آن این است که می‌توانید گوشه‌ی راستی صفحه‌نمایش را به‌عنوان تاچ پدی برای فوکوس خودکار استفاده کنید که عملکرد بسیار خوبی دارد و حتی وقتی چشمتان را به منظره‌یاب چسبانده‌اید نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

عملکرد D5500 سریع است، سریع روشن می‌شود و سیستم فوکوسش هم سرعت خوبی دارد، ولی بافر عکاسی پیاپی در حالت RAW محدود است.

کیفیت عکاسی آن نیز فوق‌العاده است. گستره‌ی دینامیکی وسیع آن باعث شده بتوانید جزئیات زیادی را از سایه‌ها خارج کنید و برای عکاسی از مناظر پرکنتراست ایدئال است. میزان نویز سنسور نیز بسیار کم است و از این نظر در گروه خودش پیشرو است.

صفحه‌نمایش مفصل‌دارش کار فیلم‌برداری را بسیار ساده می‌کند و با وجود حالت فیلم‌برداری prosaic و سنسوری عالی پردازش و ادیت فیلم‌های این دوربین بسیار لذت‌بخش است. البته نبود امکان کنترل دیافراگم، ایزوی خودکار و جک هدفون می‌تواند برای فیلم‌برداران حرفه‌ای آزاردهنده باشد. با این وجود باید گفت فیلم‌برداری این دوربین به‌راحتی نمره‌ی قبولی را کسب می‌کند.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 19 نقطه‌ای با 19 نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3 اینچی مفصلی و لمسی با رزولوشن 1،040،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/30P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی jpeg خوب
 • کیفیت عکاسی خوب در نور کم
 • صفحه‌نمایش مفصل‌دار لمسی بسیار کاربردی

نکات منفی:

 • گستره‌ی دینامیکی محدودتر نسبت به رقبا
 • فوکوس خودکار ضعیف‌تر از رقبا هنگام عکاسی

این دوربین در بین دوربین‌های سری EOS کانن بالاتر از 1300D قرار می‌گیرد. سنسور 24 مگاپیکسلی آن با 760D یکسان است و فوکوس آن نیز نسبت به نسل قبلی به‌مراتب بهتر شده است. البته این مدل به‌تازگی با EOS 800D جایگزین شده است، ولی 800D به دلیل جدیدتر بودن فعلاً قیمت بالایی دارد.

کیفیت عکاسی آن در حد و اندازه‌های سایر رقبا است و می‌تواند عکس‌های بسیار زیبایی را ثبت کند. میزان نویز در نور کم نیز در سطح بهترین‌های این گروه قرار می‌گیرد، ولی از لحاظ گستره‌ی دینامیکی حرف چندانی برای گفتن ندارد. البته این مورد را تنها هنگام عکاسی از مناظر پرکنتراست و هنگام ادیت فایل‌های RAW متوجه خواهید شد.

ارگونومی 750D دقیقاً همان چیزی است که از کانن انتظار می‌رود و صفحه‌نمایش مفصلی لمسی آن نیز انجام تنظیمات را بسیار راحت کرده است. فیلم‌برداری آن به 1080/30P محدود است و امکانات چندانی را نیز در این زمینه ارائه نمی‌کند. ولی با توجه به بهره‌گیری از سیستم فوکوس هیبریدی برای فیلم‌برداری، باید به آن نمره‌ی قبولی داد.

این دوربین از سیستم فوکوس 19 نقطه‌ای استفاده می‌کند که تماماً از نوع صلیبی هستند. این نقطه‌ها میزان زیادی از کادر را نمی‌پوشانند، ولی سرعت و دقت بسیار بالایی دارند.

این مدل یکی از بهترین دوربین‌های DSLR برای استفاده‌های عمومی، شروع عکاسی و حتی فیلم‌برداری به حساب می‌آید.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 11 نقطه‌ای با یک نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3 اینچی با رزولوشن 921،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/60P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی در نور کم از بهترین‌های کلاس خودش است
 • فایلهای RAW دارای گستره‌ی دینامیکی فوق‌العاده‌ای هستند
 • اتصال بلوتوث

نکات منفی:

 • نبود وای فای داخلی
 • صفحه‌‌نمایش ثابت و غیرلمسی
 • کنترل‌های ابتدایی و محدود

نیکون به‌تازگی D3400 را جایگزین مدل محبوب D3300 کرد. البته تغییرات صورت گرفته در این مدل بسیار محدود هستند و مهم‌ترین تفاوت آن اضافه شدن قابلیت اتصال بلوتوث است.

رابط کاربری ساده‌ی D3400 برای کاربران نیکون کاملاً آشنا است. درک این رابط کاربری برای تازه‌کارها نیز بسیار راحت خواهد بود، ولی شاید کاربران باتجربه‌تر از کمبود دکمه‌های میان‌بر ناراضی باشند. صفحه‌نمایش و منظره‌یاب آن نیز دقیقاً مانند D3300 هستند.

همان‌طور که انتظار می‌رود کیفیت فایل‌های jpeg در این دوربین بسیار خوب هستند و رنگ‌هایی زنده و دقیق را تولید می‌کند. البته مانند اکثر دوربین‌ها در این گروه قیمتی لنز کیت که همراه دوربین است نمی‌تواند از حداکثر پتانسیل سنسور استفاده کند و می‌توانید با خرید یک لنز بهتر کیفیت عکاسی را به طرز قابل‌توجهی افزایش دهید. کیفیت فایل RAW و میزان نویز این دوربین در گروه قیمتی خودش بی‌رقیب است و گستره‌ی دینامیکی فوق‌العاده‌ای را نیز ارائه می‌کند.

سیستم فوکوس این دوربین 11 نقطه دارد که میزان زیادی از سنسور را پوشش نمی‌دهند و تنها یکی از آن‌ها از نوع cranky form یا صلیبی است. دقت این سیستم فوکوس قابل‌قبول است، ولی نباید توقع سرعت بسیار بالایی را از آن داشته باشید. از نظر کیفیت فیلم‌برداری نیز با حداکثر رزولوشن 1080/60P عملکرد قابل‌قبولی را ارائه می‌کند.

در واقع تفاوت چندانی بین رده‌های اول بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی وجود ندارد و D3400 به همان خوبی یا بهتر از D3300 است.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 39 نقطه‌ای با 9 نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3.2 اینچی مفصلی با رزولوشن 1،037،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/60P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی در نور کم از بهترین‌های کلاس خودش است
 • فایل‌های RAW دارای گستره‌ی دینامیکی فوق‌العاده‌ای هستند
 • وای‌فای داخلی

نکات منفی:

 • لنزهای کیت چندان خوبی ندارد
 • نبود صفحه‌نمایش لمسی

شاید D5300 حالا کمی قدیمی شده باشد، ولی نباید آن‌ را دست‌کم گرفت. سنسور آن همچنان از بهترین‌های این کلاس به شمار می‌رود و حالا قیمتی کم‌تر از مدل‌های جدیدتر D5500 و D5600 دارد.

مزیت خرید دوربین‌های سطح بالاتر ولی قدیمی‌تر این است که معمولاً کنترل‌ها و میانبرهای بیشتری دارند و صفحه‌نمایش و منظره‌یاب‌ آن‌ها نیز بهتر است.

یک مزیت خرید این دوربین این است که نسبت به دوربین‌های هم‌قیمت سیستم فوکوس به‌مراتب پیشرفته‌تری دارد. سیستم فوکوس این دوربین از نوع 39 نقطه‌ای است که 9 نقطه‌ی آن Cross Type هستند؛ بنابراین فوکوس این دوربین به‌مراتب سریع‌تر و قابل‌اعتمادتر از دوربین‌هایی مانند D3300 و D3400 است.

D5300 به یک سنسور 24 مگاپیکسلی مجهز است و همان‌طور که انتظار می‌رود کیفیت فایل‌های jpeg خارج‌شده از این دوربین بسیار خوب بوده و دارای رنگ‌های زنده و دقیقی هستند. همچنین با حذف فیلتر AA این دوربین تصاویر به‌مراتب شارپ‌تری را نسبت به مدل قبلی، یعنی D5200 ارائه می‌‌کند. از لحاظ میزان نویز و گستره‌ی دینامیکی این سنسور همچنان در بین سنسورهای APS-C از بهترین‌ها به‌حساب می‌آید.

D5300 مدت‌های زیادی است که در لیست بهترین دوربین‌های DSLR جای می‌گیرد، ولی با گذشت زمان رده‌ی آن کاهش پیدا کرده است. قیمت مناسب و کیفیت بسیار خوب عکس‌های این دوربین موجب شده‌اند که همچنان از بهترین انتخاب‌ها باشد.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 24 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 39 نقطه‌ای با 9 نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3.2 اینچی مفصلی و لمسی با رزولوشن 1،037،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 5 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/60P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی عالی و گستره‌ی دینامیکی وسیع
 • بدنه‌ی جمع‌وجور با طراحی ارگونومیک
 • صفحه‌نمایش مفصلی لمسی
 • عملکرد خوب سیستم فوکوس در تعقیب سوژه
 • NFC و بلوتوث داخلی

نکات منفی:

 • داشتن تنها یک دیال کنترلی
 • قیمت بالاتر نسبت به سایر رقبا
 • فوکوس خودکار ضعیف هنگام فیلم‌برداری
 • عملکرد نامطمئن Snapbridge

D5600 به‌تازگی جایگزین دوربین دوست‌داشتنی D5500 شده است. البته تفاوت اصلی آن‌ها در اضافه شدن بلوتوث و NFC به D5600 است و از لحاظ سنسور، سیستم فوکوس، ارگونومی و کیفیت عکاسی تفاوت چندانی ندارند.

به‌عنوان یک DSLR این دوربین ابعاد نسبتاً کوچکی دارد، بسیار خوش‌دست است و مستحکم و بادوام نیز حس می‌شود. متأسفانه تنها یک دیال دارد، ولی این نقطه‌‌ی ضعف تا حدودی با عملکرد عالی صفحه‌نمایش لمسی پوشش داده شده است. یکی از قابلیت‌های بسیار جالب آن این است که می‌توانید گوشه‌ی راستی صفحه‌نمایش را به‌عنوان تاچ پدی برای فوکوس خودکار استفاده کنید که عملکرد بسیار خوبی دارد و حتی وقتی چشمتان را به منظره‌یاب چسبانده‌اید نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

D5600 نیز مانند مدل قبلی، خیلی سریع روشن می‌شود و سیستم فوکوس سریع و دقیقی هم دارد، البته نباید از آن توقع عملکردی مشابه دوربین‌های ورزشی را داشته باشید.

کیفیت عکاسی آن نیز فوق‌العاده است. گستره‌ی دینامیکی وسیع آن باعث شده بتوانید جزئیات زیادی را از سایه‌ها خارج کنید و برای عکاسی از مناظر پرکنتراست ایدئال است. میزان نویز سنسور نیز بسیار کم است و از این نظر از بهترین‌ دوربین‌های DSLR میان‌رده به حساب می‌آید.

صفحه‌نمایش مفصل‌دارش کار فیلم‌برداری را بسیار ساده می‌کند و با وجود حالت فیلم‌برداری prosaic و سنسوری عالی پردازش و ادیت فیلم‌های این دوربین بسیار لذت‌بخش است. البته نبود امکان کنترل دیافراگم و جک هدفون در کنار ایزوی خودکار پیچیده می‌تواند برای فیلم‌برداران حرفه‌ای آزاردهنده باشد. با این وجود باید گفت فیلم‌برداری این دوربین به‌راحتی نمره‌ی قبولی را کسب می‌کند.

شاید در مجموع کیفیت عکس و عملکرد، D5600 بهترین دوربین این گروه باشد، ولی فعلاً قیمت بالایی دارد و به همین دلیل در رده‌های میانی بهترین دوربین‌های DSLR که برای شروع عکاسی مناسب هستند جای می‌گیرد.

 

سنسور: APS-C | رزولوشن: 18 مگاپیکسل | فوکوس خودکار: تشخیص فاز 9 نقطه‌ای با یک نقطه‌ی صلیبی | صفحه‌نمایش: 3 اینچی با رزولوشن 920،000 پیکسل | عکاسی پیاپی: 3 فریم بر ثانیه | فیلم‌برداری: 1080/30P

نکات مثبت:

 • کیفیت عکاسی مناسب با لنز کیت ارائه‌شده
 • تنظیمات ساده و راحت
 • وای‌فای و NFC

نکات منفی:

 • سنسور 18 مگاپیکسلی نسبتاً قدیمی
 • سیستم فوکوس ابتدایی با 9 نقطه‌ی فوکوس
 • نبود امکاناتی مانند صفحه‌نمایش لمسی

1300D یک دوربین سطح مبتدی است که برای افراد تازه‌کار ایدئال است. این دوربین برعکس نزدیک‌ترین رقیبش، نیکون D3400، به وای‌فای نیز مجهز شده است تا بتوانید فایل‌ها را با سرعت زیادی به کامپیوتر، گوش و تبلت منتقل کنید.

حالت Auto در این دوربین عملکرد بسیار خوبی دارد و درصورتی‌که بخواهید کنترل بیشتری بر روی عکاسی داشته باشید می‌توانید از دکمه‌های جهت‌دار پشت دوربین و حالت‌های دستی و نیمه‌دستی استفاده کنید.

سیستم فوکوس این دوربین از نوع 9 نقطه‌ای تشخیص فاز است که به چند نسل قبل‌تر تعلق دارد، ولی عملکرد قابل‌اعتمادی دارد و چندان هم کند نیست. باتری این دوربین نیز برای ثبت 500 عکس کافی است که به‌مراتب از دوربین‌های بدون‌آینه در این قیمت بهتر است. کیفیت لنز کیت آن نیز قابل‌قبول است و می‌توانید از همان ابتدا عکس‌های باکیفیتی را ثبت کنید. مانند همیشه عکاسی با فرمت RAW کیفیت و امکانات بیشتری را در اختیارتان می‌گذارد، ولی این دوربین از لحاظ نویز و گستره‌ی دینامیکی در حد D3400 یا D3300 نیکون نیست.

حداکثر کیفیت فیلم‌برداری با این دوربین 1080/30P است و کیفیت فیلم‌های آن نیز در سطح قابل‌قبولی قرار دارد. البته فوکوس به تک نقطه‌ی میانی محدود است، ولی امکان تنظیم دستی نوردهی هم وجود دارد که جالب‌توجه است. 1300D در نور مناسب عکس‌های خوبی می‌گیرد و میزان کنترل مناسبی را برای تازه‌کارها ارائه می‌کند.

جایگزین این مدل احتمالاً با سیستم فوکوس پیشرفته‌تر و سنسور بهتری عرضه خواهد شد. ولی در حال حاضر ارگونومی خوب، کارکرد روان و منوهای ساده، در کنار تنوع بی‌نظیر لنزهای کانن آن را در جایگاه یکی از بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی جای داده‌اند.

 

در نهایت

تفاوت بین دوربین‌ها در این رده آنچنان چشمگیر نیست و معمولاْ حول امکانات جانبی دوربین مثل صفحه چرخنده و Wi-Fi و یا کیفیت تصویربرداری قرار دارد تا تفاوت در کیفیت عکس!

پس اگر کیفیت عکس اولویت اول شماست با خرید یک دوربین ارزان‌تر در زمینه کیفیت عکس چیز زیادی را از دست نداده‌اید. اما شاید بتوانید در زمینه خرید لوازم جانبی کامل‌تر مثل یک کیف مناسب و یا حتی لنز خاص مثل یک لنز ثابت ۵۰ میلی‌متری که برای دوربین بعدی‌تان هم کاربردی خواهد بود هزینه کنید. خرید یک لنز ثابت و یا لوازم جانبی کامل‌تر مثل سه‌‌پایه محدوده عمل شما را در زمینه تجربه سبک‌ها و تکنیک‌های متعدد عکاسی بیشتر خواهد کرد. محدوده عملی که صرفاْ با امکانات جانبی کامل‌تر یک دوربین گران‌تر به آن دست نخواهید یافت.

اعلام نتایج ششمین جشنواره بین المللی عکس خیام

دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی عکس خیام نتایج داوری آثار ششمین دوره جشنواره را اعلام کرد.

در مجموع ۱۴۰۸ شرکت کننده با ۱۳۴۰۹ عکس از ۵۰ کشور در این جشنواره شرکت کردند، که اسامی عکس‌های پذیرش شده در سایت جشنواره قابل مشاهده است.

تمامی شرکت کنندگان ایمیلی دریافت می‌کنند که در آن نتایج عکس‌هایشان درج شده است. نتایج عکس‌ها به این شرح است:
مردود: در اولین مرحله داوری حذف شده و امتیاز لازم را از داوران کسب نکرده است.
پذیرش شده: این عکس حداقل امتیاز لازم برای دریافت القاب فیاپ را کسب کرده است.

برای کسب اطلاع از روش دریافت القاب فیاپ به این لینک مراجعه کنید.

در مجموع ۱۲۲ عکس به نمایشگاه راه یافته و نامزد دریافت جایزه هستند. این ۱۲۲ عکس معادل رایج راه یافته در جشنواره‌های ایرانی است. ۱۲۲ عکسی که تا آخرین مرحله داوری بالا آمده‌اند و برندگان از بین آن‌ها انتخاب شده‌اند. فقط این آثار در نمایشگاه تهران نمایش داده می‌شوند. این عکس‌ها به شرط دریافت مجوز ارشاد، در کتاب چاپ می‌شوند. در نمایشگاه‌های شهرستان‌ها و سایر کشور‌ها، بسته به تعداد عکس قابل نمایش، از بالا‌ترین امتیاز، تعدادی از عکس‌ها به‌صورت چاپی نمایش داده شده و باقیمانده به‌صورت دیجیتال نمایش داده می‌شوند.

عکس‌های برنده در مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰ در فرهنگستان هنر اعلام خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد مراسم اهدای جوایز به‌زودی اعلام خواهد شد.

در این دوره از جشنواره در مجموع ۱۶۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه مدال‌های طلای فیاپ و نشان‌های طلا، نقره و برنز خیام و کمال الملک به برگزیدگان اهدا خواهد شد. به منظور نکوداشت فعالیت‌های خیام در زمینه نجوم، نشان طلای خیام به بهترین عکس با موضوع نجوم نیز اهدا خواهد شد. برنده از بین عکس‌های تمامی بخش‌ها انتخاب خواهد شد.
جشنواره بین المللی عکس خیام زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) بوده و عکس‌های پذیرش شده در آن ضمن ثبت در آرشیو فیاپ بنام عکاس، برای دریافت القاب فیاپ نیز محاسبه خواهند شد. دوره‌های پیشین این رویداد عنوان پرشرکت‎کننده‎ترین جشنواره ایرانی را به دست آورد. این جشنواره تنها جشنواره داخلی محسوب می‌شود که تعداد شرکت کنندگان خارجی آن در دوره‌های پیشین از شرکت کنندگان داخلی بیشتر بود. همچنین آثار برتر دوره‌های گذشته در ۳۲ شهر و ۵ قاره از جمله در چین، پرپنیان فرانسه، لوگزامبورگ، یونان، تاجیکستان و چندین کشور دیگر به نمایش گذاشته شد.

ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام با دبیری علی سامعی (نماینده فیاپ در ایران) و با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفت‌وگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام، توسط نمایندگی فیاپ در ایران یعنی کلوپ عکس فوکوس، وابسته به موسسه فرهنگی هنری «خانه هنر خیام» برگزار می‌شود.

 

منبع: Akkasee

آپدیت جدید iOS اینترنت LTE آیفون‌ها را دچار مشکل می‌کند

اپل چندی پیش به روزرسانی جدیدی برای سیستم عامل خود یعنی iOS عرضه کرد تا بسیاری از مشکلات موجود در اتصال اینترنت سلولی، پشتیبانی eSIM ها در آیفون XR، آیفون XS و XS مکس را حل کند. اما به نظر می‌رسد برخی از کاربرانی که این به روزرسانی جدید را دریافت کرده‌اند با مشکلات جدیدی رو به رو هستند.

اپل پیش از این برای حل برخی از مشکلات اینترنت سلولی موجود در گوشی کاربرانش در کشور ترکیه، چند روز بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی 12.1.2 یک آپدیت بی نام منتشر کرده بود. حالا کاربران زیادی در صفحات مجازی مثل توییتر، ردیت و فیسبوک گزارش داده‌اند که بعد از دریافت به روزرسانی 12.1.2 با مشکلات مختلفی رو به رو شده‌اند.

این گزارشات از اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی به گوش می‌رسد و در آن برخی از کاربران قادر نیستند از اینترنت LTE سیم کارت خود استفاده کنند. در برخی دیگر از گزارشات مشکل فراتر از این‌هاست و با استفاده از آیفون نمی‌توان حتی به برقراری تماس تلفنی و ارسال پیام کوتاه هم اقدام نمود.

در برخی از وبسایت‌ها از جمله 9to5Mac راه حل‌هایی برای حل موقت اختلالات پیش آمده پیشنهاد شده است. طبق این راه حل کاربران آیفون باید به تنظیمات گوشی خود رفته و وارد منوی Cellular شوند و در نهایت Wi-Fi Calling را غیر فعال نمایند.

راه حل موقت دیگر به کاربران پیشنهاد می‌کند تا Enable LTE را از Data Only به Voice Data‌ تغییر دهند تا مشکلات موجود در به روزرسانی را فعلا حل کنند.

همانطور که گفتیم این راه حل‌ها موقت هستند و مشکل اصلی که با به روزرسانی جدید شرکت اپل به وجود آمده همچنان پابرجا خواهد ماند و احتمالا باید منتظر آپدیت جدید شرکت آمریکایی برای iOS باشیم تا مشکلات به طور کامل رفع شوند.

اگر آیفون دارید و هنوز به روزرسانی 12.1.2 را دریافت نکرده‌اید بهتر است چند روزی دست نگه دارید تا نسخه‌ی جدیدتر iOS منتشر شود. البته لازم به ذکر است که همه‌ی دریافت کننده‌های به روزرسانی آیفون دچار مشکل نشده‌اند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که اختلالات بعد از دریافت به روزرسانی و تنها برای عده‌ای خاص به وقوع پیوسته است.

 

منبع: Digiato

طرح سامسونگ برای پهپاد تاشو خبر از احتمال ورود این شرکت به بازار پهپادها می دهد

پتنت مرتبط با یک پهپاد تاشو خبر از احتمال ورود سامسونگ به حوزه پهپادها می دهد.

این پتنت که درخواست آن به اداره پتنت ها و علائم تجاری ایالات متحده ارائه شده شاید نشان از این داشته باشد که احتمالاً سامسونگ اولین سازنده گوشی های هوشمند خواهد بود که به طور جدی به حوزه بازار پهپادها ورود می کند.

این پهپاد می تواند به عنوان یک ابزار جانبی برای گوشی های سری گلکسی شرکت کره ای کاربرد داشته باشد. پهپاد مورد بحث بازوهایی تاشو دارد و چندین حسگر را در خود جای داده است. علاوه بر حسگر دوربین شامل حسگرهای ژیروسکوپ، نور، فشارسنج، قطب نما، مافوق صوت، دما و ماورای بنفش است.

بازوها می توانند در بدنه پهپاد سامسونگ جمع شوند. علاوه بر این ها به فناوری هایی از جمله کنترل بیسیم با استفاده از گوشی هوشمند، تبلت یا کامپیوتر شخصی مجهز است. بر اساس آنچه سامسونگ اعلام کرده این پهپاد می تواند با هر دستگاه الکترونیکی از جمله لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی و یا یخچال کنترل شود.

اما اگر به ساختار پهپاد سامسونگ نگاه کنیم متوجه می شویم که از از دو بخش تشکیل شده که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا یک ساختار واحد و جمع و جور را شکل دهند. مشابه با دیگر اپلیکیشن های کنترل پهپادها، سامسونگ هم کنترل های مشابه با جوی استیک را برای آن در نظر گرفته که به شکل مجازی در نمایشگر گوشی نشان داده می شود.

سامسونگ در پتنت اشاره کرده که در حالی که به طور معمول وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین برای استفاده های نظامی طراحی می شوند اضافه کردن حسگر دوربین به پهپاد موجب می شود در بازارهای تجاری هم با اقبال مواجه شود.

بر اساس گزارش ها سامسونگ از سال 2016 چندین پتنت مرتبط با فناوری ها و طراحی پهپادها را ارائه داده است. مورد اخیر، پنجمین پتنت مرتبط با پهپاد سامسونگ در سال جاری میلادی به شمار می رود.

بر اساس گزارش شرکت تحلیلگر بازار IDC صنعت پهپادها در سطح جهان نرخ رشد مرکب سالانه 30.6 درصدی را تجربه کرده و تا سال 2022 به ارزشی معال با 29.5 میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد.

(تصویر مطلب تزئینی است و مرتبط با پهپاد سامسونگ نیست).

 

منبع: Digiato

۱۰ نکته کوتاه راجع به عکاسی مستند

بیان کردن داستان از طریق عکس هایتان را شروع کنید: در این مطلب می خواهیم ۱۰ نکته راجع به عکاسی مستند بگوییم تا با استفاده از آنها بتوانید با استفاده از آنها به شکلی جدید از سوژه های جذاب عکس های مستند بگیرید…

چه تازه شروع به عکاسی دیجیتال کرده اید و چه به دنبال اشتیاق جدیدی در عکاسی می گردید، ۱۰ نکته موجود در این مطلب به شما کمک می کند تا در عکاسی وارد مرحله ای جدید بشوید.

۱- بیان داستان

از عکاسی به عنوان راهی برای بیان داستان استفاده کنید. ابتدا باید سوژه خود را انتخاب کنید، که می تواند سخت ترین قسمت این کار باشد. قبل از اینکه به کشور های دور دست سفر کنید، سعی کنید ایده های خود را در نزدیکی خانه خود تمرین کنید. این تمرین می تواند از زحمت های زیاد در اداره باشد یا لذت بردن از انجام کار مورد علاقه یک فرد. شما در نزدیکی خود داستان های جذاب بسیاری پیدا خواهید کرد.

۲- کمی تحقیق کنید

حتی اگر داستانی که می خواهید بیان کنید به علاقه و خانه شما نزدیک باشد، باز هم باید کمی درباره آن تحقیق کنید. راجع به چیزی که می خواهید با عکس بیان کنید تصمیم بگیرید. راجع به این تصمیم بگیرید که آیا می خواهید داستان را با یک عکس بیان کنید و یا می خواهید با مجموعه ای از عکس ها داستان را بیان کنید. یک Photo letter ( مجموعه ای از عکس ها که یک موضوع را نشان می دهند ) می تواند به توضیح بیشتر راجع به سوژه شما کمک کند.

۳- سبک خود را انتخاب کنید

به این فکر کنید که چطور می خواهید عکس بگیرید و این که می خواهید در نهایت عکس شما به چه شکل باشد و چه حسی به بیننده بدهد. می خواهید عکس نهایی رنگی باشد و یا سیاه و سفید؟ آیا می خواهید تنها از نور طبیعی در عکس هایتان استفاده کنید و یا می خواهید نور خشن فلاش را به تصاویر اضافه کنید؟ کمی برنامه ریزی در این زمینه عکس ها را یکنواخت و به هم مرتبط نشان می دهد. برای الهام گرفتن و پیدا کردن ایده های خوب و آشنا شدن با عکاسی مستند می توانید به مسابقات عکاسی مستند در اینترنت نگاهی بیاندازید مانند عکس بالا که توسط Phil Charnock گرفته شده است، و یا عکسی که در ابتدای مطلب قرار داده شده که توسط Ho Lee گرفته شده. این دو عکس از عکس های انتخابی در مسابقه عکاسی مستند سایت Digital Camera World در سال ۲۰۱۱ هستند.

۴- آماده باشید

وقتی راجع به روش و سبک عکاسی خود به نتیجه رسیدید باید از داشتن وسایل لازم برای عکاسی با این سبک و روش اطمینان حاصل کنید. احتمالاً لازم نباشد که تمام وسایل خود را برای عکاسی به همراه داشته باشید، سعی کنید تنها وسایل مورد نیازتان را با خود حمل کنید. از داشتن لنز مناسب با فاصله کانونی مناسب اطمینان حاصل کنید، و قبل از حرکت از خود بپرسید «آیا به سه پایه نیاز دارید؟»، «آیا باتری دوربین شما کاملاً شارژ است؟»، «آیا باتری زاپاس برای فلاش اکسترنال و حافظه اضافه برای دوربین دارید؟» نگذارید کمبود امکانات، عکاسی شما را خراب کند.

۵- اجازه بگیرید

خیلی خوب است که قبل از عکاسی اجازه بگیرید، مخصوصاً اگر می خواهید از افرادی عکس بگیرید که مشغول انجام کار های روزمره خود هستند. برای آنها توضیح دهید که چه کاری می خواهید بکنید و معمولاً با استقبال سوژه و همکاری او مواجه خواهید شد، بر عکس اگر به صورت مخفیانه بخواهید عکس بگیرید و متوجه شما بشوند احتمالاً با شما برخورد خوبی نخواهند داشت و از شما می خواهند که از آنها عکس نگیرید. اگر می خواهید یک پروژه طولانی مدت داشته باشید باید سعی کنید با سوژه های خود رابطه صمیمانه ای برقرار کنید تا بتوانید در نهایت نتیجه خوبی داشته باشید.

۶- عجله نکنید

معمولاً بهترین عکس های مستند حاصل یک پروژه طولانی مدت هستند، پس سعی کنید عجله نکنید و همه عکس ها را یکجا نگیرید. اگر وقت محدودی را در یک مکان خاص داشتید سعی کنید زمان بیشتری بخرید و با حوصله و آرامش عکاسی کنید.

۷- از عکس های خود نسخه پشتیبان یا Backup بگیرید

یکی از مهمترین کار هایی که یک عکاس دیجیتال باید انجام دهد، اطمینان داشتن از امنیت عکس هایش است. به محض برگشتن از عکاسی، عکس های خود را روی کامپیوتر شخصی خود بریزید و برای اطمینان از، از بین نرفتن فایل ها از آنها Backup بگیرید و آنها را در جای امن دیگری مانند هارد اکسترنال و یا DVD کپی کنید. سعی کنید این Backup ها را در آدرس های جداگانه ای بر روی کامپیوتر اصلی خود قرار دهید.

۸- عکسهای خود را ویرایش کنید

حال که عکس های شما در جای امنی هستند می توانید آنها را ویرایش کنید. اگر عکسهای خود را با فرمت RAW گرفته اید می توانید تغییرات بیشتر و با کیفیت تری در زمینه رنگ، نور و تضاد نوری با استفاده از برنامه های هوشمند و قدرتمندی مانند Adobe Photoshop Camera Raw انجام دهید. برای پروژه عکاسی مستند، قاعدتاً نباید بخواهید تغییرات زیادی روی عکس اعمال کنید. تنها تغییرات کوچکی روی رنگ و نور و یا تبدیل عکس به سیاه و سفید برای تأثیر بیشتر کفایت می کند.

۹- به نحوه نمایش آثار خود فکر کنید

وقتی پروژه خود را تمام کردید، فکر کنید که چطور می خواهید این پروژه را به نمایش بگذارید. اگر یک مجموعه ای از عکس دارید، می توانید آنها را چاپ کنید و در یک نمایشگاه آن ها را به نمایش بگذارید، یا شاید بهتر باشد عکس هایتان را به صورت یک کتاب چاپ و عرضه کنید.

۱۰- از بهترین عکاسان درس بگیرید

Magnum Photos یک موسسه عکاسی است که توسط Robert Capa، Henri Cartier-Bresson، George Rodger و David Chim Seymour درست بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تأسیس شد. بعدها این موسسه به یکی از مهمترین موسسات عکاسی در دنیا تبدیل شد. می توانید به سایت این موسسه بروید و در قسمت In Motion عکس های اعضای موسسه را به همراه نظرات مربوط به آن عکس ببینید.

 

منبع: Lenzak